Topic: 2.4.0

Vo verzii 2.4.0 som nasiel taku malicku chybicku.

Ak je zapnuty filter, kde je zvoleny nejaky ucet a zaroven idem do zoznamu uctov, najdem iny ucet, ktory je oznaceny ako ARCHIVNY a tento ucet prepnem na AKTIVNY, tak sa multifilter resetne na vsetky zaznamy, hodi hviezdicku - ALE - v transakciach ukazuje stale povodne vyfiltrovane zaznamy. Pokial clovek neresetne vsetky filtre, alebo neprepne filter na nieco ine, tak to zobrazuje nieco ine nez ma ukazovat...

Su 2 varianty:

1/ bud to ma resetnut vsetko a zobrazit vsetky zaznamy
2/ alebo si to znovunacita udaje /aktualizuje ich/ a zapne povodne nastaveny filter /nebude zobrazovat hviezdicku/.

Varianta 2 sa mi zda logickejsia z uzivatelskeho hladiska /kedze bol predtym zapnuty filter na danom ucte/.

Re: 2.4.0

Vďaka, loktibrad, za info.
Cez víkend sa na to pozriem.
Ja sa skôr prikláňam k variantu 1), lebo ak užívateľ manipuluje so zoznamom účtov, tak radšej nech sa filter účtov v hlavnom okne resetne úplne.

Este jedna malickost. Netyka sa to vsak iba poslednej verzie, ale aj predchadzajucich.

Bolo rozsirovane pole so zoznamom uctov, ktory bol rozsireny na 20, 25? riadkov tusim.

Pri vela uctoch a vela kategorii/podkategorii to trochu pomohlo /i ked asi lepsie by bolo uzivatelsky definovany pocet riadkov v zozname/.

Ale mam taku malu pripomienku - je jedno, ci to nazveme chybou, vlastnostou, alebo ergonometriou.

Pole s kategoriami, podkategoriami pri zadavani transakcii sa vyberie nejake. OK.

Idem zadavat znovu dalsiu novu transakciu, vyberam inu kategoriu/podkategoriu a rolovacie menu je nastavene na poslednej polozke. OK.

Co sa mi vsak zda trochu nepohodlne je, ze ta posledna polozka je vycentrovana v tom zozname na zaciatku. Ak mam kategoriu s vela podkategoriami, tak vzdy musim potom listovat hore a dole, ked nahadzujem rozne podkategorie.

Keby ta posledna podkategoria v rolovacom menu nebola centrovana hore, ale na stred zoznamu, bolo by omnoho lahsie a rychlejsie preminat medzi podkategoriami. Clovek by videl toho viac na zozname.

To len pre inspiraciu, zeby to mohlo o nieco urychlit nahadzovanie dat pri vacsom mnozstve poloziek.

Připojuji se k tomuto návrhu. loktibrad má pravdu, kdyby poslední kategorie byla vycentrovaná urostřed seznamu, byla by práce s programem příjemnější.

loktibrad wrote:

Ak je zapnuty filter, kde je zvoleny nejaky ucet a zaroven idem do zoznamu uctov, najdem iny ucet, ktory je oznaceny ako ARCHIVNY a tento ucet prepnem na AKTIVNY, tak sa multifilter resetne na vsetky zaznamy, hodi hviezdicku - ALE - v transakciach ukazuje stale povodne vyfiltrovane zaznamy. Pokial clovek neresetne vsetky filtre, alebo neprepne filter na nieco ine, tak to zobrazuje nieco ine nez ma ukazovat...

Testoval som túto chybu, nepodarilo sa mi ju však nasimulovať. loktibrad, podľa Tvojho popisu som
a) nastavil v zozname účtov nejaký účet na archívny
b) v hlavnom okne vo filtri účtov vybral jeden či dva účty (nie archívne), čím sa zobrazilo len pár transakcií príslušných k daným účtom
c) v číselníku účtov som opravil archívny účet na aktívny.
d) automaticky sa resetol multifilter účtov (na *), zobrazili sa všetky transakcie v hlavnom okne aj ich správne sumáre.
Alebo som niečo prehliadol?

loktibrad wrote:

Co sa mi vsak zda trochu nepohodlne je, ze ta posledna polozka je vycentrovana v tom zozname na zaciatku. Ak mam kategoriu s vela podkategoriami, tak vzdy musim potom listovat hore a dole, ked nahadzujem rozne podkategorie.

Keby ta posledna podkategoria v rolovacom menu nebola centrovana hore, ale na stred zoznamu, bolo by omnoho lahsie a rychlejsie preminat medzi podkategoriami. Clovek by videl toho viac na zozname.

Hoci rozumiem požiadavke, neviem či to ide spraviť programátorsky (napr. v udalosti OnDropDown - teda pri rozbalení comboboxu). Komponent TComboBox má svoje prednastavené chovanie (vybraná položka sa zobrazuje vždy na vrchu).
Mám skôr otázku, prečo si istý, že by toho človek videl viac? Podľa mňa uvidíš presne rovnaký počet záznamov. Možno niekomu práve viac vyhovuje mať vybranú položku na vrchu (má lepší prehľad o položkách pod ňou). Je to dosť subjektívne.

7 (edited by loktibrad 2015-01-25 16:01:22)

Slavik wrote:
loktibrad wrote:

Testoval som túto chybu, nepodarilo sa mi ju však nasimulovať. loktibrad, podľa Tvojho popisu som
b) v hlavnom okne vo filtri účtov vybral jeden či dva účty (nie archívne), čím sa zobrazilo len pár transakcií príslušných k daným účtom
d) automaticky sa resetol multifilter účtov (na *), zobrazili sa všetky transakcie v hlavnom okne aj ich správne sumáre.

Nechapem ani ja.  smile Testujem to na inom pocitaci a tiez to nemozem nasimulovat. Este to skusim tam, kde som si toho problemu vsimol.

8 (edited by loktibrad 2015-01-25 16:02:43)

Slavik wrote:
loktibrad wrote:

Hoci rozumiem požiadavke, neviem či to ide spraviť programátorsky (napr. v udalosti OnDropDown - teda pri rozbalení comboboxu). Komponent TComboBox má svoje prednastavené chovanie (vybraná položka sa zobrazuje vždy na vrchu).
Mám skôr otázku, prečo si istý, že by toho človek videl viac? Podľa mňa uvidíš presne rovnaký počet záznamov. Možno niekomu práve viac vyhovuje mať vybranú položku na vrchu (má lepší prehľad o položkách pod ňou). Je to dosť subjektívne.

Iste, je to subjektivne. Hodi sa to, ak sa nahadzuje jedna kategoria a v nej je vela podkategorii. Potom ked neustale prepinas medzi podkategoriami na zaciatku a na konci, tak musis listovat. Takto je od vyberu rovnaky pocet smerom k A, ako k Z-et. V pripade, ako to funguje je len vacsi pocet viditelny smerom ku koncu abecedy, avsak opacnym smerom nevidno nic, aj ked su tie kategorie/podkategorie len o par vyssie. Robim s tym kazdy den, napr. mam kategoriu potravin, ktora ma vela podkategorii. Napr. Z-zakladne potraviny, alebo Z-zelenina je na konci, ale napr. O-ovocie uz je niekde nad zoznamom. Nahadzujem povedzme polozky z nakupu - a strieda sa to - ovocie, zelenina, ovocie, zakladne potraviny, ovocie, zelenina, atd.... Teda neustale hybem zoznamom. Byt to centrovane v strede /alebo mat moznost nastavenie dlhsieho zoznamu/, tak by stacil o par klikov menej. Pri vela transakciach by nahadzovanie bolo tak rychlejsie. A o to tu predsa ide, nestravit pri tom pol dna...

Neni to nic vazne, len hovorim, keby sa to dalo centrovat, bolo by to pohodlnejsie a rychlejsie by sa nahadzovali podkategorie pri typovani transakcii.

9 (edited by loktibrad 2015-01-25 22:12:00)

Slavik wrote:
loktibrad wrote:

Otestoval som to na pocitaci, kde to robilo problem a problem sa neobjavil.

Zistil som, ze ta chyba sa prejavuje trochu inak nez som pisal.

Skusil som to aj na deme v ENG databaze a ukazuje sa to.

a/ nastavil som ucet v nejakej inej mene /napr. zmena USD na EUR pre ucet Savings/,
b/ zapol som priznak ARCHIVNY pre ucet Cash v USD,
c/ filterom som vybral vsetky ucty meny EUR
d/ prepol som priznak ARCHIVNY na AKTIVNY u uctu Cash vedeneho v USD
e/ resetlo to akoze vsetky filtre na hviezdicku, ale obsahovo bola stale filtrovana mena EUR.

10 (edited by loktibrad 2015-02-02 11:36:37)

Nova chybicka v stabilnej verzii 2.4.0 s opravou alebo duplikatom transakcie

zadam si novu transakciu, cez F2 rozdelenie transakcii. Nahodim nejaku transakciu a ci dam kopirovat v danom okne transakciu, alebo opravovat, automaticky neponuka posledny vyber kategorie, ale vzdy prvu kategoriu zo zoznamu....

V hlavnom okne /ci jednoducha transakcia cez F1/, vsak oprava i duplikacie funguje OK.

Pozeram spatne databazu a dal som si vyfiltrovat prvu kategoriu. Nevsimol som si to, a kedze to robi bezne pri duplikatoch, ci opravach, tak opravujem teraz zaradenie do kategorii, ktore urobilo nespravne....

Odporucam uzivatelom, aby urobili to iste a prekontrovali si zaradenie do kategorii. Je pravdepodobne, ze to prehliadlo viacej ludi a budu mat teraz trochu gulas v kategoriach.
--------------------
To je vtipne, zda sa, ze ta chyba sa prejavuje iba pri nejakej situacii. Nahodil som jednoduchu transakciu cez F1 a v rozdeleni transakcie F2 to uz islo normalne..... big_smile

DOPLNENE:

tak sa zda, ze to funguje normalne, az na situaciu, ked clovek urobi PRESUN medzi uctami /jednoducha transakcia/. Ukonci to, vrati ho to normalne do hlavneho menu. Pokracuje dalej, da rozuctovanie transackii F2, nahodi tam transackiu napr. vydaj. Teraz da OPRAVIT alebo KOPIROVAT a uz to nehadze duplikat kagegorie, alebo opravu kategorie, ale ukazuje pri oboch PRVU kategoriu v poradi....

Vďaka, loktibrad, za info. Chybu cez víkend overím a príp. opravím.

Zatiaľ som v programe
a) opravil chybu filtra účtu, ktorú si popísal vyššie pri zmene typu účtu
b) nastavil vybranú položku v kategoriách ako strednú (po rozbalení zoznamu pri pridaní / oprave transakcie)

Neni zac. Vdaka za to centrovanie zoznamu. Verim, ze si to viac uzivatelov bude vediet ocenit. Takto je rovnako daleko pri listovani kazdym smerom, ako ked je to raz blizsie a inokedy az na konci.

Priznám sa, že som dobre nepochopil túto poslednú chybu (a teda ani nenasimuloval).
loktribrad, prosím Ťa, mrkni sa na túto novú testovaciu verziu 2.4.0.1, okrem dvoch hore uvedených opráv som skontroloval a opravil nejaké drobné veci pri prepínaní F1 a F2 pri novej transakcii (resp. jej oprave). V ZIP súbore je len jeden EXE súbor, je potrebné ho dať vedľa bežného EXE súboru a tak testovať.
Ak by sa chyba opakovala, popíš mi detailnejší postup. Vopred ďakujem.

14 (edited by loktibrad 2015-02-09 12:16:06)

Skusal som to takto:

1/ spustil som nove RQ Money 2.40
2/ vygenerovalo novy rqmoney.ini
3/ nastavil, ze nedela NENI prvy den v tyzdni, nastavil jazyk SK a nacital DEMO SVK.
4/ urobil som v oknach transakcie novu transakciu F1, jednoduchu - PRESUN, vyplnil vsetky polozky.
5/ potom som to ulozil a IHNED dal novu transakciu cez F2 /pricom na okne povodnej transkacie F1 som nemenil presun/.
6/ v okne transakcie F2, som dal vydaj. Vybral som niektoru vydajovu polozku zo stredu, je jedno aku. Vsetko vypisal.
7/ v okne rozuctovania transakcii F2 uz teda svietila jedna vydajova polozka, dal som kopirovat danu polozku /alebo opravit/. Miesto zvolenej kategorie/podkategorie tam svieti PRVA v poradi.... a nie ta, co bola pouzita.

Testovane na WinXP SP3.

Chyba sa neprajavila, ak som po PRESUNe, zavrel RQ Money a spustil ho znova. Presun UZ BOL NADEFINOVANY a ja som robil vydaj. Vtedy korektne opravuje, alebo duplikuje danu kategoriu.
Chyba sa prejavi LEN OKAMZITE, ak sa VYDAJ /v F2 rozuctovani/ vytvara po PRESUNe /cez F1/.
Ak vsak okamzite po urobeni presunu F1 dam znovu transakciu /znova defaultne skoci F1 a nez prepnem na F2/ zmenim len tak bez vyznamu PRESUN na VYDAJ/, tak uz potom pri rozuctovani F2 a naslednej oprave, ci duplikate - korektne opravuje, ci duplikuje kategoriu/podkategoriu.

S verziu 2.4.0.1
-----------------
- otestoval som filter pri archivnom ucte, zda sa, ze teraz to funguje OK.
- centrovanie na stred v zozname funguje tiez.

Popisovana chyba s duplikovanim a opravou transakcie sa neprejavi a to preto, ze:
vo verzii 2.4.0.1, ked bola posledna transakcia presun a svieti v rozuctovani F1 ako pouzita posledna, tak neni mozne spustit F2 rozuctovanie, pokial clovek neprepne ten presun bezvyznamu napr. na vydaj a potom je mozne dalej pokracovat do F2 rozuctovania.
Chyba sa tak nemoze prejavit, lebo ako vyssie pisem, ked sa resetne parameter, ze bol posledne robeny presun, chyba sa neprajavi.

Neviem vsak, ci toto bol zamer - ze po presune nejde prepnut do F2 bez toho, aby sa nepreplo z presunu na iny typ transakcie, alebo je to len chyba, vdaka ktorej neni mozne spusit tu simulovanu chybu.

Dufam, ze som to popisal jasne a bude sa dat chyba nasimulovat.

15 (edited by albertoto 2015-02-10 18:49:33)

Zdravím Slavik.
Narazil som práve na nejakú chybu resp. mne nepochopiteľné správanie pri pridávaní plánovanej platby (verzia 2.4.0).
Mám 3 veľmi podobné plánované platby typu presun (z 1 účtu na 3 rôzne účty). Prevody sú kvartálne, nastavím vždy platby na nejaké obdobie. Po vypršaní plánovaných zápisov musím zadať transakcie do plánovača nanovo. 
Chcel som tak urobiť aj teraz, 2 plánované transakcie som zadal v pohode znova na ďalšie obdobie ... a tretiu za nič na svete. Stále vyhadzuje hlášku, že "Nemôžete presunúť peniaze z jedného účtu na ten istý...". Pritom je evidentné, že chcem presúvať z jedného účtu na úplne iný. Skúšal som databázu zavrieť, otvoriť znova alebo pomeniť cieľový účet na iný a vrátiť sa späť. Nič nepomáha. Nechápem.

albertoto wrote:

Zdravím Slavik.
Narazil som práve na nejakú chybu resp. mne nepochopiteľné správanie pri pridávaní plánovanej platby (verzia 2.4.0).
Mám 3 veľmi podobné plánované platby typu presun (z 1 účtu na 3 rôzne účty). Prevody sú kvartálne, nastavím vždy platby na nejaké obdobie. Po vypršaní plánovaných zápisov musím zadať transakcie do plánovača nanovo. 
Chcel som tak urobiť aj teraz, 2 plánované transakcie som zadal v pohode znova na ďalšie obdobie ... a tretiu za nič na svete. Stále vyhadzuje hlášku, že "Nemôžete presunúť peniaze z jedného účtu na ten istý...". Pritom je evidentné, že chcem presúvať z jedného účtu na úplne iný. Skúšal som databázu zavrieť, otvoriť znova alebo pomeniť cieľový účet na iný a vrátiť sa späť. Nič nepomáha. Nechápem.

albertoto, nechápem ani ja, pretože som skúšal v plánovači podobné presuny, všetko mi fungovalo.
Preto bude problém to nasimulovať a opraviť.
Program pri presune porovnáva ID obidvoch účtov, ak sú rovnaké, tak vypíše túto hlášku a nepokračuje ďalej.
Skús, prosím Ťa, overiť, či sa táto chyba prejavuje len na tých dvoch účtoch, alebo na všetkých, príp. len na niektorých.

albertoto, neviem, či vieš, že po skončení obdobia nemusíš generovať nové plánované platby.
Stačí vojsť do tých vygenerovaných a môžeš si tam pridať ďalšie obdobia podľa potreby (tým pádom predĺžiš životnosť tým skončeným).

loktibrad wrote:

Skusal som to takto:

...

Dufam, ze som to popisal jasne a bude sa dat chyba nasimulovat.

Vďaka za podrobný popis, loktibrad, omrknem to cez víkend (dovtedy, žiaľ, na to nemám čas).

Slavomir wrote:

Program pri presune porovnáva ID obidvoch účtov, ak sú rovnaké, tak vypíše túto hlášku a nepokračuje ďalej.

Zabudol som včera napísať, že oba účty majú samozrejme v tabuľke účtov rôzne ID (21 a 8). To som pozeral hneď.

Slavomir wrote:

Skús, prosím Ťa, overiť, či sa táto chyba prejavuje len na tých dvoch účtoch, alebo na všetkých, príp. len na niektorých.

Včera som tú tretiu plánovanú platbu/presun nakoniec zadal, ale si už nepamätám, čo a v akom poradí som zmenil. Pri ďalšom zadávaní plánovanej platby medzi týmito účtami, znova spomínaná hláška. Skúsil som meniť periodicitu, zdrojové účty, cieľové účty, atď. Zatiaľ sa zdá, že je to je nejaký problém len medzi týmito 2 konkrétnymi účtami.

Slavomir wrote:

albertoto, neviem, či vieš, že po skončení obdobia nemusíš generovať nové plánované platby.
Stačí vojsť do tých vygenerovaných a môžeš si tam pridať ďalšie obdobia podľa potreby (tým pádom predĺžiš životnosť tým skončeným).

Cez možnosť opravy plánovanej platby sa dátumy zmeniť nedali. Nikdy som neskúšal cez platby a pridanie takto predĺžiť periódu životnosti. Zase som sa niečo naučil, vďaka za pomoc. smile

Este jedna malickost

- ked nahadzujem v transakciach cez F2 napr. VYDAJ, nemam danu kategoriu, pridam si KATEGORIU/PODKATEGORIU, dam ESC, ze vyskocim do nahadzovania pokrocilej /F2/ transakcie, tak vytvorenu kategoriu/podkategoriu nemam v zozname. Ked prekliknem a jednoduchu transakciu /F1/ a spat /na F2/, tak sa to v zozname objavi.

Zrejme tam bude len nejaky zabudunuty refresh. V jednoduchej transakcii to tusim funguje bez problemov.

loktibrad wrote:

Este jedna malickost

- ked nahadzujem v transakciach cez F2 napr. VYDAJ, nemam danu kategoriu, pridam si KATEGORIU/PODKATEGORIU, dam ESC, ze vyskocim do nahadzovania pokrocilej /F2/ transakcie, tak vytvorenu kategoriu/podkategoriu nemam v zozname. Ked prekliknem a jednoduchu transakciu /F1/ a spat /na F2/, tak sa to v zozname objavi.

Zrejme tam bude len nejaky zabudunuty refresh. V jednoduchej transakcii to tusim funguje bez problemov.

Chybu som opravil, vďaka za odhalenie.

21 (edited by loktibrad 2015-02-18 08:32:54)

Novy nalez chyby vo verzii 2.4.0  - export do XLS a PDF,CSV

Robil som filter pre cely ROK 2014, DRUH - PRIJEM, KATEGORIA - vybral som cca 3 kategorie.

Filter sumy som dal <=300

Vyfiltrovalo 119 zaznamov.

Export do PDF - 119 zaznamov.  Pole POPIS je vyrazne osekane, praticky nepouzitelne. Neroztahuje zaznam do riadku, aby bolo vidno cely popis.

Export do XLS - 197 zaznamov! Vyfiltrovalo dokonca aj zaznamy z archivneho uctu.

Export do CSV - detto ako XLS.

loktibrad wrote:

Export do PDF - 119 zaznamov.  Pole POPIS je vyrazne osekane, praticky nepouzitelne. Neroztahuje zaznam do riadku, aby bolo vidno cely popis.

Každému poľu (včítane poľa POPIS) je možné pri exporte do PDF nastaviť šírku stĺpca (v nastavenia programu). Pre istotu to ale cez víkend overím a prípadne opravím.

loktibrad wrote:

Export do XLS - 197 zaznamov! Vyfiltrovalo dokonca aj zaznamy z archivneho uctu.

No, je možné, že som tam zabudol pridať do SQL príkazu podmienku na archívne účty. Aj toto overím a dám do poriadku.
loktibrad, vďaka za upozornenie.

Novy nalez chybicky vo verzii 2.4.0 - triedenie uctov v planovaci pri oprave uctu planovanej operacie.

V PLANOVACI je naplanovana operacia. Nazvy uctov mi zacinaju oznacenim meny napr. EUR Bankovy ucet, SPO Sporiacia ucet, atd. REZ Rezervny ucet1, REZ Rezervny ucet2, atd....

Vsade inde to triedi abecedne a tu su tie nazvy uctov rozhadzane.

Ahojte, neviem či to robí len mne, ale keď zaškrtnem v nastaveniach hociktorú položku vo voľbe Program / Pri ukončení / Pamätať si veľkosť a umiestnenie, tak si to program nezapamätá a pri opätovnom spustení programu sú tieto voľby opäť nezaškrtnuté.
Používam Win7, RQM 2.4.0 na USB kľúči.

Brano, vo voľbe PROGRAM / PRI UKONČENÍ je ale poznámka na spodku:
Poznámka *): Táto voľba je štandardne vypnutá po štarte programu.

Nie je to chyba programu (i keď to možno mýli niektorých užívateľov). Cieľom toho bolo, že si užívateľ iba raz nastavil správne svoje rozmery (okná, stĺpce, rozdeľovače a pod.) a dal potom uložiť. A potom už kedykoľvek s nimi bude hýbať, vždy po štarte sa mu vráti pôvodne nastavený rozmer (až kým si znovu nedá uložiť nové nastavenia).