1 (edited by albertoto 2014-02-05 17:11:34)

Topic: Prevadzkovanie na non-Windows platforme

Zdravím.
Už dlhší čas prevádzkujem tento vynikajúci program na domácom notebooku s operačným systémom OSX. Na ňom len kvôli RQ Money spúšťam virtuálne Windows 7 vo VMWare prostredí.  Nepríjemnou stránkou je dlhšie bootovanie virtuálnych Win 7 (súbor má cca 29 GB) a ich žravosť zdrojov (RAM). Štartovanie virtuálnych Win kvôli RQ Money mi tak trochu pripadá ako štartovanie kombajnu kvôli jednému klásku v poli smile Preto hľadám možnosti, ako používanie RQ Money na OSX zefektívniť.

Objavili sa na fóre rôzne príspevky s otázkami na dostupnosť programu na iných platformách, napr. tu.
i s rôznymi radami (ReactOS, Wine pod LINUXom, a pod.), ale tieto buď nefungovali alebo neriešia môj problém.

Vyskúšal som preto včera ešte jednu alternatívu - WineBottlerCombo pre OSX (jednoduché prostredie pre Windows aplikácie na OSX) a pridal som doňho RQ Money. Napodiv takmer bez problémov, okrem hlášky "1234567,89 is not a valid floating point value".
Napriek tomu sa program spustí a čaká na heslo do databázy, viď  printscreen.

Po zadaní hesla však zobrazí znova hlášku „1237,6 is not a valid floating point value EConvertError” a nevidím údaje z databázy.
Čiže zdá sa laicky, že všetko padá na formáte sumy a desatinnej čiarky, ktoré nevie spracovať. To program berie niekde z Windowsov … asi. Ale spúšťanie programu je rýchle a spotreba zdrojov minimálna.

Skúšal som vytvoriť aj úplne novú/ čistú databázu s 2 záznamami. Zaujímavé bolo, že pri zadaní akejkoľvek nenulovej sumy do položky (s des. bodkou i čiarkou) a kliknutí OK sa v okne s položkami aj tak vždy zobrazila suma 0,00 smile

Otázka na Slavika znie, či tuší, v čom by mohol byť problém a či by sa nedal nejako jednoducho vyriešiť?  Keby sa to podarilo, bolo by to super a možno by to potešilo aj viacerých jabĺčkárov smile.

albertoto

P.S. Spomínané chybové hlášky nepovažujem za chyby programu, preto nedávam príspevok pod Ohlásenie chyby, ale ako Návrh na vylepšenie.

Re: Prevadzkovanie na non-Windows platforme

Kde bol problem s ReactOS ak to fungovalo ? Ak aj neni siet v ReactOS, daju sa data vymienat cez zdielane adresare hlavneho systemu, ktore sa do virtualneho prostredia doinstaluju.
Tusim, ze u ReactOS je podpora siete slaba, lebo ma podporovat zatial len sietovku Realtek8029, stara 10mbps sietovka.

Pri virtualizacii z ineho OS sa nemusi pouzivat win7, ked sa da virtualizovat WinXP, ci Windows 2000, kde to funguje. Nemam odskusane, ale niekde sa pisalo, ze RQ Money funguje aj pod Win98. Start starsich systemov je rychlejsi a maju pristup aj na siet.

Co sa tyka Linuxu, tak tam je sietova podpora, ak je tam dostupny Wine, tak by to fungovat malo. Aky je teda problem, okrem podpory desatinnych miest ?

Co som skusal 4MLinux, tak ako demo, tak vlastnu databazu slo otvorit, pridat zaznam a ziadnu chybovu hlasku to nehadzalo.

Ak je problem v bodke, ci ciarke, prepokladam, ze defautlne nastavenie vacsiny systemov, by sa dalo zmenit, ze bude pouzivat ako oddelovac ciarku miesto bodky a naopak.

albertoto, máš pravdu: všetko to stojí a padá na formáte čísla (a možno inde aj dátumu). Program je primárne určený pre Windows platformu, a teda si zisťuje formáty čísla a dátumu priamo z nastavenia Windows (príkazom ShellAPI). A keďže na OSX asi nie je taká nejaká funkcia zistenia formátu, skúsim to nejak obísť (resp. aby to pri chybe hodilo nejaký štandardný formát čísla a dátumu). Mal by to byť ale nejaký medzinárodný formát (napr. "#,###,##0.00" a "YYYY-MM-DD". Môže byť?
Teoreticky by som mohol tento formát dať do Nastavení programu, aby si ho užívateľ sám nastavil (ak si s tým systém neporadí) ...

Pridané neskôr: Skús sa mrknúť v OSX po spustení programu do Nastavení programu, aké tam ukazuje formáty čísla a dátumu. Celkom by ma to zaujímalo... big_smile

4 (edited by albertoto 2019-06-11 20:00:13)

@Slavik: jasné, že som na to mrkol wink.
Po otvoreni programu (bez otvorenia databazy) je vo filtri 5.2.2014, ale vľavo dole pro zobrazení dnešného dátumu 5/2/2014, viď tento printscreen. V nastaveniach je formát krátkeho dátumu 5/2/2014 a dlhého 5/ February 2014 (t.j. asi vieme, koľko bije), viď tento printscreen.

Prikladám pre informáciu aj 2 printscreeny regionálnych nastavení v OSX. Paradoxne je tam dlhý aj krátky formát dátumu 5.2.2014 (s bodkami, nie lomítkami):
- Nastavenie oddelovačov tisícok a desatinných miest v OSX
- Nastavenie formátov dátumu v OSX

Možnosť nastaviť si formát individuálne by snáď mala pomôcť smile.
ShellAPI v OSX asi nefunguje big_smile. Myslím, že obdobná funkcia zistenia formátu v OSX existuje, ale čestne priznávam, nemám páru, kde a aká. Skúsil som len uja Googla a posielam 3 linky (link1 - link2 - link3). Možno napovedia, sa akými formátmi dátumu OSX pracuje.

5 (edited by albertoto 2014-02-05 17:17:29)

@loktibrad:
Veď práve, že som nerozbehal zdieľanie adresárov v ReactOS. Napriek tomu, že som naklikal, ktoré adresáre chcem mať viditeľné vo virtuáli ReactOS, nič. Pri WinXP ani Win7 s tým nie je najmenší problém. Netuším, čo je dôvod. Ani nainštalovať sa mi to nepodarilo, lebo dovolí doinštalovať len z programov dostupných v nejakom zozname, nie vlastné.

WineBottlerCombo pre OSX je tiež minimálne jednoduché prostredie pre podoru Windows aplikácií, veľmi sa podobá štruktúrou a oknami ReactOS, akurát na ňom všetko chodí, dostanem sa do zdieaných adresárov, pridám si do neho windows program z inštalačky alebo mi do aplikácie zbalí všetky súbory, podadresáre, ktoré sa daného programu týkajú smile. A nepotrebujem ho spúšťať ako virtuál napr. vo VMWare.

Linux(Ubuntu) mám na jednom počítači, ktorý okupujú juniorky, tam sa nedostanem wink a ani ho tam preto nechcem dávať.
Nuž a po zhodnotení 4 ročných skúseností s prvým jabĺčkom pribudlo ďalšie...čiže zas OSX cool.

Vďaka za náhľady, albertoto. Podľa toho druhého obrázka (nastavenia programu) vidím, že v dátume nebude problém (ten sa korektne zobrazuje aj v hlavnom okne, aj v nastaveniach programu), ale len a len v čísle (nerozpoznané oddeľovače desatín a tisícok). Skúsim to cez víkend ošetriť a hodím to na web na otestovanie.

7 (edited by loktibrad 2014-02-05 22:19:02)

albertoto wrote:

@loktibrad:
WineBottlerCombo pre OSX je tiež minimálne jednoduché prostredie pre podoru Windows aplikácií, veľmi sa podobá štruktúrou a oknami ReactOS, akurát na ňom všetko chodí, dostanem sa do zdieaných adresárov, pridám si do neho windows program z inštalačky alebo mi do aplikácie zbalí všetky súbory, podadresáre, ktoré sa daného programu týkajú smile. A nepotrebujem ho spúšťať ako virtuál napr. vo VMWare..:

Ten Linux som navrhoval len preto, ze je mozne mat v pripade havarie portable system, legalne a zdarma OS pod ktorym bude RQ Money fungovat. Pre OSX neviem, ci mozes mat zdarma a legalne system, ktory je prenositelny na kazdom PC.

Skor na non-Windows platforme by ma zaujimalo, fungovanie RQMoney na nejakom tablete, ci smartfone. Nie som zastanca ani jedneho, ale toto by ma mozno prinutilo ich pouzivat smile

Dnes som v testovacej verzii opravil nastavenie oddeľovača desatín a tisícok (zatiaľ som "natvrdo" nastavil desatinný oddeľovač na "." a tisícok na "," - samozrejme, len ak načítanie systémového nastavenia zlyhá).
albertoto, prosím Ťa, stiahni si ju a vyskúšaj na OSX, či sa korektne zobrazia čísla.

9 (edited by albertoto 2014-02-07 10:04:47)

Slavik, vďaka za ochotu a testovaciu verziu. Výsledok je bohužiaľ ten istý sad.
Pridane neskor: Aj som nastavil v OSX oddeľovače tisicok na "." a des.miest na ",", ale je to stale o tom istom. Nie sú rozoznané  sad.

10 (edited by j.v.home 2014-04-13 17:56:57)

Ahojte

U mna to ide smile. Najprv mi to sice tiez hadzalo chybu s tou desatinnou ciarkou, ale v nastaveniach OSX "Language & Region" -> "Advance" som si zmenil oddelovace tisicov a desatinneho miesta na ciarku http://goo.gl/6qXppR a po spusteni cez WineBottler pre OSX http://winebottler.kronenberg.org mi program bezi ako ma smile http://goo.gl/mNFH6f.

Zelam vela stastia smile.

PS: jaj a ano, este som v nastaveniach Wine apliakcia prepol z rezimu kompatibility XP na WIN7 http://goo.gl/hst84j

@j.v.home: ahoj, bol som dlhsi cas mimo fora. Linky na obrazky uz nefunguju, mozes ich prosim este raz obnovit? Rad sa ana ne kuknem a vyskusam. Voped vdaka.
A mam otazku: Ako mozes oddelovac tisicov a des.miesta zmenit naraz na taku istu ciarku. To predsa nejde....system nepusti.

12 (edited by albertoto 2014-09-28 15:43:23)

@j.v.home & @Slavik:
Heuréka…  smile
Po dlhom čase som sa zas hral s reginálnymi nastaveniami oddelovačov tisícov a desatinnej čiarky v OSX. Akékoľvek oddeľovače som nastavil, výsledok bol stále rovnaký - pri otvorení databázy vyskakovala vyššie už opísaná chybová hláška a RQMoney nevedel identifikovať nastavenia týchto formátov.

Zmenil som v nastaveniach OSX > Language&region > Advanced > General > zmeniť Format language zo Slovak na „English”. A hľa, RQMoney otvoril databázu bez chýb, akurát formáty dátumu a odelovačov tisícov a des.miest boli anglické „,” a „.” bez ohľadu na nastavenia v OSX. A RQMoney identifikoval vo formátoch, že jazyk systému Windows je „English”. (Zabudol som mojou vinou spomenúť, že môj „preferovaný jazyk” celého OSX som mal nastavený na English).

Tak som zmenil preferovaný jazyk celého systému OSX na Slovenčinu, rebootol a tentoraz v nastaveniach OSX > Jazyk a región > Rozšírené > Všeobecné je zrazu vo Formátovacom jazyku „Slovenčina” a nie „Slovak”.
RQMoney rozoznal „jazyk systému Windows” ako „Slovak” a všetky oddelovače sú po otvorení databázy OK („ „ a „,”).

@Slavik:
Teraz už vyskočil len posledný problémik, a to že RQMoney odo mňa chce odoslať žiadosť o licenčný kľúč po prekročení 2000 záznamov (hoci som ho pribalil k celému adresáru do zbalenia RQMoney aplikáciou WineBottler). Čiže RQMoney asi chápe obabraný Windows ako iný počítač. Potrebudem teda nový licenčný kľúč?

Áno.
Poslal som Ti ho pred chvíľou.

@Slavomír
Ďakujem na 100 000x smile Spakoval som WineBottlerom znovu celý adresár aj s novým licenčným kľúčom do novej OSX aplikácie a všetko šlape  big_smile.
Rád obetujem nutnosť prostredia OSX v slovenčine  smile . Konečne nemusím spúšťať VMware (cca 500 MB) a v ňom virtuálne Win 7 (30-33 GB!) kvôli Tvojmu skvelému programu.

albertoto wrote:

@j.v.home & @Slavik:Zmenil som v nastaveniach OSX > Language&region > Advanced > General > zmeniť Format language zo Slovak na „English”. A hľa, RQMoney otvoril databázu bez chýb, akurát formáty dátumu a odelovačov tisícov a des.miest boli anglické „,” a „.” bez ohľadu na nastavenia v OSX. A RQMoney identifikoval vo formátoch, že jazyk systému Windows je „English”. (Zabudol som mojou vinou spomenúť, že môj „preferovaný jazyk” celého OSX som mal nastavený na English).

Tak som zmenil preferovaný jazyk celého systému OSX na Slovenčinu, rebootol a tentoraz v nastaveniach OSX > Jazyk a región > Rozšírené > Všeobecné je zrazu vo Formátovacom jazyku „Slovenčina” a nie „Slovak”.
RQMoney rozoznal „jazyk systému Windows” ako „Slovak” a všetky oddelovače sú po otvorení databázy OK („ „ a „,”).

Ahoj albertoto,
prosím Ťa, ak si nájdeš niekedy čas, pridaj sem náhľady všetkých nastavení pre WineBottler, pri ktorých Ti funguje RQ Money. Aby si mohli spustiť na MacOS program aj menej zruční užívatelia.
Budem Ti veľmi vďačný.

16 (edited by albertoto 2019-06-01 20:50:09)

Ahoj Slavik,
pokúsim sa napísať postup a pridať náhľady.

I. Na počítač Apple nainštalovať WineBottler s miniatúrnym prostredím Wine (pre operačný systém MacOS, predtým OSX).
II. Stiahnuť inštalačku RQMoney a rozzipovať ju. Automaticky sa "unzipuje" do nastaveného adresára (napr. Downloads" ako podadresár "RQMONEY" s jeho súbormi. Odporúčam do tohto adresára nakopírovať hneď aj Váš licenčný kľúč !
III. Spustím program WineBottler
Tu treba nastaviť minimálne tieto nasledovné základné nastavenia podľa priloženého  tohto obrázka (= klik):
  1. presunúť sa hore vpravo na "Advanced"
  2. V časti "Instalation mode" zvoliť poslednú možnosť (copy file(Program) and all files in the folder to the App Bundle)
  3. (Vybrať System Version info" - odporúčam 7 alebo XP
  4. Tieto zaškrtávacie políčka nechajte pre istotu nezaškrtnuté
  5. V časti dole "App Bundle a "Self-contained" zaškrtnite Include Wine app (t.j. spakuje do apky zároveň aj miniatúrne Windows prostredie. )
  6. Kliknite na tlačítko Instal

IV. Inštalácia Vás vyzve zvoliť adresár s inštalačkou programu pod Wiindows (t.j. zvolíte tento adresár RQMONEY, kde ste si inštalačku rozbalili. Potvrdíte.

V. Aplikácia vás vyzve, aby ste si pomenovali nejako vašu aplikáciu (s príponou .app), ako je ukázané na  tomto obrázku .

VI. Aplikácia bude vytvárať vašu appku. Medzitým môžu vyskočiť nejaké hlášky, napríklad takáto , alebo hláška o ukončení konfiguračného adresára. Ignorujte ich.

VII. Nájdite si pomenovanú app-ku tam, kde ste si ju nechali vytvoriť a spustite ju. smile  Niekedy sa ničo udeje a zafunguje to celé na druhý alebo tretí pokus.

albertoto, vďaka za podrobný popis. Užívateľ sa však zasekol na bode VI. Citujem:

"Po bod VI. bolo vsetko ok. Potom moj „uzasny“ mac zacal vytvarat appku - po prve trvalo to extremne dlho a ked ani po skoro 1/2 hodine nebola hotova, zastavil som to. A ……..nedokoncena appka mala skoro 40GB velkost co ma dost zarazilo. Pokusal som sa ju spustit a tu sa kompletne zasekol cely comp. Trvalo mi hodnu chvilu ho opat spojazdnit.
Tak som vsetko vymazal a skusil opat. A opat s podobnym vysledkom. Tu som vsak proces zastavil asi po 10 min a vysledny subor mal skoro 12GB. Skusil som to este raz a vysledok bol podobny."

RQ Money sa užívateľovi nepodarilo rozchodiť. Každá slovná pomoc Mac užívateľa k tomuto problému je vítaná!

18 (edited by albertoto 2019-06-11 19:14:30)

Slávik,
áno, poznám ten stav aj ja sad. Stalo sa mi to niekoľkokrát pri rôznch verziách RQMoney. Veľmi rád by som pomohol, ale príčinu bohužiaľ exaktne nepoznám.

Skúšal som ten stav zlomiť/preklenúť rôznymi spôsobmi, napr.:

• v nastaveniach som menil WinXp za 7 alebo naopak

• alebo som skúšal raz zahrnúť do apky aj miniatúrne prostredie Windows a inokedy bez neho

• skúšal som vytváranie apky aj 3-4 krát a niekedy sa po pár razoch skončilo v normálnom čase a úspešne - neviem prečo

• inokedy robil takéto problémy WineBottler po upgrade OSX na novšiu verziu operačného systému a čakal som na novšiu verziu WineBottlera

• raz alebo dvakrát po pár neúspešných pokusoch o vytvorenie apky som použil osvedčený "microsoft" prístup: reštartovať notebook, prípadne preinštalovať WineBottler

Už som raz na nejakom vlákne napísal, že som sa občas celkom vytrápil, kým som to rozchodil smile.

P.S. Moje otázky:
1) Akú verziu MacOS/OSX používateľ má na Mac-u?
2) Má viac sko 2000 záznamov = používa licenčný kľúč?