1 (edited by loktibrad 2014-01-03 12:19:38)

Topic: Vylepsenie uctov: Poducty

Navrhujem v buducnosti snad niekedy /viem, ze padlo vela navrhov/  smile  jedno male vylepsenie uctov.

Povedzme zalozite si v programe ucet Hotovost a Bankovy ucet.

Lenze hotovost mate len jednu a tak isto len jeden bankovy ucet.

Takto mate vsetky peniaze pohromade, lenze chceli by ste si ich rozdelit.

Samozrejme daju sa vytvorit nove ucty a tam to rozdelovat, ale to neni prakticke.

Vyuzitie: rozklikol by som si cez nejaku znacku /napr. plusko/ ucet, alebo hotovost a tam by som mal vlastne poducty:

Sumar celeho bankoveho uctu napr. 1000
- minimalna rezerva...........100
- ucet potravin....................300
- rezerva na lieky................100
- hlavny poducet.................500

Pri nahadzovani vydajov by mi to ponukalo okrem uctu vybrat aj poducet na zauctovanie platby, vydaju, alebo prijmu, ci presunu. Ak by som ho nevybral, tak by bol defaultne pouzity ako prednastaveny hlavny poducet.

Takto by clovek na jednom bankovom ucete, alebo v jednej penazenke mohol mat jednu sumu a pomocou tohoto rozdelenia by vedel, co z toho je na co, kolko toho ostava. Napr. ked na beznom ucte ma odlozene nejake uspory pre pripad rezervy, ale cast z toho je aj disponibilny zostatok pre bezne vydavky v mesiaci.

Je to obdoba klasickeho obalkovania a taktiez to ma vyhodu, zeby clovek by nemusel v banke zakladat X dalsich uctov, ale vsetko mohol drzat na jednom ucte, kde by bol o tom dobry prehlad a zaroven by aj okamzite videl sumar. Podobne by sa evidoval prijem na ucte, trebars tretina na dochodok, tretina pre deti, tretina na spotrebu.

Re: Vylepsenie uctov: Poducty

Myslím si, že to je už funkcia, ktorá skôr zaťaží ako pomôže bežnému (jednoduchému) užívateľovi.

Program je aktuálne dobrý hlavne kvôli tomu, že nie je prepchatý funkciami (ako je to napr. u Nera alebo iných dobre začínajúcich programov, ktoré neskôr boli nafúknuté a teda nepoužiteľné práve kvôli veľkému množstvu doplnených funkcií). Silne pochybujem, že by to využilo viacero užívateľov. Už teraz mám niekedy problém doplniť či prerobiť funkciu tak, aby bol program stále prehľadný. Dokonca som tento týždeň už musel prerábať menu, aby bolo usporiadané logicky (o tom napíšem niekedy nabudúce + vydám novú testovaciu verziu, pretože pribudlo zopár drobných i väčších vylepšení).

Záver: loktibrad, toto určite nie som schopný dorobiť. Ono to nie je "malé vylepšenie účtov", to je silný zásah do programu (mať na jednom účte "malé podúčty") - dotklo by sa to všetkých okien, tabuliek, sumárov a pod. Momentálne si to ani neviem predstaviť, ako by to malo graficky a tabuľkovo vyzerať, aby som sa v tom vyznal nielen ja, ale aj bežný (jednoduchý) užívateľ.
Myslím si, že je to skôr starosť užívateľa, ako si "rozdelí" (resp. naplánuje) financie na jednom účte (a nie starosť programu). smile

3 (edited by loktibrad 2014-01-03 15:56:00)

Chapem, ze je nieco ine obtiaznost programovania a obsahova funkcia. Z hladiska obsahu je to jednoduche riesenie, ktore supluje system obalkovania. O programovom, to uz je ine kafe.... smile

Sposoby, akymi by sa toto dalo dosiahnut je zlozitejsie - vytvaranie poductov, ale dalo by sa tomu pomoct mozno lahsim sposobom, medzisuctami.

Vytvorim i ucty trebars BU1, BU2, BU3 atd, HOT1, HOT2, HOT3....

Potom mi staci robit sumar za BU* a HOT*. Zasah do programu by bol minimalny. Clovek by v prijmoch, alebo vydavkoch nahadzoval jednotlivo do BU1, ci 2,3, ale ratalo by mu to sumar.

Neni to presne uplne ono, ako som napisal na zaciatku temy, ale podstatu toho uz to vystihuje.

Uz v tejto verzii sa to da urobit manualne po selektovani jednotlivych uctov rata sumar konecneho zostatku. Takto by sa len nastavilo, zgrupilo par uctov do jedneho virtualneho.

Inspirovalo ma to dnes pri citani recenzie na podobny program GnuCash, kde maju poducty. Samozrejme nieco take je vhodne uz planovat od zaciatku, lebo chapem, ze to neskor uz moze byt podstatny zasah do struktury, ktory nesie dost problemov.

Vyuzitie vidim prave tam, ked kopec ludi je zvyknutych na obalkove manualne systemy a toto by tak trochu mohlo robit celkom dobru pomocku ako prerozdelovat financie na rozne ucely/fondy v ramci jedneho uctu.
------------
ZHRNUTIE: cize miesto vytvorenie poductov by mozno stacilo vytvorit VIRTUALNY ucet, ktory by bol vlastne nejaky filter so sumarom. Virtualny ucet by fungoval ako nastavenie v ktorom si urcim, ze bude scitat prave BU1 + BU2 + BU3 do jedneho uctu.

Bolo by to takto priechodzie ?  smile

loktibrad wrote:

Vyuzitie vidim prave tam, ked kopec ludi je zvyknutych na obalkove manualne systemy a toto by tak trochu mohlo robit celkom dobru pomocku ako prerozdelovat financie na rozne ucely/fondy v ramci jedneho uctu.

Priznám sa, že nepoznám nikoho, kto je zvyknutý na "obálkové manuálne systémy". smile Až doteraz som netušil, že niečo také je potreba, resp. že to niekto používa.

5 (edited by loktibrad 2014-01-03 16:03:33)

Slavik wrote:
loktibrad wrote:

Priznám sa, že nepoznám nikoho, kto je zvyknutý na "obálkové manuálne systémy". smile Až doteraz som netušil, že niečo také je potreba, resp. že to niekto používa.

V mojom okoli hadam kazdy druhy to robi obalkovym systemom  smile  Ziaden zosit, ziadne PC... Stara skola. Velmi prastara metoda  smile

Kazda literatura o domacich financiach uvadza tento system.
Aj Wikipedia

http://sk.wikipedia.org/wiki/Rodinný_rozpočet

2.7 Alternatívne spôsoby rodinného hospodárenia

Ide o staru metodu, ktoru vyuzivali ludia v hojnom pocte a dodnes ju aj vela ludi vyuziva, ktori nepouzivaju ziaden zosit, ani ziaden pocitac na vypocty.

Prijem sa rozdeli do obalok /alebo hrncekov, krabic/ a z nich sa cerpa. S hotovostou je to lahke. Problem nastava, ked su peniaze na jednom bankovom ucte  smile

V jednoduchosti je krasa  smile  /tohoto obalkoveho systemu/

Len maly napad, naco by sa dali vyuzit poducty, alebo tzv. virtualny ucet, ktory by scitaval ine ucty.

Napr. na evidenciu roznych akciovych fondov u jednej spolocnosti. U kazdeho fondu by sa napisala hodnota, oznacilo sa, ktory okruh fondov tvori jednu investiciu/spolocnost a ono by to pocitalo.

Obálkový systém je veľmi jednoduché dodržiavať pomocou vhodných kategórií a používania mesačného rozpočtu, presne na to tam tá funkcionalita v programe aj je. Jeho jedinou chybou je nemožnosť plánovať výdavky na celý rok a presúvať zostatok ďalší mesiac.

Skor je problem to, ze ked je dost kategorii a podkategorii a neni mozne naplanovat kazdu drobnost. Ako bolo v inej teme pisane, sikovnejsie by bolo planovanie na hlavne kategorie sumarne.

I ked aj ten presun zostatku by sa dal niekedy pouzit, pripadne rocny plan. Vela ludi planuje od vyplaty k vyplate, cize najcastejsi je asi mesacny plan. Pokial sa dodrzia mesacne plany, tak by rocny plan nemal byt problem dodrzat.

Ked tak revidujem navrhy - PODUCTY - toto by bolo alternativne riesenie k virtualnym uctom/vytvaraniu skupin pre ucty, kategorie, partnerov, atd....