1 (edited by Petr M. 2014-08-18 10:08:21)

Topic: zůstatky na účtech vs. budoucí platby

Ahoj Slávik,
napadla mě jedna drobnost.
Poslední dobou se mi často stává, že mám plánované různé jednorázové platby, tu a tam něco.
Např. vím, že budu za 14 dní platit účet  za xy. Není to ale žádná stálá, nebo opakovaná platba, takže to nedělám přes plánovač, jen si to dám do seznamu transakcí s tím datumem, kdy se to má zaplatit, tedy za 14 dní. Tím, že to tam vidím na to aspoň také nezapomenu, že to mám zaplatit. Je taky super, že ta platba je označena barevně jinou barvou řádku a je odlišena od již proběhlých plateb.

Nicméně jedna věc mě tam trošku vadí a sice to, že se mi i tato budoucí platba již dnes započítává do stavů na účtech. Tedy platba má sice proběhnout až za 14 dní, ale já už teď vidím o zůstatek na účtu nižší o tu danou částku. Částky na účtech v RQM mi potom tedy nesedí s částkami na reálných účtech a je v tom trochu zmatek. Když takových budoucích plateb máš zadaných víc na různých účtech, je z toho ve stavech na účtech totální guláš.

Nebylo by možné upravit ty sumarizační SQL dotazy tak, aby nebraly v potaz budoucí platby prosím?

děkuji

Re: zůstatky na účtech vs. budoucí platby

Petře, ak mám byť úprimný, práve na takéto účely je zriadený PLÁNOVAČ (áno, aj na jednorázové budúce platby!). Veď sa Ti tá platba o 14 dní sama pripomenie. Ak ešte nenastala, nevšímaš si ju. Bude sa Ti pripomínať dovtedy, kým ju buď nezapíšeš medzi úhrady (ak nastala platba), alebo kým ju sám nevymažeš (ak bola napr. zrušená). Tým pádom Ti nebudú stavy na účtoch vykazovať zmätok počas tých dní, kedy platba ešte neprebehla.  smile

Ono to samozrejme ide urobiť aj tak, ako by to vyhovovalo Tebe. Ja viem, že sa opakujem, ale ten voľný čas by som radšej využil na ďalšie funkcie (vylepšenia či opravy), ktoré ma v zozname úloh čakajú (a je ich dosť veľa).
Verím, že ma pochopíš a na program kvôli tomu nezanevrieš. Nechcem sľubovať niečo, čo neviem splniť (hlavne v blízkej budúcnosti).

Ahoj Slávik,
přiznám se, že přesně takovou odpověď jsem čekal wink

Vím, že to mohu dávat do Plánovače plateb, ale právě kvůli přehlednosti se mi tam jednorázové platby dávat nechce. V plánovači mám položky, které se mi opakují (měsíčně, čtvrtletně, ročně ....) a mám tam vždy jen ty aktuální. Pokud něco už není, mažu to odtamtud. Díky tomu se držím na cca 20-ti položkách.
Dávat tam ty jednorázové už mi přijde na úkor přehlednosti. Navíc zase dělám o krk navíc.

Moje řešení: zadám platbu do transakcí s budoucím datumem = 1 krok
Tvoje řešení: zadám platbu do plánovače jako jednorázovou s budoucím datumem. v Den D si platbu zprocesuji do transakcí a nakonec jí z důvodu přehlednosti z plánovače smazat, aby tam nebyl bordel = 3 kroky

1 krok vs. 3 kroky = stejný efekt.

Aby měl tvůj návod smysl, bylo by fajn, kdyby se jednorázová platba ze seznamu v plánovači po převodu na transakci smazala (nebo by to mohlo být volitelné u plánovaných plateb nějakým zaškrtávacím políčkem typu PO PROVEDENÍ PLATEB SMAZAT). Byla na jeden účel, ten v den D splnila co měla a víc tam nemá co dělat. Proč jí tam mám mít, nebo proč jí musím mazat ručně?
Druhý malý nápad .... možná to přijde zmatečné jen mě, ale pokud do plánovače dávám novou platbu a zvolím jednorázovou, proč nezmizí to pole DO? Je to jen kosmetické, ale když si dávám jednorázovou platbu, to pole tam je zbytečné, klidně by se mohlo schovat wink

Nicméně chápu tvé vysvětlení a na program určitě nezanevřu wink Jen se to snažím nedělat příliš složité na obsluhu a zároveň nechci v těch datech mít plevel.

hezký den,
Petr

Nicméně bez ohledu na celou tuto debatu je nesmysl, aby budoucí platby, které nejsou provedené manipulovali s aktuálními stavy na účtech. Vypadá to divně wink

Petr M. wrote:

Nicméně bez ohledu na celou tuto debatu je nesmysl, aby budoucí platby, které nejsou provedené manipulovali s aktuálními stavy na účtech. Vypadá to divně wink

Pouzivam testovaciu verziu 2.3.3, kde bolo opravenych par chyb. Ale odpocitavanie z uctu pri buducej platbe v transakciach sa deje, len ked je nastaveny iba mesiac, alebo vsetky dni. Ak sa nastavi konkretny den /dnesok/, tak zostatok na ucte je korektny, pretoze ta transakcia este nenastala. Staci teda pre aktualne data, mat nastaveny len dany den - inak to porata aj tie buduce transakcie.

Alebo je mozne mat nastavene filter aj na mesiac, ale potom buduca platba musi byt az z dalsieho mesiaca.

Neni nutne teda pouzivat ani planovac a moze to korektne zobrazovat.

6 (edited by Petr M. 2014-08-19 08:38:39)

loktibrad: to je sice hezké, ale já mám celý filtr standartně vypnutý. chci vždy vidět všechny transakce. jinak je pro mě osobně tne program k prdu, když budu sledovat jen aktuální dny.
Díky za radu, ale to co navrhuješ je opravdu nesmysl. Aplikace by měla ukazovat správný zůstatek v jakémkoliv stavu, ne pouze při splnění podmínek správné teploty vzduchu, směru větru a počtu srážek.

Na tento problém existuje jednoduché řešení, zadat záznam (transakci) s nulovou hodnotou v poli SUMA a do popisu zadat text a částku, která má být hrazená.
Nic se neodečte data zůstávají reálná a platba je stále na očích.
Sám to používám již delší dobu a je to nejjednoduší.
Doufám, že to někomu pomůže.

To je taky takový systém jak se podrbat levou rukou za pravým uchem. Proč to obcházet různými způsoby, když by stačilo, aby program počítal logicky správně? big_smile

Petr M. wrote:

To je taky takový systém jak se podrbat levou rukou za pravým uchem. Proč to obcházet různými způsoby, když by stačilo, aby program počítal logicky správně? big_smile

Jak to tak vypadá existují jen řešení.
1. plánovač
2. transakce s nulovou hodnotou a hodnotou v popise
3. pokračovat tak jako dosud a stěžovat si , že data nejsou reálná.

Protože očekávat, že SLAVIK, po tom co věnoval poměrně nedávno dost velké úsilí tomu, aby posunul program tam kde teť je (za což mu velký dík) , že toto zapracuje v dohledné době je myslím velmi nereálné.

Takže buď se podrbat levou rukou za pravým uchem (jak to dělám já),  nebo .............

Mě to přijde jako momentálně nejlepší řešení.

Já také nečekám, že to Slávik opraví v dohledné době, nebo někdy vůbec. Žiji s tím několik let, budu s tou funkcí žít i dál. Ostatně i s rakovinou se dá žít., otázka je jak moc je to v pořádku wink
Jen jsem autora upozornil na určitou nesrovnalost v aplikaci. To neznamená, že si jeho práce nevážím.
Není třeba k tomu navrhovat další, snad ještě horší řešení.

Petr M. wrote:

loktibrad: to je sice hezké, ale já mám celý filtr standartně vypnutý. chci vždy vidět všechny transakce. jinak je pro mě osobně tne program k prdu, když budu sledovat jen aktuální dny.
Díky za radu, ale to co navrhuješ je opravdu nesmysl. Aplikace by měla ukazovat správný zůstatek v jakémkoliv stavu, ne pouze při splnění podmínek správné teploty vzduchu, směru větru a počtu srážek.

Pozri. Ze nevyuzivas filter, je tvoja vec. Zober si to logicky. Na zaklade coho, ma aplikacia vediet, ze skutkovy stav este nenastal ? Na zaklade systemoveho datumu ? Co ked mam v systeme nastaveny zly datum, alebo si nahodim skutkovy stav vopred, ktory sa uz stane ?

Ak chces realny stav, nastav si filter na datum, ku ktoremu ma realny stav ukazovat. Potom je vsetko OK.

Tebe by vyhovovalo, aby to pocitalo, ako chces, ale Slavik to musi robit univerzalne, t.j. inemu uzivatelovi by to mohlo vyhovovat inak. Pokial mas zapnuty filter, pocita to korektne. Je to uplne logicky spravne. Pretoze potom moze clovek kontrolovat stavy v jednotlivych dnoch.

Stejne sa filter uklada, takze aky je problem, raz si ho nastavit na aktualny datum a mat klud ?
---------------------------
Uvediem priklad proti, preco je dobre tak, ako to je.

Nahodi si clovek platbu v transakciach s buducim datumom. Odhadovana suma, odhadovany datum. Mozem sa presne trafit a potom nemusim tu platbu spatne ani opravovat. Netrafim sa, tak prepisem cas.

Teraz k pocitaniu - nahodim tam sumu s buducim datumom a automaticky to odpocita.

Ak tam nahodim viac sum, tak mam dobru predikciu buduceho stavu a na zaklade toho viem lepsie naplanovat vydavky, lebo viem kolko ostane. Nechcem buduci stav, nastavim si aktualny. Takto sa to da vyuzivat na buduce planovanie, aj aktualny stav. To co navrhujes ty, je dobre len z hladiska aktualneho stavu, nie univerzalne.

A prave ta predikcia buduceho stavu je jedna z mala funkcii, ktore riesi malo programov. Podla uzivatelskych ohlasov malo predikciu najlepsie rozpracovane vraj MS Money a ine SW to snad ani neriesia. Nebolo by zle, keby RQ Money vedelo takto nazriet trosku aj do buducnosti, lebo to ukazuje na stav - ked si kupim, ci zaplatim teraz toto, budem mat v buducnosti na hento, tamto ?

Inak, vdaka za otvorenie tejto temy - sposobm akym to pocita teraz, ma napadol az pri pisani prispevku, ze je to vhodne na predikciu vyvoja nakladov. Skusim si to nejak zapracovat do momentalneho stylu uctovania. Ani som si neuvedomil, az teraz, ako sa to da zaujimavo vyuzit  smile

12 (edited by Petr M. 2014-08-19 14:29:08)

panebože, no comment. já to ani nebudu číst. Loktibrad, ty jsi samé co by kdyby .... to snad ani není možné co dokážeš vymyslet. nevymýšlej proboha konspirativní scénáře a drž se při zemi.
systémové datum je jasné, status platby taky. je to tak jednoduché a přesto z toho někdo dokáže udělat takový zbytečný elaborát. to co chci není funkce pro mě, mělo by to být standartní chování programu.

víc se k tvým příspěvkům vyjadřovat nebudu, na to nemám čas já a obávám se že ani nikdo jiný.

sry Slávík, tohle jsem přesně nechtěl. užívej volna