Topic: poslední otevřená databáze

Zdravím,
používám tento program jako portable, předpokládám že s tím ohledem byl navržen.
Nicméně tomu dle mého trochu odporuje to, že se do ini souboru ukládá celá cesta včetně písmene jednotky. Denně přecházím mezi cca 4 počítači a na každém z nich mám jiná písmena disků.
Bylo by problém tu absolutní cestu předělat na relativní ? Prostě ať to tu databázi hledá např. v tom umístění, odkud je pouštěn rqmoney.exe ?
Nebo ať je to volitelné v programu že buď používat relativní, nebo absolutní cesty. V současném stavu to totiž popírá podstatu portable aplikace smile

Re: poslední otevřená databáze

Bylo by problém tu absolutní cestu předělat na relativní ? Prostě ať to tu databázi hledá např. v tom umístění, odkud je pouštěn rqmoney.exe ?

Dobrá pripomienka. Môžem to nastaviť tak, že ak program pri otváraní databázy nenájde program (teda cesta v INI súbore je neplatná), môže ešte skúsiť hľadať v adresári, kde je EXE súbor. Vyhovuje?

RQ Money je portable. Tie 4 počítače hovoria za všetko, či nie? wink Program predsa funguje, aj keď nemôže nájsť naposledy otvorený súbor. Len ho neotvorí. Stačí predsa, aby užívateľ ručne vyhľadal a otvoril potrebný súbor.

naprosto vyhovuje smile pokud to má někdo ještě i jinde, jeho smůla. každopádně tohle bohatě nahradí relativní cestu.

jinak to neber jako výtku k tomu že by program nebyl portable, byl to jen nápad smile program je úžasný a používám ho již skoro 3 roky smile každopádně tohle ho v portable použití posune zase o krok dále smile

díky

A ak by som mohol doplniť, tak prosím rovnako nastav cestu aj pre backup, bo taký istý problém som mal aj pri ukladaní zálohy (aktivovanom zálohovaní databázy). Zálohovací adresár som mal v adresári x:\RQMONEY\backup a pri použití na dvoch PC som musel ručne zadávať adresár zálohy, keď zálohu nenašo na "ceste" ktorá bola zadaná.
Ďakujem.

Prepáčte že možná sa budem pýtať na niečo podobné ako tu rozoberáte.
- bolo by možné v hornom panely Databáza mať Ulož alebo pre mňa podstatnejšie Ulož to ako
  (dôvodom je nastavenie cesty, prípadne zmena umiestnenia databázy)
- ja pri upgrade rozbalím novú verziu na starú.
- aké súbory vznikajú a kde pri zatvorení a uložení programu.
- stalo sa mi že som nemal pripojenie na internet, nevedel program pokračovať, zavrel som ho a cesta pri spustení zmizla.
- nevedel som kde hľadať aktuálnu databázu, až neskôr som si všimol že hore je cesta k spustenému súboru.
- teraz záloha je len pripisovaná stará na old bez dátumu, stavajú mi len tie dva subory - new a old
- pred neviem akou zmenou po každom zavretí programu mi ostalo v zálohe, súbor s dátumom a časom

Moje riešenie prenositeľnosti na rôzne počítače spočíva vo využití systémovej utility subst, ktorá vytvorí virtuálny disk pre zadanú cestu. Všetky portable programy mám nahádzané v jednom adresári a po spustení windows sa mi spustí jednoduchý príkaz, ktorý zabezpečí vytvorenie virtuálneho disku.
napr.

subst p: c:\Users\notebook\portable

Na inom počítači stačí zmeniť cestu a hotovo. Následne stále pristupujem k svojim portable programom cez disk p: takže všetky konfiguračné súbory si môžu pamätať absolútne cesty a pritom fungovať z rôzneho fyzického umiestnenia na rôznych počítačoch.

Moje riešenie prenositeľnosti na rôzne počítače spočíva vo využití systémovej utility subst, ktorá vytvorí virtuálny disk pre zadanú cestu.

Myslím, že to je výborný nápad, riešiaci aj problém otvorenia aj zálohovania databázy. Jediný "problém" je v tom, že je to všetko v réžii užívateľa (ktorý sa to musí naučiť). smile

- bolo by možné v hornom panely Databáza mať Ulož alebo pre mňa podstatnejšie Ulož to ako
  (dôvodom je nastavenie cesty, prípadne zmena umiestnenia databázy)

Nedá sa, databáza sa nikdy neukladá po práci (tak ako je to napr. vo Worde či v Exceli). Tu sa databáza ukladá pri vytvorení (užívateľ si vyberie cestu adresára a názov súboru), následne je každá operácia (pridanie, oprava či výmaz akéhokoľvek záznamu) vykonaná v databáze ihneď (t. j. databáza je vždy po operácii automaticky uložená). Pri výpadku elektrického prúdu, resp. pri zamrznutí programu či systému je tak maximálne možná strata poslednej operácie, čo je veľká výhoda. Nevýhodou je, že ak užívateľ omylom vymaže niektoré údaje, tieto sú nenávratne preč. Vtedy je dobre mať k dispozícii zálohu databázy.

teraz záloha je len pripisovaná stará na old bez dátumu, stavajú mi len tie dva subory - new a old
- pred neviem akou zmenou po každom zavretí programu mi ostalo v zálohe, súbor s dátumom a časom

Do verzie 2.0 umožňoval program tzv. nekonečné zálohovanie (pridával sa vždy nový súbor s dátumom a časom). Malo to tiež svoje výhody i nevýhody.
Od verzie 2.0 sa záloha vytvára do nastaveného adresára iba tak, že sa zálohuje aktuálna databáza do súboru s príponou NEW (napr. SUBOR.RQM.NEW) a ak existoval takýto súbor s príponou NEW, ten sa premenoval na OLD (napr. SUBOR.RQM.OLD). V podstate sa tak pri zálohovaní vytvárajú len 2 zálohy databázy (čo má opäť svoje výhody a nevýhody). Rozhodol som sa pre takéto riešenie, myslím, že je aj v prípade poškodenia databázy postačujúce.
Ak užívateľ potrebuje vrátiť databázu zo zálohy, mal by skopírovať najskôr SUBOR.RQM.NEW do svojho adresára ako SUBOR.RQM. Ak to nepomôže, mal by to isté urobiť so SUBOROM.OLD.

- ja pri upgrade rozbalím novú verziu na starú.

To stačí, ide o štandardné riešenie.

- aké súbory vznikajú a kde pri zatvorení a uložení programu.

Pri zatvorení programu nevzniká nič. Program pri svojom prvom štarte vytvorí súbor RQMONEY.INI, kde ukladá jazykovú verziu, naposledy otvorenú databázu a či má pri štarte kontrolovať novú verziu.
Pri zatvorení súboru sa ukladajú všetky nastavenia, ktoré si užívateľ zmenil v priebehu používania (napr. veľkosť hlavného okna, triedenie, filtrácia).

- stalo sa mi že som nemal pripojenie na internet, nevedel program pokračovať, zavrel som ho a cesta pri spustení zmizla.

Ak niečo nefunguje ako má, je dobre napr. zmazať súbor RQMONEY.INI a spustiť program znovu.

Ďakujem za vyčerpavajúcu odpoveď. Som v obraze. Naposledy som programoval v 45. v Basic-u na Atari-čku, preto prepáč za neomalené otázky.