Topic: nativna linux verzia ?

chcem sa spytat ci je niekedy v plane nativna linuxova verzia ?
Delphi ju sice nepodporuje ale mame tu Lazarus co je vlastne free verzia delphi a ta podporuje nativnu kompilaciu.
Pripadne neplanuje sa dat tento soft ako open source ?

Vdaka

Re: nativna linux verzia ?

jomajm wrote:

chcem sa spytat ci je niekedy v plane nativna linuxova verzia ?

Síce som to ešte nechcel zverejniť, ale už keď je tu tá otázka - áno, mám v pláne vydať natívnu linuxovú verziu. Rovnako aj pre MacOS (netuším, ako budem program na MacOS kompilovať a testovať, keď žiadny Apple nemám big_smile). To ale zatiaľ neriešim.
V Lazaruse pomaly niečo chystám už rok. Ale je to naozaj veľmi pomaly. Najskôr mi dosť dlho trvalo, kým som sa trochu lepšie oboznámil s Linuxom (čo som skúšal už niekoľko krát za predošlé roky, ale vždy som to znechutene vzdal). Testoval som viaceré distrá, napokon som ostal pri Linux Minte. Druhá vec, ktorá ma brzdí, je akútny nedostatok voľného času. Ten by som mal mať (ako som už písal na tomto fóre) až v druhej polovici nasledujúceho roka, keď sa mi skončí včelárska škola.
Keď bude čas, zverejním aj nejaké screenshoty, príp. uvažujem aj o nejakom blogu, kde budem uvádzať, ako som ďaleko s prácou. Program robím celý odznovu, pretože bude trochu iný (hlavne štruktúrou databázy, ktorej musím prispôsobiť aj samotný program). Treba vydržať do augusta 2018.
Čo sa týka aktuálnej verzie 2.4.1, robím pomaly takisto na jej niektorých opravách a vylepšeniach. Ale kedy sa mi podarí ju vydať, ešte netuším.

jomjm wrote:

Pripadne neplanuje sa dat tento soft ako open source ?

Zatiaľ nie. wink

3 (edited by loktibrad 2017-12-25 10:04:34)

RQ Money som v minulosti skusal s jednou Live distribuciou linuxu a cez wine fungoval dobre. Imho zbytocne robit nativnu appku. Je cielom v buducnosti prejst komplet na Linux, ci su v plane drzat obe verzie zive?

Tusim som to testoval od verzie 4MLinux 8 /ked bola este nejaka mensia/. Ale aj v 5,6 to uz nejak fungovalo.
http://4mlinux.com/index.php?page=download

Windows som bral automaticky. smile
V prostredí Lazarus (čo je vlastne Free Pascal Compiler) stačí raz napísať nejaký program a potom ho možno kompilovať pre Windows, Linux aj MacOS či iOS. V tom je jeho sila. Navyše je zadarmo. Má ešte svoje muchy, ale je to sľubne sa vyvíjajúci projekt.

a hlavne da sa to potom prelozit aj na inu architekturu - napr arm a spustit na mobile alebo raspberry pi.

Este sa cjhcem spytat:
je v plane podpora remote databazy napr mysql ? tym by sa dalo pristupovat z viacerych miest sucasne  a napojit na to aj ine sluzby - chyba mi napr scanovanie blockov

MySQL neplánujem, zostávam pri SQLite. Aj teraz je možné pristupovať do databázy (napr. umiestnenej niekde v cloude či na serveri) z viacerých miest (len nie súčasne wink).
O tom, čo tam bude a nebude, zatiaľ nechcem vôbec hovoriť. Budem rád, keď už bude funkčná prvá časť programu, kde budú otestované číselníky, nič viac.
Skenovanie bločkov plánujem pridať aj do súčasnej verzie (možno 2.4.2, možno neskôr, uvidím, ako budem stíhať). Schyľuje sa k tomu... smile

Ešte skromne doplním, že kým bude táto linuxová verzia k dispozícii, pretečie ešte veľmi veľa vody. A je možné, že to ani nenastane - je jedno, z akého dôvodu (priveľa práce s preklopením kódu [je potrebné to písať celé nanovo kvôli modernejšej schéme databázy], nedostatok času, nedostatok zdravia a pod.).
Osobne - budem po troške na tom pracovať, keď bude čas a chuť, ale je to fakt "beh na dlhé trate". Už nemám toľko sily a takú myseľ ako pred 12 rokmi, keď som s programom začínal (ako 40-ročný). big_smile

okej vdaka za info. tak asi este ostanem verny libreoffice

Síce som to ešte nechcel zverejniť, ale už keď je tu tá otázka - áno, mám v pláne vydať natívnu linuxovú verziu. Rovnako aj pre MacOS (netuším, ako budem program na MacOS kompilovať a testovať, keď žiadny Apple nemám big_smile). To ale zatiaľ neriešim.

Jóóój, na verziu MacOS sa teším už dlho, Slávik si určite spomína. Zatiaľ to kamuflujem Winbottlerom a spakovaním spolu s miniatúrnym windows prostredím do Mac aplikácie. Nie som vývojár, neviem, ako kompilovať, ale s testovaním na Macu v rámci možností rád pomôžem.