Re: 2.4.2

loktibrad wrote:

Ak by Slavik nenamietal, mozem ti poslat spravu, ako bez zasahovania programu mozes pouzit aj cloud a synchronizaciu programu. A budes to mat plne prenositelne, kym sa doriesi licencna politika.

V pohode.

Bude to stejné jako předtím ve verzi 2.3.2, ne? Takže kdo už je na to celé roky zvyklý, tak ho to asi nepřekvapí.
Já tedy osobně nikdy neměnil nic jiného, než datum a částku a za toto vrácení zpět bych byl opravdu vděčný.

Mimochodem, předpokládám, že je pro Tebe z hlediska poplatků asi lepší poslat platbu za licenci na Fio, než přes Paypal, že? Jen budu muset vyřešit, jak fungovat s jednou licencí na dvou NB.

Petr M. wrote:

Bude to stejné jako předtím ve verzi 2.3.2, ne? Takže kdo už je na to celé roky zvyklý, tak ho to asi nepřekvapí.
Já tedy osobně nikdy neměnil nic jiného, než datum a částku a za toto vrácení zpět bych byl opravdu vděčný.

Mimochodem, předpokládám, že je pro Tebe z hlediska poplatků asi lepší poslat platbu za licenci na Fio, než přes Paypal, že? Jen budu muset vyřešit, jak fungovat s jednou licencí na dvou NB.

Dostal si sukromnu spravu s popisom. Nemal by si mat problem si to rozchodit podla toho.

54 (edited by loktibrad 2019-11-07 18:07:26)

Co sa tyka planovaca, tak nevidim v planovani ziadny nejaky funkcny problem.  Opravim udaje a zapisu sa, az ked stlacim zapisat.

Jedinu chybicku vidim v tom, ze ked sa to opravi cez roletku ZAHLAVIE, tak z menu PLATBY to vsetko zmizne a ostane tam prazdne biele pole. Nie sive, ako inokedy, ked to neni pristupne, ale biele. Co evokuje, ze to program zmazal. Teraz ked klikam ZAHLAVIE, potom PLATBY a znova ZAHLAVIE, PLATBY, atd.... mozem to aj 50x prekliknut, je to prec, cele zmzinute. Ak vsak kliknem na uplne inu platbu a vratim sa spat na tu opravovanu, alebo zavriem menu plavaca a spustim ho znovu, tak uz to nacit v rolekte PLATBY /na tej platbe opravovanej/ uplne normalne.

Program takto dezorientuje cloveka, ze sa chova, akoby vsetky platby zmazal, kym clovek neprejde na inu polozku platby, ci nezavrie okno.

55 (edited by Petr M. 2019-11-07 17:43:02)

Loktibrad. Problém tam je jak jsem ho popsal. Chová se to jinak, než v předchozí verzi. Není možné upravit data a částky v plánovači pro budoucí platby, aniž by je program nezapoměl bez okamžitého zapsání.

56 (edited by loktibrad 2019-11-07 17:51:56)

Petr M. wrote:

Loktibrad. Problém tam je jak jsem ho popsal. Chová se to jinak, než v předchozí verzi. Není možné upravit data a částky v plánovači pro budoucí platby, aniž by je program nezapoměl bez okamžitého zapsání.

Chapem co pises, ale nechapem, kde mas v tom problem? Je mozne, ze minula verzia to mala inak, ale toto je verzia nova a funkcne /okrem toho maleho problemu/, sa mi zda ten zapis v pohode, suhlasim so Slavikom.

Ak nic nezapisem, korektny stav je, aby to nebolo zapisane. Ak si totiz uzivatel nahodne nieco prepise, tak bez ulozenia sa to neulozi. Co je dobre, ochrani to uzivatela pred nahodnou zmenou. Ked to chcem zmenit, tak to ulozim.  Zmeni mi to nasledne vsetky buduce platby. Mozem tam zmenit ako sumu, tak datum. I jednotlivo s vynimkami.

Paradox je, že niekomu vyhovuje, že sa zmeny v plánovaných platbách nezapíšu do plánovača (ako napr. mne), a niekomu to nevyhovuje. smile

58 (edited by Petr M. 2019-11-08 09:50:47)

hmmm, OK. finálně vzdávám diskuzi a vracím se doživotně k verzi 2.3.3. Od té aplikace nic jiného nečekám a rád jí budu používat v režimu, jak fungovala 10 let bez dalších omezení.
protože v tomto stavu je to alespoň pro mě nepoužitelné. Nebudu si budoucí změněné platby psát někam vedle do notepadu. Proboha, od toho ty budoucí platby jsou, abych si je přeci mohl definovat dle potřeby, to není žádná mantra, která se jednou zadá do plánovače s tím, že už se nikdy nesmí dopředně změnit.
Tohle je ten základní problém, kdy se po letech bez zjevné příčiny a důvodu začnou měnit funkce, které nějak fungovali a je potřeba to nějak omluvit ještě větší ptákovinou.
Zkrátka, když udělám změnu, tak chci, aby se zapsala. Pokud někdo neví co dělá, tak je nesvéprávný.

59 (edited by Petr M. 2019-11-08 09:50:30)

Loktibrad: bez urážky, pokud jsi můj problém nepochopil z předchozích deseti příspěvků, je jakákoliv další diskuse ztráta času. Já si stojím za tím, že pokud aplikace měla od začátku vývoje nějaké chování, na které jsou uživatelé zvyklí, je nesmysl to chování bez zjevné příčiny a důvodu měnit. A zde žádná zjevná příčina ani důvod nejsou. Slávik pouze přesunul editaci položek z bodu A do bodu B, čímž si uživatel nijak nepolepšil, přehlednost je podle mého ještě horší než byla, funkčnost se nezlepšila, ale přineslo to s sebou akorát změny v DB, které omezili funkčnost, která zde byla a fungovala po celou dobu, co aplikace existuje.
Pro mě je teď zásadní, že nemám přehled o plánovaných platbách tak, jak jsem byl zvyklý mít a ta aplikace pro mě tudíž nemá smysl, protože to vyžaduje vést si další evidenci vedle, potažmo dělat úpravy přímo v plánovači plateb, což je drbání se pravou rukou za levým uchem.

Přidávám se k Petrovi M - co dobře a dlouho funguje NEMĚNIT !!!! Mě osobně vadí, že u verze 2.4.2.2 (patch testovací) v Panelu nástrojů nejde uvést do funkce ikonu Upravit stávající transakci. Nyní musím kliknout na transakci, kterou chci upravit. Samozřejmě je to prkotina a zvyknu si. Ale to fungovalo spolehlivě, tak se přimlouvám za neměnit zažité, pokud možno.

Pri vsetkej ucte - pouzivam RQ money od roku 2013, databaza ma cca uz 15000 zaznamov a planovane platby vyuzivam intenzivne tiez. Nepamatam si, zeby som mal s nimi nejaky problem a to rovnako niekedy neviem, aka bude suma alebo datum. Proste si sumu nejaku vyplnim a potom ju upravim.

Slavik pracuje na verzii 3.0, ktora ma byt uplne nova. Je pravdepodobne, ze styl programu bude robit tak, aby urcity podprogram mohol uz potom rovno aplikovat v novej verzii a nemusel to programovat znova. To by uz mohol sa na vyvoj 2.4.x vykaslat, kedze ma malo casu. Tak isto z hladiska programovania je vhodne mat urcite podprogramy optimalizovane, aby clovek nemusel mat v rovnakom programe 10x tu istu vec.

Ako ta citam, stazujes sa stale na funkcnost niecoho, co niekedy sice bolo inak a tebe to vyhovovalo, ale prakticky to nicomu nebrani. Kazdy program ma nejaky vyvoj a neda sa ocakavat, ze vzdy vsetko ostane rovnake. Kedze intenzivne pouzivam tiez planovane platby, tak mi pride minimalne divne, na co sa vlastne stazujes, ak to co popisujes uplne normalne v programe funguje a da sa to bez problemov pouzivat. Vyskusal som si to v novej verzii co si popisal a vsetko sa tam da nastavit, co si tvrdil, ze neda. Asi si budem musiet tvoje prispevky este par krat opatovne precitat, aby som vobec pochopil, kde v tom ovladani vidis taky problem, pretoze za tie roky som si v planovanych ulohach nic take problemove nevsimol. A ak si vsimas hlasenie chyb, dost intenzivne s programom pracujem a kazdy najdeny problem ohlasim. Pripadne sa ozvem vzdy aj, ked si myslim, ze nove funkcie su nejake horsie, pomalsie, zmatocne. Ale prepac, vazne tam nevidim nic take co popisujes.

Petr M. wrote:

hmmm, OK. finálně vzdávám diskuzi a vracím se doživotně k verzi 2.3.3. Od té aplikace nic jiného nečekám a rád jí budu používat v režimu, jak fungovala 10 let bez dalších omezení.
protože v tomto stavu je to alespoň pro mě nepoužitelné. Nebudu si budoucí změněné platby psát někam vedle do notepadu. Proboha, od toho ty budoucí platby jsou, abych si je přeci mohl definovat dle potřeby, to není žádná mantra, která se jednou zadá do plánovače s tím, že už se nikdy nesmí dopředně změnit.
Tohle je ten základní problém, kdy se po letech bez zjevné příčiny a důvodu začnou měnit funkce, které nějak fungovali a je potřeba to nějak omluvit ještě větší ptákovinou.
Zkrátka, když udělám změnu, tak chci, aby se zapsala. Pokud někdo neví co dělá, tak je nesvéprávný.

pejzlmiloslav wrote:

Přidávám se k Petrovi M - co dobře a dlouho funguje NEMĚNIT !!!! Mě osobně vadí, že u verze 2.4.2.2 (patch testovací) v Panelu nástrojů nejde uvést do funkce ikonu Upravit stávající transakci. Nyní musím kliknout na transakci, kterou chci upravit. Samozřejmě je to prkotina a zvyknu si. Ale to fungovalo spolehlivě, tak se přimlouvám za neměnit zažité, pokud možno.

Je to tak. Co je dobre, nemalo by sa menit - je stare zlate pravidlo a tiez s nim suhlasim. Zial 100 ludi, 100 chuti a treba niekedy hladat kompromisy. Naviac vyvoj robi niekto /navyse sam/, kto ma na to minimum casu a nechce robit 2x zbytocnu robotu pri vyvoji dalsej verzie. Verzie 2.x uz dozivaju, kedze Slavik pracuje na 3.x, tak je este dobre, ze sa verziam 2.x venuje.

Popisovany problem so zobrazenim je chyba v patchi 2.4.2.2. Kedze v 2.4.2 to fungovalo, nemyslim, ze bol zamer to odstranit, ale chybicka se vloudila. Naviac sam som udiveny, ze tu funkciu niekto pouziva, je to ozaj prkotina. Rychlejsie je si to rozkliknut mysou, alebo enter.

63 (edited by Petr M. 2019-11-08 13:46:13)

Loktibrad: buď se navzájem nechápeme, nebo si opravdu budeš muset znovu přečíst mé příspěvky (neb si Slávik potvrdil tu změnu funkcionality). Někdy se něco opravdu špatně popisuje psanou formou, takže Ti klidně mohu zavolat na telefon, pokud mi pošleš do zprávy telefonní číslo a rád vysvětlím o co vlastně jde (to samé platí i pro Slávika, i když myslím, že on mnou popisovanou situaci pochopil). Protože funkčnost, o které píšu fungovala v programu od roku 2009 kdy jej používám a již nefunguje.
Ano, máš pravdu v tom, že každá aplikace se vyvýjí, ale zde nedošlo k omezení funkcionality kvůli vývoji, ale jen tak. Prostě to, co do teď šlo nyní nejde, není náhrada, ale není ani důvod aby to nešlo. Prostě to jen odteď nejde.

64 (edited by loktibrad 2019-11-08 15:35:47)

Petr M. wrote:

Loktibrad: buď se navzájem nechápeme, nebo si opravdu budeš muset znovu přečíst mé příspěvky (neb si Slávik potvrdil tu změnu funkcionality). Někdy se něco opravdu špatně popisuje psanou formou, takže Ti klidně mohu zavolat na telefon, pokud mi pošleš do zprávy telefonní číslo a rád vysvětlím o co vlastně jde (to samé platí i pro Slávika, i když myslím, že on mnou popisovanou situaci pochopil). Protože funkčnost, o které píšu fungovala v programu od roku 2009 kdy jej používám a již nefunguje.
Ano, máš pravdu v tom, že každá aplikace se vyvýjí, ale zde nedošlo k omezení funkcionality kvůli vývoji, ale jen tak. Prostě to, co do teď šlo nyní nejde, není náhrada, ale není ani důvod aby to nešlo. Prostě to jen odteď nejde.

Uz som prisiel na nejake chyby v planovaci a zrejme to bude ono co hovoris. Len asi pod zapisom myslel kazdy inu funkciu - na inom mieste.

Vo volbe CTRL+Y, co je Zapis planovanych platieb, ak su nastavene individualne potrvrdenia platieb sa program pred zapisanim pyta, ake hodnoty chceme ulozit. Ked ich opravime a dame ulozit, tak sa hodnoty sice zapisu do transakcii, ale v zalozke Platby v Planovaci ostavaju tieto hodnoty nezmenene. Co je samozrejme chyba, pretoze evidencia musi byt rovnaka. Neni mozne, aby program ukazoval, ze som zapisal napr. 50 EUR v nejaky den, ked to bolo nakoniec len 40 a v den iny. Potom by evidencia platieb stratila vobec cely zmysel, pretoze by ukazovala nerealne udaje.

Naviac je tam dalsia chybicka - ak deselektujem pred zapisom vsetky platby a vyberiem si jednu, ci par platieb, on po zapise to resetne a selektuje vsetky platby.

Je to ono, ci je to ina chyba? Testoval som verziu 2.4.2.2.

Ahoj Loktibrad,
to o čem píšeš je v plánovaných platbách už od začátku, ale není to to, o čem jsem psal já. O tom chování co popisuješ vím také, ale s tím už jsem se naučil žít.
Jak říkám, kdyžtak mohu vysvětlit "osobněji".

Petr

66 (edited by loktibrad 2019-11-08 21:29:46)

Petr M. wrote:

Ahoj Loktibrad,
to o čem píšeš je v plánovaných platbách už od začátku, ale není to to, o čem jsem psal já. O tom chování co popisuješ vím také, ale s tím už jsem se naučil žít.
Jak říkám, kdyžtak mohu vysvětlit "osobněji".

Petr

Vdaka, ale neevidujem tam nic take, co by mi vadilo, tak v tomto probleme sa nebudem angazovat.
--------------------------------------------------

Toto je vsak ine, je to chybne -

co sa tyka chyby cez CTRL+Y v menu "Zapis planovanych platieb" - tak vo verzii 2.3.2, v2.4.0 i v 2.4.1 to funguje uplne korektne. V nastaveniach mam zaskrtnute "Potvrdit kazdu platbu samostatne" a ked tam pred automatickym zapisanim platby zvolim inu sumu, alebo iny datum, tak ich korektne zapise v Planovaci,  v Detailoch platby.

Vo verzii 2.4.2 oficialnej - to korektne zapise len iny datum,  ale sumu platby necha povodnu, nezmenenu, chybnu.
Vo verzii 2.4.2.2 testovaci patch  - detto korektne zapise len iny datum, ale znova sumu platby necha povodnu, nezmenenu, chybnu.

Evidentne je v tom zatial  gulas smile

pejzlmiloslav wrote:

Táto chyba vznikla nedopatrením (vo verzii 2.4.2 som optimalizoval kód súvisiaci s panelom nástrojov). Opravím to v najbližšom patchi. Ospravedlňujem sa, chybu som si vôbec nevšimol.

Slavik to není kritika, jen poukazuji, že při častých změnách se objeví i nechtěné. Klikám dvakrát myší, nic se neděje. A nechybuji každou minutu. :-)
Loktibradovi - já se zase divím, že se nelíbí verze 4.2.4. protože je asi o vteřinu pomalejší. Ale proti strohé verzi je daleko hezčí.
Používám program od jeho úplného začátku, je mi 70 let, jsem samouk a používám myš. Vím, že je možno používat klávesnici, ale prostě to nedělám. Zvyk je železná košile a zvláště v těchto letech. Také jsem zastánce jednoduchosti, což je menší pravděpodobnost chyb. Někdy se mi zdá , že se to tady směruje k "vědeckosti", nic ve zlém pokrok se nedá zastavit. Prosím jen o trochu pochopení pro dříve narozené spokojené uživatele.

loktibrad: stále evidentně mluvíš o něčem jiném než já a já už nemám sílu to znovu popisovat. takže platí má nabídka.

70 (edited by loktibrad 2019-11-09 11:11:51)

pejzlmiloslav wrote:

Slavik to není kritika, jen poukazuji, že při častých změnách se objeví i nechtěné. Klikám dvakrát myší, nic se neděje. A nechybuji každou minutu. :-)

Problem u starsich ludi pri ovladani programu moze byt s koordinaciou, alebo reflexami. Z tohto pohladu chapem, ze jeden klik na transakciu a jeden na ikonu opravy, moze byt lahsie.

Ono sa to ovlada lahko aj bez toho, ale pre mna je samozrejmost:

- lava ruka na Enter klavesnice, prava pohyb mysou. Pravou nastavim mys, kliknem 1x mysou a lavou rukou odentrujem. Alebo pouzijem rychlo pravu na Enter. Samozrejme pri horsej koordinacii ruk u starsieho cloveka sa mi to posudzuje tazsie.

- druhy sposob - nastavim sa mysou nad zelanu transakciu a urobim dvojklik. T.j. nie klik pauza klik, ale klik-klik rychlo za sebou. Potom otvori okno transakcie na opravu.

- treti sposob, najpomalsi - kliknut mysou na transakciu a ist potom do horneho menu kliknut na editaciu. V podstate som nikdy nemal potrebu tento sposob pouzivat a vyskusal som ho po dlhych rokoch prvy raz, az na otestovanie popisanej nefukncnosti.

Problem u starsieho cloveka moze byt, ze pri koordinacii ma problem trafit sa do pisma. Nakolko moze byt aj horsi zrak, alebo kordinacia ruk, vhodne by bolo v nastaveniach RQ Money si vybrat vhodnu velkost fontu-pisma, pripadne iny druh fontu a velky monitor. Bude sa lahsie aj starsiemu cloveku  klikat na texty.

Hovorim obecne o praci starsich ludoch s pocitacovymi systemami a ovladanim, ako si to mozu ulahcit co najviac.

pejzlmiloslav wrote:

Někdy se mi zdá , že se to tady směruje k "vědeckosti", nic ve zlém pokrok se nedá zastavit. Prosím jen o trochu pochopení pro dříve narozené spokojené uživatele.

Sam pozorujem na sebe podobny trend so smartfonami. Kazda generacia ma to nieco svoje, co vie robit lepsie a ine, co jej robi uz problem.

Co sa tyka programu, ak niekto pouziva spravu financii a berie to vazne, dostane sa do roznych situacii, ktore musi riesit a program ho potom moze obmedzovat. Dnes maju rodiny casto viacero druhov nehnutelnosti, automobilov, ci ludia nakupuju rozne fondy, akcie atd. Okrem hotovosti su tu rozne bankove ucty, terminovane ucty, poistky, cudzie meny, debetne karty, kreditne karty, predplatene karty, zlavove karty, kredity, ci digitalne meny atd. Rodinne financie sa stavaju coraz viac zlozitejsimi. Problem je, ze co je pre niekoho vela a zlozite, pre ineho je to malo a nestaci to. S programami byva po case potom nasledujuci problem:

- program sa dostane do stadia, kde je toho vela v programe a novy uzivatel sa toho zlakne, lebo sa mu to nechce ucit, alebo to nezvladne. Pripadne aj starsi clovek bude na tom podobne. A pre pokrocileho uzivatela to este stale nemusi vyhovovat. Za mna mozem povedat, ze som vyskusal X programov a RQ Money bol najintuitivnejsi. Proste vsetko sadlo ako "riť na šerbeľ ":-D

- ak je program po case velmi zlozity /co si myslim, ze RQ money neni/ tak potom sa to riesi v programoch tak, ako ked ma RQ money v nastaveniach, ktore ikony sa maju zobrazit. Ak sa to chce urobit individualne, program by mohol mat nastavenia pri individualne zapinanie dostupnosti funkcii a idelne ich radit este do skupin. Napr. zaciatocnik, stredne pokrocily, expert. Kym zaciatocnik by mal len zakladne funkcie, prepnutim na pokrocileho by sa odomkli dalsie v mode expert by bolo dostupne vsetko.

Takto sa aplikuju do praxe aj vacsie podnikove systemy, kde sa uzivatelovi nastavi len to, co potrebuje a ostatne funkcie sa mu mozu vypnut, aby ho to nerozptylovalo. Program to ohromne zjednodusi a nemaju s nim uz tak casto ani problem ludia, co by sa v nom inak vobec neorientovali.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pre Petr M:

Petr M. wrote:

loktibrad: stále evidentně mluvíš o něčem jiném než já a já už nemám sílu to znovu popisovat. takže platí má nabídka.

V poriadku. Napisal som, ze co sa mna tyka, nevidim tak aj po hlbokom preskumani nic, co by ma obmedzovalo, alebo robilo problem. Preto nemam dovod sa angazovat v rieseni tejto "chyby" alebo pre druheho vlastnosti. Program ma zatial po vydani este dost chybiciek, ktore potrebuju opravit.

Pridávam opravný balík (patch) č. 3.

Opravuje:
- chybu tlačidla Opraviť v Paneli nástrojov (oprava transakcie)
- chybu opravenej plánovanej platby v Plánovaných platbách (zapisuje teraz aj do Plánovača - dátum a sumu)

Pridáva:
- možnosť uložiť rozmery okna a stĺpcov v Plánovaných platbách
- do Plánovača samostatné okno pre pridanie či opravu záhlavia plánovaných platieb

good job ;-)
moc děkuji

73 (edited by pejzlmiloslav 2019-11-09 15:29:55)

2.4.2.3 patch
PLÁNOVAČ - sloupek ID není možné uložit rozšíření, je vidět pouze 1 číslo. Takto to bylo i v patch 2. V 2.4.2. z 31 října to funguje normálně, bez problému.

Já tento FREEWARE program s dobrovolným příspěvkem považuji za vhodný pro uživatele s jednodušší až střední náročností správy financí a spoření. Pro náročnější osoby a experty je v internetové síti velmi mnoho některých více, jiných méně zdařilých programů, ať již placených či freeware. Nic tím nesleduji, je to jen můj názor.

75 (edited by loktibrad 2019-11-09 16:19:13)

Slavik wrote:

Pridávam opravný balík (patch) č. 3.

Opravuje:
- chybu tlačidla Opraviť v Paneli nástrojov (oprava transakcie)
- chybu opravenej plánovanej platby v Plánovaných platbách (zapisuje teraz aj do Plánovača - dátum a sumu)

Pridáva:
- možnosť uložiť rozmery okna a stĺpcov v Plánovaných platbách
- do Plánovača samostatné okno pre pridanie či opravu záhlavia plánovaných platieb

Nieco je zle, ta oprava v Patch 2.4.2.3 - nefunguje celkom, kde ma byt opravene:

"- chybu opravenej plánovanej platby v Plánovaných platbách (zapisuje teraz aj do Plánovača - dátum a sumu)"

zapisuje uplne rovnako ako v 2.4.2 a 2.4.2.2 - t.j. zapise len dobre datum, ale sumu zapise povodnu, t.j. chybnu. Nic sa v tomto nezmenilo. V Planovaci v SK verzii su naviac niektore stlpce v anglictine.

Dalsia chyba v 2.4.2.3 - - zvolim si farebny skin, hned prvy a vypise po nastartovani databazy:

Argument out of range
EArgumentOutOfRangeException

Vratim v nastaveniach systemove farby a po restarte uz je to znova bez tejto chyby.