Topic: Multi user prostředí

Ahoj Slávik,

vím že je to asi trochu mimo tvůj Out of scope, ale nemáš v plánu něco jako multi user prostředí v jednoduchém stylu?

Mít možnost v databázi založit více uživatelů (tu už teď v podstatě jde), každý by měl své heslo a oprávnění ve stylu:

Admin - může všechno a všem
User - může číst a upravovat pouze své záznamy a nevidí záznamy ostatních

Čistě teoreticky by to nemuselo být tak složité a stačilo by jen

2 (edited by loktibrad 2015-05-07 07:24:06)

Re: Multi user prostředí

Veru, nemuselo by to byt zle. Vyhoda, ak by v tom mala robit cela rodina. Tiez by to chcelo pokrocile nastavenia pre kazdy ucet, ze tento uzivatel moze robit s tymito uctami, na kazdom opravnenia atd. Mne by to nevadilo, priam naopak, ale asi vela ludom by sa to zdalo zlozite. Otazne je vsak, kolko z celkoveho poctu uzivatelov RQ Money, by to takto simultanne vedelo vyuzivat.

Petr M - akoby si riesil, ze jeden clovek je v praci, druhy doma a kazdy chce nahadzovat data ? Chces si to zosietovat nejak online ?

Vyhoda portable uctovnictva ako RQ Money je v jeho flexibilite. Ak maju vsetci rovnaku strukturu, celkom dobre by slo, aj keby si kazdy robil na svojich datach a potom sa urobil export + import.
-----------------------
Co sa tyka zase domaceho hospodarenia, nebol by tam ani zly modul pre ODPOCTY plynu, elektriny, vody, tepla..... Meranie spotreby, porovnavanie, atd.

Ahoj všem,
upřímně řečeno, multi user prostředí bychom v rodině nevyužili, protože data vkládám jen já. Ale možná by to nebylo tak složité naprogramovat.
Druhý návrh s odečty elektřiny atd. bych už rád využil. Ale to už se mi zdá být velký zásah do struktury databáze. Pokud by se takové zásahy dělaly, mám jiný návrh na uspořádání polí (kolonek) v databázi.
Abych nebyl off topic, zakládám další téma jinde.
Petr

Petr M. wrote:

vím že je to asi trochu mimo tvůj Out of scope, ale nemáš v plánu něco jako multi user prostředí v jednoduchém stylu?

Poviem (či vlastne napíšem) úprimne - nemám v pláne. Program (hoci je dosť univerzálny) je určený primárne pre domácnosti, kde je veľmi malá pravdepodobnosť potreby takéhoto "multi user" prostredia. Pred nepovolanými je súbor chránený heslom, čo bohato postačuje tomu, kto vedie domáce financie (väčšinou za celú rodinu). Ale to nie je ten hlavný dôvod...

I keď rozumiem takémuto návrhu a viem, že by pre viacerých užívateľov bol užitočný, aktuálne mám dosť dlhú pauzu v programovaní - ako si možno aj postrehol na diskusnom fore. Z veľkej časti je to aj zo zdravotných dôvodôv. Jednoducho už nevládzem toľko sedieť za klávesnicou a búšiť do nej. Robím s počítačmi od r. 1991 (keď som sa učil MS-DOS). Takže počítače za tých takmer 25 rokov si vybrali svoju daň - a ja už hlavne tento rok cítim, že už okrem energie mi ubúda aj chuť na programovanie (zrejme aj kvôli zhoršenému sústredeniu sa v posledných mesiacoch. O stuhnutej šiji či unavených očiach radšej pomlčím). Nejde mi to už tak ľahko a rýchlo ako napr. pred 10 rokmi.

Veď aj RQ Money už bude mať na rok 10 rokov !!! Vložil som do neho všetko, čo som vedel (ako samouk). Vôbec nechcem byť nostalgický, skôr sa ospravedlniť, že už s programom toľko nebudem zrejme robiť (aj keď tých úloh v ToDo zozname je stále veľa).

Neviem sám, ako budem vládať do budúcna (ak áno, rád ešte niečo dorobím). Ale nechcem nič sľubovať, keď neviem, či to splním. Verím, že to pochopíš nielen Ty, ale aj ostatní užívatelia.  smile

Ahoj Slávik,

jak jsem uvedl, byl to spíš jen návrh. Nečekal jsem ani, že to půjdeš dělat.

Ostatně program jako takový plně funguje a nemyslím, že potřebuje nějaká vylepšení a vždy jsou v životě důležitější věci, než se věnovat programování, takže tě plně chápu.

Myslím, že na dlouhou dobu se stačí věnovat jen případným opravám, které by lidem znemožnili program nadále používat. Já v něm mám data za 6 let, takže doufám, že ještě dlouho sloužit bude wink

hodně zdraví, Petr

Ahoj Slavik,

i kdyby sis vybral zasloužený odpočinek a na programu už nepracoval, nevadí to, protože jsi pro nás všechny udělal veliký kus práce. Program je velmi dobrý po funkční i po grafické stránce. Dovolím si ještě trumfnout Petra M. S RQ Money pracuji už celých osm let. Zpočátku jsem vyzkoušel ještě asi dva "konkurenční" programy, naprosto mne neuspokojily a jejich jména už jsem dávno zapomněl. Zůstal jsem tedy u RQ Money a nehodlám už měnit.
Takže ten odpočinek si užij v pohodě a kdyby přece jen se ti stýskalo po programování, tvoji uživatelé z toho budou mít jen radost.
Snad se nikdo z nich nebude zlobit, když ti jménem nás všech popřeji hodně štěstí.

Petr Šimánek
České Budějovice

Vďaka obidvom za prianie!
Verím, že ešte trochu potiahnem túto "káru" o trochu ďalej (minimálne na zaplátanie chýb aktuálnych i prípadných budúcich).  cool
Zatiaľ trávim maximum času na záhradke, tam ma to teraz baví oveľa viac ako za klávesnicou.