Topic: Zgrupovanie, alebo virtualne kategorie

Len taky napad na vylepsenie:

- napadlo ma, ze vela roznych programov /ale aj mobilne telefony/ vyuziva napr. pri ciselniku partnerov este kategorie. Napr. dodavatelia, odberatelia, praca, rodina, atd atd.... Jedna osoba, ci firma pritom moze byt aj vo viac kategoriach.

Tak ma napadlo, ze keby RQ Money obsahovalo nieco take, nemuselo by to byt na skodu.  smile

Moznost vyuzitia vytvarania nejakych virtualnych kategorii, ci skupin by bola nielen v ciselniku partnerov, ale dali by sa kategorizovat aj osoby v domacnosti - napr. je rozdelenie na otec, zena, syn, dcera, babka, dedko, synovec, stryko, atd... Ze by sa to dalo delit na RODNA1-rodicia - otec+zena, RODINA2: deti - syn, dcera, RODINA3: stari rodicia: babka, dedko. Ale zaroven Rodina1+2+3 tvori Rodina-A. Stryko+synovec je RodinaB. Ale bola by aj RodinaA+B.

Takto potom by sa dali robit rozne sumare po jednotlivcoch, alebo predvolenych skupinach. Ci osob, alebo partneroch.

2 (edited by Petr M. 2014-02-17 12:33:54)

Re: Zgrupovanie, alebo virtualne kategorie

Teda .... já nechci být rejpal, ale tady se za poslední měsíc objevilo tolik nápadů na vylepšení, že by Slávik asi musel opustit své zaměstnání a věnovat se jen tomuto programu a jeho vývoji.
Což takhle přihlédnout k tomu faktu, že to dotyčný dělá jen ve svém volném čase a vesměs zdarma ?
Už jenom odpovídat na všechny ty dotazy a návrhy se mi zdá jako nadlidský výkon!

"Děkuji, že ses mne zastal, náčelníku" (parafrázujem Varla Fríštenského z Cimrmanov)..  wink

Je to tak, veľa času mi zaberie okrem iného aj korešpondencia (ani nie tak so slovenskými či českými užívateľmi, ale ostatnými). Brazílčania zo zásady píšu po portugalsky  roll , hoci majú v programe napísané, že komunikujem len anglicky, česky a slovensky. Ale aj angličtina mi dá zabrať (niekedy na pár riadkov textu miniem aj celú hodinu, kým niečo zosmolím). V každom prípade sa pomaly takýmto spôsobom zdokonaľujem aj v angličtine.
Keď k tomu prirátam, že si musím sám robiť aj webové stránky (cca každé 2-3 roky nové - vývoj je potrebné sledovať), tak niet divu, že čím som starší, tým pomalšie zvládam pridávať nové funkcie do programu. Užívateľovi sa ľahko povie - zišlo by sa hento alebo tamto. On často nevidí, koľko je za tým práce (aj kódovanie, aj testovanie). A má to pritom program viac-menej zadarmo (10 EUR resp. 250 CZK je ozaj viac ako symbolických, ale nie nutných - program môže používať aj bez licenčného kľúča).
Čoskoro začnú jarné práce v záhradke (na čo sa už po zime teším). Tam si vždy oddýchnem od počítača (hlavne toho v práci).
Takže to zhrniem - ak je to možné, prosím navrhovať len ozaj jednoduché vylepšenia. Aj to neviem, kedy sa k nim pre veľké množstvo plánovaných úloh dostanem (nie to ešte k tým zložitejším).
Vopred ďakujem.  smile

4 (edited by loktibrad 2014-02-17 14:07:43)

Pani, su to len napady na vylepsenie. Je na SLAVIK-ovi, cim sa necha inspirovat a ci nieco z toho bude niekedy v novej verzii /a ci vobec, alebo kedy.../. Vsetko je na nom. Myslim, ze ked to bude niekde napisane, tak teraz trebars je to nepriechodne, ale o par rokov mozno nieco take mozno urobit, alebo sa to zavrhne natrvalo.

Mozno by nebolo zle, podobne ako to robia tvorcovia dalsich programov, urcit si nejaky TEORETICKY plan, ktory sa nemusi vobec dodrziavat.

Napr. by sa mohlo zaviest jedno vlakno, kde si Slavik napise, co z navrhov sa mu paci, zeby sa to niekedy pokusil doprogramovat, ak na fore uvidi nejaky dobry napad.

Napise si tam este trebars, ze je to od verzie XY, alebo plan do roku 2020  smile  /pripadne link na vlakno, kde bude k teme mozna diskusia/ a kedy bude chciet, bude si terminy sam posuvat. Bolo by to prehladnejsie.
--------------
Co sa tyka zlozitosti, o tom tiez asi uzivatelovi tazko rozhodnut, co su jednoduche a ktore nie su jednoduche vylepsenia.

Delenie ciselnikov partnerov na dodavatelov, odberatelov, tuzemsky, zahranicny, rodina atd.... to su zase veci, ktore trebars uctovne systemy pouzivaju ako samozrejmost uz roky.

Znova opakujem, je na SLAVIK-ovi, co z toho bude robit. Je to len inspiracia. Nikto do nicoho nic nenuti.

Beriem to tak, ze napadne cloveka napad, hodi ho sem na forum, aby nezapadol prachom. A snad niekedy posluzi ako inspiracia.  smile

SLAVIK, btw, obdivujem, ako to vsetko stihas. Cloveka to musi bavit, alebo to musi mat ako hlavnu pracovnu napln, lebo je mi jasne, ze okolo bytu je vela roboty, okolo domu X-krat viac, o zahrade plati detto a ked sa k tomu pridruzi rodina, problemy.... Clovek nevie, kde mu hlava stoji  smile

Nechapem, ako to stihas vsetko. Este aj tu komunikaciu emailom. Mozno by stalo za uvahu, neodpovedat na emaily /maximalne licencne/ a napady, ci problemy a niektore z nich publikovat LEN na ENG, ci SK fore. A to len preto, aby si nemusel zakazdym odpovedat na to iste, kde by stacil link na diskusiu o danej teme v ktorej sa staci vyjadrit/.

Aj na fore, pri napadoch to mozno zjednodusit. Odpovede mozu byt kratke. Typu - ano, mozno ano, skor nie, vobec nie. Niekedy v buducnosti, coskoro. Pri velkej popularite programu uz len samotna komunikacia bude problem.

Skoda, ze to zgrupovanie v programe neni. Momentalne mi dost chyba uz niekolko rokov, vytvorenie nejakych skupin pre ucty.

Ak viacero uctov totiz tvori nejaky jeden balik /napr. rezerva/, alebo na jednom fyzickom ucte je viacero druhov virtualnych uctov, tak je rychle zistovanie zostatkov, ci obratov skupiny, celkom neprakticke. Imho by to nemusel byt az taky problem, pridat do databazy, tak ako su MENY, UCTY, tiez nejake SKUPINY, kde by si clovek len definoval napr. skupinu uctov /uplne by stacilo/, pripadne mozno aj skupinu mien, partnerov...

loktibrad wrote:

Skoda, ze to zgrupovanie v programe neni. Momentalne mi dost chyba uz niekolko rokov, vytvorenie nejakych skupin pre ucty.
Ak viacero uctov totiz tvori nejaky jeden balik /napr. rezerva/, alebo na jednom fyzickom ucte je viacero druhov virtualnych uctov, tak je rychle zistovanie zostatkov, ci obratov skupiny, celkom neprakticke.

loktibrad, koľko účtov môže mať BEŽNÝ používateľ ? Mám na mysli napr. priemernú rodinku, študenta či dôchodcu ... Ak by som to aj spriemeroval, tipujem, že menej ako 10, možno dokonca menej ako 5 (sem spadá aj moja rodina - jedna spoločná hotovosť + 3 bankové účty, nepoužívame žiadne "virtuálne" účty ani obálky smile). Niektorej rodine dokonca stačí iba jedna hotovosť a jeden bankový účet ...
Je mi jasné, že niektorí užívatelia majú aj 50 účtov (sám som to u niektorých súborov videl [pri obnove poškodenej databázy alebo zabudnutého hesla]). A neboli to len databázy firemné, ale aj súkromné...
Program je robený pre bežného užívateľa, kde je použitie cca 10 účtov celkom prehľadné. A zoskupiť sa dajú vo filtri.
Máš ale pravdu, zoskupenie účtov sa nedá napr. niekde uložiť...

Jedna sa o obalkovu alebo hrncekovu metodu typickeho bezneho cloveka, ktora sa pouziva uz starocia..... Len aplikovane na fyzicke bezne ucty.

Typicky, mozem mat:

1/ bezny ucet,
2/neviazany terminak,
3/zalozny ucet v inej banke /lebo netreba davat vsetky vajicka do jedneho kosika/
4/ viac druhov terminovanych uctov /lebo kazdy konci v inu dobu/,
5/ beznu hotovost,
6/ rezervnu hotovost,
7/ cudzie meny,
8/ peniaze pre deti,
9/ zenine peniaze /napr. nemusi chciet ucet, alebo ma u mna odlozene peniaze. Tak isto to mozu byt peniaze niekoho ineho, alebo pre ineho./,
10/ pozicku od rodiny atd.
11/ kreditnu kartu
A to je len viacero fyzickych uctov, kde kazda z kategorii moze mat par uctov.

A teraz chcem mat na uctoch vyhradene peniaze pre:

A/ pre mesacny rozpocet
B/ rezervu, pre neplanovane situacie
C/ nieco pre darceky pre rodinu
D/ nieco na dovolenku
E/ nieco na Vianoce
F/ nieco na skoly detom
G/ nieco na dokonalovanie sa, kurzy
atd, atd - mozem mat dalsich 10-20 kategorii.

No a tieto kategorie mozu byt kazda rozlozena napr. cast na beznom ucte, cast na neviazanom, cast na terminovanom, atd. Predsa, aj ked mam nejaku likvidnu rezervu, nemusim ju celu drzat tam, kde z toho nic neni.

Takze vznikaju kombinacie - niekedy je povedzme 1A, 1B, 1C a B2, B1, B3 a ja chcem vediet raz, kolko je na ucte 1 spolu, alebo kolko v kategorii B spolu.

Proste technicky len ako ma Excel obycajne filtrovanie dat, kde ma zaznam len parametere, podla ktoreho sa filtruje. Ano, nie kazdy to moze vyuzivat. Tak mozeme povedat aj, ze dochodcovia su velka cast populacie a vyuzivaju prevazne hotovost, tak naco vobec robit nejaku analyzu uctov, ved hotovost pouziva kazdy. A naco je komu ucet, ved moze ist na postu...

Momentalne tieto funkcie v RQM vyuzivam, nasiel som sposob, ako to urobit. Ale proste je to neohrabane a na ukor toho, ze som si tak znemoznil v buducnosti vyuzivat ine funkcie. Pouzil som na to totiz ciselnik meny. Takze nejedna sa o nic zlozite, len zapracovanie dalsieho cislenika, ktory nemusi byt vobec definovany a nebude nikoho pliest a zaroven ten, kto potrebuje, bude mat dobry prehlad o rozmiestneni financii.
------------------------
Jedna sa len o osobny nazor a VELMI, ale VELMI mi tato funkcia uz roky chyba v RQ Money. V podstate, ked bezny uzivatel zacne poctivo riadit svoje financie, tak narazi na obmedzenia programu. Je to akoby som si povedal, ze budem mat kalkulacku na 5 alebo 4 cislice. Ved, ktoze uz BEZNE potrebuje viac.

Mimochodom, tato funkcia mi ako beznemu uzivatelovi zacala chybat uz po par tyzdnoch od zacatia pouzivania programu, kde som tam nemal este tolko uctov. A toto moze byt presne to, co odradi potencionalnych uzivatelov od pouzitia programu. Naco pouzit program, ked okamzite narazam na jeho limit. Akoby som mal Excel a nechcel pouzivat funkciu pre automaticke filtre. Pricom sa nejedna o nic zlozite, alebo problemovo zapracovatelne a ani o nic rusiace, rozptylujuce. Len to umoznuje vyuzit program uplne normalne.

Dovolim si napr. uviest z jedneho jednoducheho nemenovaneho TEXTOVEHO internetbankingu jednej banky posobiacej ako v SK, tak CZ:

citujem......" vďaka tomu môžete vytvárať podúčty s konkrétnym cieľom a vlastným menom (na dovolenku, na novú kuchyňu apod.)"

Cize je to pomerne bezna funkcia, ktoru maju casto aj nie tak prepracovane internetbankingy bank.