1

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Ďakujem všetkým za postrehy. Vyššie v príspevku som ale napísal priamo:

"Priznám sa, že zatiaľ nemám hotovú koncepciu hlavného okna. Skôr tú grafiku tam veľmi nechcem ťahať, aby hlavné okno nebolo veľmi prepchaté veľa údajmi. Prikláňam sa skôr k tým sumárom, ktoré už v podstate v okne dole sú (zatiaľ tiež len ako koncept)."

Takže je to presne tak, ako píše loktibrad v bode 2), verzia 3.x je alfa verzia, ktorá ešte nemá celkový koncept a diskusiami sa budú dávať podnety na nájdenie správneho postupu. Keby mi nezáležalo na názore užívateľov, nevyjdem s verziou 3.x a predložím ju až ako hotovú vec.

Prečo som sa pustil do verzie 3.x? Pretože niekedy je jednoduchšie zbúrať starý dom a postaviť nový podľa svojich vlastných predstáv. Nový dom sa nemusí prispôsobovať starému pôdorysu, či materiálu. Nový dom je skrátka nový.
Chcel som (a stále chcem):
1) zobrať z verzie 2.x to najlepšie, čo tam bolo
2) opraviť konštrukčné nedostatky pôvodnej verzie
3) pridať nové prvky

Takže netreba brať predloženú verziu 3.x ako hotovú vec (hlavne nie sumár hlavného okna smile). Ja som ten zjednodušený sumár použil zatiaľ len ako kontrolný súčet pre pridávanie, editovanie či mazanie prvých záznamov (kým ešte nebol hotový import). Teraz, keď je hotový import, viem to upraviť na prehľadný sumár. Ako som písal, zatiaľ bez grafiky, ktorú by som radšej použil v samostatných reportoch.
Mne osobne by stačil v základnom okne sumár podľa mien a účtov (ako základný prehľad o financiách). Verzia 2.x poskytovala tento sumár aj podľa kategórií, osôb, partnerov a pod. Nestačí dať tieto ostatné sumáre len do reportov? Alebo to niekto potrebuje vidieť ihneď ?

2

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

loktibrad wrote:

Co ma vsak zaraza, mozno to neni chyba, len je to nedorobene, ze filter pre menu - CURRENCY nezobrazuje vsetky filtrovane ucty v danej mene, ale je nutne rozkliknut a vybrat si. V starej verzii to bolo prehladne a vyuzival som to na rozne virtualne ucty, alebo skupiny uctov podla logickej hodnoty. Ked sa dalo bud selektivne vyberat ucty, aby sa clovek dozvedel sumar, alebo vybrat cez menu celu skupinu uctov, ak clovek potreboval casto informacie o danej skupine uctov a nemusel tak zakazdym narocne vsetko vyklikavat.

Plánujem to dopracovať, aby pri filtri Currency filtrovalo automaticky príslušné účty.

loktibrad wrote:

Zatial som si len vsimol, ze po importe dat z povodnej databazy do novej prazdnej, sa velkost databazy zvacsila o 35 percent.

Zaujímavý postreh, ale myslím si, že tá veľkosť je stále optimálna (v porovnaní s ostatnými mega databázami). Nárast je podľa mňa spôsobený skôr novšou verziou knižnice SQLite, ktorá si na tabuľky a dáta vytvára svoj priestor.

loktibrad wrote:

[Uvital by som aj nejake tagovanie uctov, alebo ako extra funkciu. Clovek by nemusel vymyslat rozne neprakticke okluky ako si urobit filtre na rozne skupiny uctov.

Súhlasím, že sa to celkom hodí. Aktuálne však nemám toľko času pridávať ďalšiu funkcionalitu k účtom, ktorú potom bude treba uplatniť (či už vo filtri alebo reportoch), aby to malo zmysel.

3

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Petr M. wrote:

Nové zadávání příjmu a výdaje mi nevadí, s čím mám ale mentální problém je zadávání Přesunu na dvou různých záložkách, neboť myš se snažím používat co nejméně, doteď jsem si vždy při zadávání transakcí vystačil s Insertem a pak už jen tabulátor. Tohle je při vší snaze o zjednodušení aplikace velká komplikace a to právě bohužel při nejčastější manipulaci s aplikací.

Zatiaľ je nastavené automatické prepnutie záložky "Z účtu" na záložku "Na účet" pri klávese ENTER. Pohrám sa s tým, aby aj kláves TAB reagoval rovnako. Dátum a suma zo záložky "Z účtu" sa pri zmene prejavia aj na záložke "Na účet" až kým užívateľ neprepne záložku, potom sa táto automatická zmena vypne. Takže dátumy sa sumy sú zhodné po prvom zadaní. Prinajhoršom sa dajú individuálne opraviť (ako to bolo aj vo verzii 2.x). big_smile

Petr M. wrote:

Nenašel jsem také zatím klávesovou zkratku na uložení záznamu, měl jsem zažité CTRL+U, netrvám na tom, ale odmítám pro uložení klikat myší a tabulátorem se na tlačítko Save nedostanu.

Shift+Enter (aktuálne), neskôr chcem nechať na užívateľa nastaviť si vlastné klávesové skratky).

Petr M. wrote:

Bude v programu finálně i to spodní okno s přehledem účtů a grafy? To by mě dost zásadně chybělo, mít na první pohled přehled o stavech na účtech je podle mě nezbytnost. Předpokládám, že to zatím jen není dodělané, ale ve finále se to objeví?

Priznám sa, že zatiaľ nemám hotovú koncepciu hlavného okna. Skôr tú grafiku tam veľmi nechcem ťahať, aby hlavné okno nebolo veľmi prepchaté veľa údajmi. Prikláňam sa skôr k tým sumárom, ktoré už v podstate v okne dole sú (zatiaľ tiež len ako koncept). Zvažujem ešte zobraziť sumár všetkých mien, nie len vybranej zo zoznamu.

Petr M. wrote:

V hlavním okně mi docela víc vyhovovalo rozdělení sloupečků Kategorie a Podkategorie ..... bylo to dle mého přehlednější. Na funkci to nemá vliv a je to o asi zvyku, ale není to jeden logický údaj, ale dva samostatné a tak by se k tomu mělo dle mého přistupovat. Mimochodem, proč do podkategorie není povoleno dávat velká písmena?

Zatiaľ je to pre mňa jednoduchšie dávať kategóriu a podkategóriu do jedného okna (ale je to podmienené aj tým, že teraz je v programe zvolený dosť odlišný spôsob evidencie kategórií a podkategórií (verzia 2.x mala len podkategórie (členené na pohyb + a - a tiež na kategórie, verzia 3.x nemá členenie na pohyb a podkategórie nie sú povinné). Trochu podrobnejšie je to vysvetlené v tomto vlákne.

Petr M. wrote:

Když už jsme u těch sloupečků, nevím jak moc by to byla práce navíc, ale nebylo by možné si vybrat jen ty, které mě zajímají a určit jejich pořadí? A taky by bylo fajn, kdyby si program pamatoval šířky sloupečků, ale to asi taky bude čase doděláno.

To všetko plánujem, ale neskôr.

Petr M. wrote:

Proč se mi při každém novém otevření programu dole v Summary objeví jako default měna EUR a ne CZK, kterou používám hlavně?

Pri viacerých menách by sa Ti už teraz mala zobraziť tá, ktorá je v zozname mien označená ako hlavná. Ostatné meny by mali byť podriadené (a vypočítavané prepočtom z kurzu - zatiaľ hudba budúcnosti smile).

Petr M. wrote:

V seznamu účtů při zadávání transakce se objevují i neaktivní účty.

Viem o tom, plánujem to opraviť.

Petr M. wrote:

Mám trochu problém s importem Transferů z verze 2.x. Ty zobrazené řádky v hlavním okně nemají totiž řazení podle ID, ale podle jiného sloupce v databázi a pak to vypadá tak, že Transfer importovaný z verze 2.x je v řádcích, které vůbec nejsou u sebe, ale je mezi nimi xx dalších řádků s jinými daty. Nedá se pak vůbec na první dobrou najít, které záznamy patří vlastně k sobě. Změna default řazení zobrazení podle Order by ID desc by to vyřešila.

Viem o tom, plánujem to opraviť.

Petr M. wrote:

Mé připomínky nejsou kritika, jen poznámky pro autora.

Ďakujem! Cením si to.

4

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

loktibrad wrote:

Verzia 32bit - import sa vobec nepodaril.

32bit verzia mala chybu, dnešná oprava to vyriešila. Skús importovať s dnešnou verziou č. 4.
Predtým som vydával len jednu verziu pre WIN, teraz tri - WIN32, WIN64 aj pre Linux. Bude sranda, ak sa mi podarí zohnať nejaký OSX a preklopiť to aj tam. smile

5

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

pejzlmiloslav wrote:

import z verze 2.4.3. (stabilní), z 24.11.2019 proběhl bez jediného problému a funguje dobře. Transfer v  BETA 4 OK !!!

Štefan Danišek wrote:

import databázy z 2.4.3 prebehol bez problémov

ďakujem za dobré správy, som rád, že import funguje (zrejme ide o Win64 bit).

Štefan Danišek wrote:

neimportovali sa plánované platby "plánovač" a tým pádom zápis plánovaných platieb a kalendár

Tak ďaleko som s importom ešte nedošiel, uvažujem s doplnením tohto importu až po sfunkčnení plánovača a kalendára.

Štefan Danišek wrote:

chýbajú mi polia sumarizácia a graf a tie štatistické veci ale to asi bude...

Bude, postupne. smile Plánovač a kalendár takmer v pôvodnej forme, štatistické veci (po novom asi RERORTY) chystám krajšie (aspoň dúfam, že zvládnem vlastné grafy - bude to ale náročnejšie na čas.)

Štefan Danišek wrote:

keby sa dalo nejako opraviť to zálohovanie databázy, ktoré nefunguje, kvôli nevygenerovaniu lic. kľúča po 2000 t....stále sa neviem zmieriť

Ja tiež nie smile , ale už sa zrejme k verzii 2.x nevrátim. Jednak nemám toľko času, aby som pracoval súčasne na dvoch verziách, preto všetku energiu vkladám do verzie 3.x. A jednak sa mi doteraz nepodarilo nasimulovať príčinu ignorovania prekročenia 2000 záznamov (počet takýchto užívateľov - o ktorých viem - je možné spočítať na prstoch jednej ruky).

6

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

albertoto wrote:

Jeden zoznam kategórií pre všetky typy pohybov. Tušil som to a budem sa musieť naučiť s tým žiť, preorganizovať si kategórie (čo sa už deje).

Musím Ťa upozorniť (a ostatných užívateľov testovacej verzie 3.x), že stále sa jedná skôr o koncept ako o funkčný program. Absolútne neodporúčam viesť si vo verzii 3.x ostré údaje. Určite sa ešte bude meniť štruktúra databázy (ako budem dolaďovať moduly ako plánovač, rozpočet či reporty). Takže by potom museli znovu nahrávať všetko nanovo (iné importy ako z verzie 2.x určite nebudú!).

Takže ešte je skoro reorganizovať kategórie či iné zoznamy vo verzii 3.x. Naďalej odporúčam pracovať vo verzii 2.x.
Zopakujem - verzia 3.x je TESTOVACIA !!!

7

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

albertoto wrote:

Chápem, že na kraji sú farebné guličky na odlíšenie typu transakcií, ale trošku mi chýba označenie aj sumy inou farbou pre TRANSFERe. Vo verzii 2.x bola zelená a šedá (kredity boli modrou). Pri pohľade na dlhý zoznam transakcií som ihneď vedel, že síce zelené a šedé čísla sú síce väčšie, ale sú to transféry (naše disponibilné peniaze a nie napr. výdavky). Neviem, aký pocit majú ostatní používatelia.

Viem to doplniť, chce to len čas (v prvom rade sa snažím, aby bol program funkčne v poriadku. Grafika ako taká je až na druhom či treťom mieste, i keď viem, že je potrebná. Uvidím, ako to budem stíhať.

albertoto wrote:

Zoznam transakcií sa zatiaľ nedá zoradiť podľa žiadneho stĺpca (podľa popisu, kategórie, sumy,...). Predpokladám, že to formálne pribudne vo finálnejších verziách programu.


Áno, prioritná bola práca s transakciami (pridávanie, oprava, mazanie, kopírovanie, tlač, zobrazenie všetkých údajov správne - aj po importe). Mám v pláne aj radenie stĺpcov, ale až keď bude program OK. Neviem urobiť všetko naraz. smile

albertoto wrote:

Neviem, či je to len zatiaľ nesprístupnené, alebo zámer. Tabuľka kategórií a podkategórií je spoločná pre všetky typy transakcií (+ aj -).

Je to zámer autora. Viem, že viacerí užívatelia budú možno v pomykove, lebo boli zvyknutí na triedenie podkategórií na + a - .
Máš pravdu v tom, že teraz musíš rolovať všetky kategórie a podkategórie pri zadaní príjmu, výdaju či presunu. Vieš sa však rýchlo dostať zadaním prvého písmena k svojej kategórii. Toto viem ale doladiť aj neskôr.
Zrušenie rozdelených kategórií na + a - je kvôli sprehľadneniu a zmene filozofie - uviedol som už predtým, že podkategórie teraz po novom môžu aj nemusia byť, takže užívateľ môže fungovať len na kategóriách (ak nechce ísť do hĺbky evidencie).
Skús sa na to pozrieť optikou inou ako bolo doteraz v predošlých verziách programu. Dáš si napr. kategóriu PRÁCA a máš v nej ako príjmy (MZDA, možno STRAVA [stravné lístky], možno preplatená DOPRAVA [ak dochádzaš] a INÉ) aj výdavky (STRAVA, DOPRAVA, a INÉ). Takto to všetko môžeš mať v jednej kategórii PRÁCA a v dvoch-troch kategóriách si eviduješ príjmy a výdaje súčasne na STRAVU, DOPRAVU či INÉ. Možno v podkategórii MZDY eviduješ len príjmy. Ale ak si nedáš podkategóriu INÉ, kľudne môžeš tieto iné príjmy či výdavky (ktoré nechceš evidovať osobitne v podkategórii) zapisovať priamo na kategóriu PRÁCA. Týmto spôsobom bude vytvorených oveľa menej kategórií (a hlavne podkategórii) ako doteraz.
Ale ak Ti to nevyhovuje, stále máš možnosť si vytvárať plusové a mínusové kategórie s podkategóriami.:)

albertoto wrote:

Toto ma celkom vyrušuje pri práci. Či zadávam debet alebo kredit, stále sa mi vyrolujú všetky dostupné kategórie a miešajú sa mi tak dohromady ich názvy. Musím dávať veľký pozor, či dobre vyberám kategóriu pre kredit alebo debet.

Ak máš kategórie s rovnakým názvom pre príjem aj pre výdaj, myslím, že je najvyšší čas ich pomocou hromadnej opravy zreorganizovať. Systém kategórií sa zjednodušil pre užívateľa (má väčšie možnosti variability - čo som vysvetlil vyššie). Na triedenie záznamov podľa príjmu či výdaju máš predsa filter pohybu.

albertoto wrote:

Nutnosť manuálneho zadania kategórie pri TRANSFERi. Úplne ma mätie, keď musím manuálne zadávať pri TRANSFERi aj kategóriu! ... Predpokladám, že to je len neduh základnej BETA verzie yikes

Nie je to neduh smile. Máš pravdu, že v predošlej verzii bol presun vždy v kategórii TRANSFER (a v príslušnej podkategórii). Nová verzia Ti ponúka väčšiu variabilitu, lebo si môžeš k presunom dávať rôzne kategórie (čo Ti asi nedáva teraz zmysel). Ale ako typ presun naďalej zostáva presunom a môžeš si ho vo filtri kedykoľvek vyfiltrovať. Nič Ti nebráni naďalej používať kategóriu TRANSFER pre presun (len ho zatiaľ treba ručne zadávať). Môžem neskôr doplniť automatické ponúknutie nejakej kategórie pri presune (chce to však čas).

albertoto wrote:

Super. Rôzne účty, logické. Rôzne dátumy, OK (používam vždy 1 dátum, nech sú zápisy spolu. Ale áno, z jednej banky odíde a do druhej príde o 1-2 dni). Ale suma? Opakujem sa ako otravný verklík, ale suma sa podľa mňa musí tiež preberať. Neviem si predstaviť situáciu, kde niečo odošlem a príde mi na druhej strane iná suma (prevod z účtu na účet, výber hotovosti z bankomatu,... ).

Sú užívatelia (včítane mňa), ktorý používajú dva účty a každý v inej mene. V takom prípade ak prevádzaš z jednej banky (účet napr. v EUR) do druhej banky (účet napr. v CZK), dôjde tam nielen k posunu v dátume, ale aj k rozdielnej sume (vplyvom kurzu, pretože 100 EUR <> 100 CZK).

albertoto wrote:

Prvotný import zlyhal kvôli šifrovanej databáze. (Error message: TSQLite3Connection:file is encrypted or is not a database / Error class: ESQLDatabaseError / Unit name: SQLDB)
Nešifrovanú databázu naimportoval BEZ CHÝB (databáza so 17600 transakciami, 113 kategóriami, 108 partnerov, 40 účtami)

Šifrovanie databázy som nestihol ošetriť, viac som sa sústredil na bezchybný import (čo sa mi, dúfam, podarilo). Dopracujem.

albertoto wrote:

Pri tlači reportu bude tiež fajn, keď debetné čísla s "-" budú červeným.
Len vo filtroch stále figurujú pri výbere všetky účty. Tj. aj archívne a pasívne (v 2.x verzii ich nevidím vo výbere, čo je OK). Predpokladám, že to tak bude aj vo finálnejšej verzii smile

Dopracujem.

albertoto wrote:

Načítalo správne aj stavy účtov (aktívny, pasívny, archívny) s farebným odlíšením.
Sumarizácie a stavy na nejakých účtoch za vybrané obdobie zatiaľ sedia s tým istým výberom s verziou 2.4.3

Pre mňa dôležitá informácia, ďakujem. Môžem sa tým pádom venovať iným častiam programu (ktoré som uviedol, že dopracujem). smile

8

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Ahojte,
dnes som pridal 4. testovaciu verziu 3.x.
Upravil som transfer do podoby, ktorá by mohla vyhovovať všetkým (je potrebné si to odskúšať). Zadávajú sa spoločné údaje pre presun (+) a presun (-) okrem troch polí (účet, dátum a suma - tie je možné zadať každé zvlášť).
Pribudol import ! Je možné skúsiť naimportovať súbor z verzie 2.x, odporúčam import do úplne prázdneho súboru a potom testovať sumáre či filtre.

Testovacie súbory je možné sťahovať z novo vytvoreného diskusného vlákna, ktoré by malo byť ľahšie dostupné ako to predošlé.
Prípadné chyby sa budem snažiť riešiť priebežne tak, ako mi budú nahlasované. Vopred ďakujem za testovanie.

P.S.: Predtým nahlásené chyby (napr. vo filtri) som ešte nestihol opraviť v tejto verzii (nestíhal som doteraz smile).

9

(0 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Odtiaľto je možné stiahnuť najnovšiu testovaciu verziu.

Prosím, prečítajte si pozorne ešte pred samotným testovaním verzie 3.x nasledovné dôležité pokyny:

Verzia 3.x je úplne nová verzia (kompletne prepísaná), nemá nič spoločné s verziu 1.x alebo 2.x.
Z tohto dôvodu:

• nemiešajte verziu 3.x medzi nižšie verzie (súbory rozbaľte do úplne nových adresárov a tam testujte),
• neotvárajte vo verzii 3.x databázy vytvorené v nižších verziách (ono by sa to ani nemalo podariť, ale radšej tu dávam to varovanie)

• testovacia verzia 3.x stále vysoko NESTABILNÁ. Môže kedykoľvek zhavarovať, príp. sa zaseknúť. Je dobré v takom prípade opakovať postup na overenie a potom tento postup (najlepšie aj s náhľadom) poslať buď na toto diskusné fórum do tohto vlákna alebo e-mailom (e-mail je uvedený v programe).

• zatiaľ je program robený len v angličtine, preklady som nestihol. Skúsený užívateľ RQ Money by však nemal mať problém s ovládaním. smile

• verzia pre Linux vyžaduje mať už pred spustením programu nainštalovaný program SQLITE. Ak ho užívateľ nemá, program by sa nemal spustiť, resp. sa spustí s chybovou hláškou). Neskôr plánuje doplniť automatickú inštaláciu SQLite knižnice.

• funkcie, ktoré nie sú plne funkčné, som zneprístupnil (hoci ikonky vidno, sú nedostupné)

• jediná nefunkčná vec, ktorá je sprístupnená, je práca so štítkami (Tags). Toto som nestihol do tejto testovacej verzie dokončiť (dajú sa napĺňať len zoznamy, ale nie spájať štítky s transakciami).

• oprava záznamu bola v pôvodnom programe cez kláves ENTER. Táto verzia je nastavená na kláves SPACE (medzerovník). Ak by to veľmi vadilo, viem to zmeniť naspäť.

Odtiaľto je možné si stiahnuť program RQ Money v. 3.0.0 (beta 4 zo dňa 6.1.2021):

- pre Windows (32-bit) - RQMONEY3_WIN32.ZIP
- pre Windows (64-bit) - RQMONEY3_WIN64.ZIP
- pre Linux - RQMONEY3_LINUX

Vopred ďakujem za pomoc pri testovaní, hľadaní chýb a vylepšovaní programu.

10

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Ktokoľvek chce, môže ostať pri starej verzii 2.x.
Nová verzia 3.x však bude mať oveľa väčšie možnosti (pravdaže, ak ju dokončím). smile Tých zmien je tam dosť, už som ich uviedol vyššie. Pridám ešte jednu dobrú funkciu, ktorá bude vo verzii 3.x - tlač (nielen do PDF, ale priamo na tlačiareň). Tým, že som zmenil komerčné programovacie prostredie Delphi za open sourcový Lazarus, mám väčšie možnosti programovania (čo možno vyznie ako paradox).
Zmena licencie na freeware súvisí s viacerými príčinami. Uvediem aspoň jednu - verzia 2.x mi poskytla potrebné financie v čase, kedy som ich potreboval. To neznamená, že mi spokojný užívateľ nemôže poďakovať za moju prácu finančnou podporou aj za freeware. smile

11

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Nemám to odskúšané, ale skús nahradiť 64bit verziu SQLite knižnice 32bitovou (súbor DLL), či by to nešlo.
Testovacia verzia č. 3 je v podstate ešte silne chybová, počkaj si radšej na novšiu verziu v novom roku 2021. Pribudne aj 32bitová verzia programu.

12

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Štefan Danišek wrote:

bude nejako možné naimportovať údaje z databázy 2.x do v3.0 alebo to bude treba nahodiť manuálne kvôli novej štruktúre?

Dobrý deň,
plánujem urobiť import dát z verzie 2.x do 3.x, keď bude funkčný základ programu.

13

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

albertoto wrote:

Ahoj, OK.
Ešte jedna vec. Pri zadávaní Partnera (Payee) mi neumožňuje nechať prázdnu možnosť, musím len vybrať z už zadaných. Ja prázdnu možnosť využívam, najmä napríklad u drobných obchodíkov, stánkov, suvenírov, a pod., kde ma partner netrápi. Udržujem si tak zoznam patnerov v rozumnej veľkosti, aby som nemusel rolovať alebo vyhľadávať v niekoľkých stovkách záznamov.

Už som nad tým dávnejšie uvažoval, že by bol partner nepovinný a do poľa by sa automaticky v takom prípade zadávala hodnota NULL. Uvidím, či s tým nebudú problémy.
Ale nič Ti nebráni pre takéto prípady vložiť jedného fiktívneho partnera (napr. s dĺžkou jedného znaku vo forme medzery), ktorý sa Ti podľa abecedy bude ponúkať ako prvý. smile

V minulosti mi už niektorí užívatelia písali, že aj osoba ich irituje, keďže si vedú evidenciu len pre seba. Stačí taktiež vložiť jednu osobu (napr. JA) a tá sa bude automaticky ponúkať v každom zozname.

14

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

albertoto wrote:

Ale stále sa neviem zžiť, načo je niekomu toto rozdelené (viem, že koľko ľudí, toľko chutí)? Keď robím nejaký transfer, prevádzam jednu sumu, jedným popisom, jednu sumu, akurát možno 2 payee môžem zadať, ale jediná nutná rozdielna vec je ODNIEKADIAĽ - NIEKAM. Súhlasím s

pejzlmiloslav wrote:

Zlatá dvojka, jedním oknem INSERT bylo vše vyřešeno.

Presne tak, jedno okno, akurát 2 účty pod sebou ODKUAĹ-KAM a bolo vymaľované. Možno iní používatelia majú iný názor, ale ja takú potrebu nemám a rozdelenie na 2 záložky mi pripadá skomplikovanie a nadbytočné preklikávanie.

OK, ak má byť program jednoduchý, vrátim to späť do pôvodnej podoby. Bude to ale chvíľu trvať, pretože ide o značnejšiu časť hlavného okna.

albertoto wrote:

Okrem toho som narazil v BETA 3 verzii na pár vecí:
4) Napríklad pri zadávaní niektorých popisov/komentov k napr. zadaniu nového Payee pri uložené vyhodí chybovú hlášku (viď obr). U niektorých nie. Neviem prečo.
Zároveň je na obrázku vidieť drobnú vizuálnu nedokonalosť. Všetky popisy filtrov alebo polí pri zadávaní transakcie sú trošku nižšie, akoby mierne zasunuté za každé pole.

5) Pri filtrovaní transakcií mi
* nesprávne filtruje podľa sumy (napr. dám zobraz >20 a <80 a nezobrazí nič, ani transakciu 25 €, ani 50€; keď zadám len <100, tak zobrazí aj 120€, 150€,...
* nefiltruje transakcie podľa vybraného tagu

6) Nesprávne priraďovanie tag-ov.
Síce si písal, že to nie je ešte funkčné, ale všimol som si nasledovné správanie: Vytvoril som debetnú transakciu "Darček detisku". Keď sa nastavím na túto transakciu a priradím jej pripravený tag "Vianoce 2020", tak tento tag priradí automaticky všetkým debetným transakciám, ktoré som doteraz vytvoril (nie kredity ani transfery) yikes Skúšal som viackrát, robí to stále, aj po reštarte programu.

Snáď moje postrehy trošku pomôžu. smile

Chyby overím a prípadne opravím. Tie tagy zatiaľ nerieš, budem na nich ešte robiť. Dám vedieť, keď to všetko bude nachystané.
Ďakujem všetkým za cenné pripomienky.

15

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Miloslav,
jedným klikom INSERT vyriešiš presun financií z jedného účtu na druhý aj teraz (ak máš testovaciu verziu č. 3).
Rovnako ako vo verzii 2.x je potrebné zadať typ TRANSFER (a nie, ako píšeš DEBIT pri platbe z účtu a CREDIT pri platbe na účet).
Rovnako ako vo verzii 2.x musíš zadať dva účty - v záložke From account (Z účtu) a v záložke To account (Na účet).
Rovnako ako vo verzii 2.x musíš zadať ostatné polia (sumu, popis, osobu, partnera, ...). Ak to všetko zadáš v záložke From account (Z účtu) a prepneš sa na záložku To account (na účet) a vyplníš tu už len príjmový účet, údaje z týchto ostatných polí sa skopírujú do tejto záložky automaticky. Ak nepotrebuješ meniť ostatné polia, môžeš presun uložiť (zrýchlene klávesovou skratkou SHIFT+ENTER. Vytvoria sa dva zápisy, ale nie typu Credit či Debit, ale Transfer.
Vtedy sa Ti obe platby zobrazia aj v dolnom paneli SUMMARY v kolonke TRANSERS (+) a TRANSFERS(-).

Položky typu CREDIT slúžia len na príjem, typu DEBIT len na výdaj. Ani jedno neslúži na presun (z jedného účtu na druhý). Ospravedlňujem sa, ak som to predtým nesprávne vysvetlil.

16

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

albertoto wrote:

všetko dobré želám, pekné Vianoce a najmä čo najviac zdravia. Zároveň ďakujem za úsilie a vypustenie beta verzie 3.0.0.

Ďakujem, más pravdu, zdravie je v dnešnej dobe najcennejšie. Prajem Tebe i ďalším užívateľom takisto pevné zdravie (a tiež trochu strpenia s touto testovacou verziou smile).

albertoto wrote:

Trošku ma nemilo prekvapila nemožnosť naimportovať kópiu mojej testovacej databázy, vytvorenej z reálnej. Asi chápem, že tak ďaleko ešte nie sme, len tým pádom neviem porovnať mnou využívané funkčnosti, používané vo verzii 2.4.3. Nevadí.
Vytvoril som teda jednoduchú novú databázu, pár osoôb, pár kategórií, účtov, 2 meny,...

Možno som mal začať uvedenie tejto testovacej verzie úplne od začiatku s tým, že ide len o funkčný koncept či model. Mojim zámerom bolo vytvoriť funkčný základ programu, testovaním odladiť všetky chyby či doplniť všetky dobré vylepšenia a až potom postupne doplniť zvyšné moduly (import, export, finančné nástroje a pod.). Preto som sa rozhodol vydať túto testovaciu verziu. Nakoľko je v nej aj veľa noviniek, ktoré som už prezentoval v minulom príspevku, chcel som vám ich tiež predstaviť (aby ste sa s nimi oboznámili). Cítim sklamanie a nedivím sa mu. Nie je to však pre mňa (a myslím, že pre nikoho) jednoduché vytvoriť úplne od základu špičkový program plne nabitý funkciami. Aj programy verzie 1.x a 2.x vznikali postupne pridávaním nových funkcií či modulov. Preto prosím o strpenie.

albertoto wrote:

1) Zatiaľ som dokázal zadať len kredit na nejaký účet. Debet (z nejakého účtu) mi to nijako neumožňuje. Ani po INSERTe. Iba zadať kredit (na nejaký účet).
Trochu sa hľadám v zadávaní transakcie (chýbajú mi osobne tlačítka novej transakcie, kópie transakcie, atď., ako aj prípadné odkliknutie nejakého tlačítka OK pri zadávaní transakcie. Chápam, že ENTER je to isté, ale zvyk je zvyk). Asi to je zámer na zjednodušenie zadávania transakcií.
P.S. Oprava, reštartol som aplikáciu, už to ide. Asi sa to len zaseklo smile

Už predtým som varoval, že sa táto verzia môže správať nestabilne. Neviem, či používaš OSX alebo Windows, v každom prípade ak by sa to opakovalo, uvítal by som info, či sa to opakuje pravidelne resp. po nejakej udalosti (aby som to vedel nasimulovať u seba a opraviť).

albertoto wrote:

2) Všimol som si drobný diskomfort pri zadávaní viacerých kategórií a podkategórií. Mám napríklad hlavné kategórie BYT, OBLEČENIE, INÉ, POTRAVINY, VZDELANIE, ZDRAVIE. Pre kategóriu VZDELANIE zadám podkategóriu napríklad "jazyky". Fajn. Keď chcem zadať ďalšiu podkategóriu pre VZDELANIE, napr. "krúžky", vo výberovom okne priradenia hlavnej kategórie mi automaticky nastaví prvú zo zoznamu, t.j. BYT a nie VZDELANIE, hoci som bol na nej naposledy nastavený. Čiže bolo by super, keby zostala nastavená naposledy zvolená hlavná kategória.

Diskomfort som opravil, dnešná testovacia verzia č. 3 Ti ponúkne už posledne vloženú kategóriu (a nie v abecede prvú ako doteraz). Program bol (a ešte stále je) šitý horúcou ihlou, takže na takéto vychytávky nebol ešte čas. Práve takéto info z testovania mi pomáha doladiť program tak, aby bol pre užívateľa čo najlepší.

albertoto wrote:

3) Transakcia Transfer
Neviem, aký bol dôvod, rozdeliť na záložky From account a To accout. Pri transfére mi to nedáva logiku nastavovať popis, sumu, osobu,.. 2x. Schválne som to skúsil, napr. "Výber kartou" z osobného účtu do Hotovosti, z účtu som zadal 200 EUR a Na účet som nechal 0 EUR. Zapísalo mi to! Toto asi nie je dobré. V pôvodnej ostrej verzii zadám transfer, popis, sumu, kto, z akého účtu na aký atď a urobí mi automaticky 2 zápisy, jeden + a druhy -.

Tu sa musím ospravedlniť za nedorozumenie, ktoré som vlastne nestihol ani vysvetliť ani celkom doprogramovať. Pôvodne (v programe verzie 2.x) sa presun (transfer) zadával iba v jednom okne (kde boli polia z účtu a na účet vedľa seba). Ostatné polia boli spoločné pre obidva zápisy (na čo sa viacerí užívatelia sťažovali, že pri presune v inej mene dochádza k inej sume a neraz aj dátumu).
Preto verzia program 3.x ponúka zadanie presunu pomocou dvoch zápisov - samostatne pre presun z účtu a samostatne pre presun na účet. Ak užívateľ zadá polia v záložke Z účtu a prepne sa na záložku Na účet, dnešná verzia č. 3 mu už ponúkne v záložke Na účet už rovnaké polia, aké mal vyplnené v záložke Z účtu. V záložke Na účet si môže (aj nemusí) zmeniť sumu, dátum, alebo ostatné polia. Musí tam však nastaviť pole Na účet, ktoré nebude vopred nastavené.
Takto vysvetlené je to možno trochu komplikované, verím však, že to po dnešnej verzii bude pre užívateľa lepšie.

Dodatok1:
Ešte sa vrátim ku klávesovým skratkám z minulého príspevku:
Každý záznam je možné uložiť (ak sú vyplnené všetky polia) aj skôr klávesovou skratkou [SHIFT][ENTER]. V ďalšej testovacej verzi pridám ku každému tlačidlu ULOŽIŤ aj nápovedu (Hint) o tejto praktickej klávesovej skratke.

17

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Brano wrote:

Ďalšia drobnosť. Keď človek pridáva, alebo edituje transakciu dá sa posúvať medzi položkami buď Enter-om, alebo Tab-om. Ten Enter mi funguje všade, ale Tab nefunguje z poľa Amount. Z neho na ďalšie pole sa musí človek presunúť Enter-om.

Slavomír plánuješ do tejto verzie zahrnúť aj editáciu klávesových skratiek? Lebo mňa by potešilo mať rovnaké skratky ako vo verzii 2.xxx. Díkes smile

Dnes som vydal novú testovaciu verziu 3, ktorá opravuje kláves Tab v poli Amount.
Vlastné klávesové skratky plánujem pridať. Stiahnuť sa dá z pôvodného príspevku.

18

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Ahoj Braňo,
vďaka za info, chybu som opravil. Súčasne som aj ja ešte našiel viacero chýb, ktoré som opravil a pridal nejaké vylepšenia (automatické načítanie posledného súboru). Pred prvým spustením je vhodné vymazať starý súbor RQM.INI.
Beta verziu 2 zo dňa 26.12.2020 môžete sťahovať na pôvodnom mieste hore.

19

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Prosím, prečítajte si pozorne ešte pred samotným testovaním verzie 3.x nasledovné dôležité pokyny:

Verzia 3.x je úplne nová verzia (kompletne prepísaná), nemá nič spoločné s verziu 1.x alebo 2.x.
Z tohto dôvodu:
- nemiešajte verziu 3.x medzi nižšie verzie (súbory rozbaľte do úplne nových adresárov a tam testujte),
- neotvárajte vo verzii 3.x databázy vytvorené v nižších verziách (ono by sa to ani nemalo podariť, ale radšej tu dávam to varovanie)
- táto beta verzia 1 je stále vysoko NESTABILNÁ. Môže kedykoľvek zhavarovať, príp. sa zaseknúť. Je dobré v takom prípade opakovať postup na overenie a potom tento postup (najlepšie aj s náhľadom) poslať buď na toto diskusné fórum do tohto vlákna alebo e-mailom (e-mail je uvedený v programe).
- zatiaľ mám pripravené verzie pre Windows (64-bit) a Linux (aj to obidve len v angličtine). Preklady som nestihol. Skúsený užívateľ RQ Money by však nemal mať problém s ovládaním. smile
- verzia pre Linux vyžaduje mať už pred spustením programu nainštalovaný program SQLITE. Ak ho užívateľ nemá, program by sa nemal spustiť, resp. sa spustí s chybovou hláškou)
- funkcie, ktoré nie sú plne funkčné, som zneprístupnil (hoci ikonky vidno, sú nedostupné)
- jediná nefunkčná vec, ktorá je sprístupnená, je práca so štítkami (Tags). Toto som nestihol do tejto testovacej verzie dokončiť (dajú sa napĺňať len zoznamy, ale nie spájať štítky s transakciami).
- oprava záznamu bola v pôvodnom programe cez kláves ENTER. Táto verzia je nastavená na kláves SPACE (medzerovník). Ak by to veľmi vadilo, viem to zmeniť naspäť.

Je možné, že do textu vyššie pridám neskôr ešte ďalšie dôležité veci, ktoré mi napadnú.

Vopred ďakujem za pomoc pri testovaní, hľadaní chýb a vylepšovaní programu.

20

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Petr M. wrote:

hustý, to jsem tedy nečekal.

Priznám sa, že som to nečakal ani ja. smile

Verziu 2.4.4, ktorá bola tesne pred dokončením, sa mi nedarilo nijako dokončiť. Nerozumel som tomu, nech som sa snažil akokoľvek. Mierne znechutený som myslel, že som s programom skončil. Dal som si pauzu a skúsil sa vrátiť k rozrobenej verzii 3.0. A zrazu šlo všetko samé od seba. Posledné 3 mesiace boli celkom intenzívne, program nadobúdal konkrétnu podobu.

Petr M. wrote:

co bude nového?

Tých zmien bude viacero (včítane vizuálnych). Teraz uvediem len tie podstatné:
- program bude úplne freeware, nebudú žiadne licenčné kľúče a obmedzené funkcie. Portable funkcia zostáva;
- program je už teraz pre Windows aj Linux, ak budú priaznivé okolnosti, aj pre OSX;
- kategórie boli doteraz možné len v podobe podkategórií. Teraz si užívateľ môže vybrať používanie len kategórií alebo kategórií s podkategóriami (týkať sa to bude potom aj rozpočtu);
- vloženie nového transferu (presunu) bolo doteraz spoločné pre príjem aj výdaj. Po novom užívateľ zadáva osobitné údaje pre príjem a osobitne pre výdaj;
- pribudol ešte jeden zoznam Štítky (Tags), takže si užívateľ môže spájať viaceré kategórie pomocou štítkov dohromady (napr. štítok DOVOLENKA 2020 môže užívateľ nalepiť na výdaje spojené s touto dovolenkou - napr. na dopravu, nákup stravy, ošatenia a pod.;
- vymazanie transakcie je teraz bezpečné - vymazaná transakcia skončí v Odpadkovom koši. V prípade vymazania transakcie omylom je možné ju kedykoľvek vrátiť z odpadkového koša späť. Je vhodné občas odpadkový kôš aj vysypať (vyčistiť) - rovnako ako sa to robí aj doma smile;
- hromadná oprava transakcií umožní opraviť všetky polia naraz (doteraz sa dalo opraviť hromadne len jedno pole);
Stačí to na začiatok?

Petr M. wrote:

Mimochodem, hezké vánoce Sláviku a pěkný nový rok v rámci možností, které tato doba dává.

Petře, ďakujem krásne.
Podobne prajem veselé a pohodové Vianoce Tebe i všetkým užívateľom v kruhu rodiny.
Schválne som zvolil dátum 25.12.2020 na vydanie testovacej verzie - ako malý vianočný darček pre všetkých užívateľov.

21

(1 replies, posted in NEW VERSIONS)

The invitation to test brand new version of RQ Money 3.0.0:

http://www.rqmoney.eu/beta/rqmoney_about.png

22

(68 replies, posted in NOVÁ VERZIA)

Pozvánka na testovanie úplne novej verzie RQ Money v. 3.0.0:

https://www.rqmoney.eu/beta/rqmoney_about.png

23

(3 replies, posted in OSTATNÉ)

Podľa mňa je to skôr otázka hardware. smile
Výrobca SQLite databázy uvádza na svojich stránkach obmedzenia SQLite databázy.
V bode 14. sa uvádza maximálna veľkosť databázy:

"Every database consists of one or more "pages". Within a single database, every page is the same size, but different database can have page sizes that are powers of two between 512 and 65536, inclusive. The maximum size of a database file is 4294967294 pages. At the maximum page size of 65536 bytes, this translates into a maximum database size of approximately 1.4e+14 bytes (281 terabytes, or 256 tebibytes, or 281474 gigabytes or 256,000 gibibytes)."

24

(3 replies, posted in OSTATNÉ)

V SQLite zóne (menu Databáza / SQLite zóna) pomocou vlastných príkazov môžeš ovládať čokoľvek.
Odporúčam predtým dôkladne zálohovať databázu pre prípad nechceného poškodenia databázy!!!

Čo sa týka histórie, tabuľka má názov history, takže uvádzam len základné SQL príkazy:

Prezrieť všetky záznamy z tabuľky history:
SELECT * FROM history

Vymazať všetky záznamy z tabuľky history
DELETE FROM history

Vymazať len určité záznamy z tabuľky history, prináležiace k transakcii s nejakým ID
DELETE FROM history WHERE hi_d_id = (číslo ID transakcie)

Na záver (po vymazaní histórie) je ešte dobré použiť príkaz VACUUM na odstránenie vymazaných údajov z databázy (databáza sa tak určite zmenší). Príkaz VACUUM je v zozname príkazov v SQLite zóne.

25

(39 replies, posted in OHLÁSENIE CHYBY)

f.demjan wrote:

Je to v poriadku ak nastavím kontrolu dátum na 1.1.2020 (pridanie, oprava, vymazanie) a soft mi dovolí vložiť napr. Príjem 31.12.2019? Až po nastavení na 2.1.2020 znemožní zmeny od 31.12.2019

Nie je to v poriadku. smile Opravím to do najbližšej verzie. Vďaka za upozornenie.