Topic: Navrh na novu funkciu: Automaticky rozpocet

Navrhujem rozpocet vylepsit o automaticky rozpocet.

Fungovalo by to stylom, ze pre tvorbu automatickeho rozpoctu sa urci vzorove obdobie OD - DO podla mesiacov. Cim by mal viac udajov, tym by to bolo presnejsie.

Program automaticky prerata data v jednotlivych kategoriach, podobne akoby to urobil filter.
Potom prepocita priemer a na zaklade toho navrhne rozpocet.

K automatickemu rozpoctu by bola moznost este funkcie: korekcia rozpoctu.

Uzivatel by si upravil, ci akceptovat dany vypocet, co mu urobilo, alebo zada volitelnu hodnotu napr. +10,20,30 percent naviac /pripadne minusovu hodnotu ak chce setrit/. Ku kazdej polozke by mu pripocitalo, alebo odpocitalo dany pocet percent.

Re: Navrh na novu funkciu: Automaticky rozpocet

Ja verím, loktibrad, že by to program vylepšilo do značnej miery, ale je tu viacero limitujúcich faktorov:
a) ja programujem len vo svojom VOĽNOM čase (t. j. len cez víkend, nakoľko v od pondelka do piatka som v práci za počítačom 8 hodín). Večer už teda počítač nechcem ani vidieť.
b) môj voľný čas (áno, najmä ten víkendový) musím deliť ešte na iné aktivity (či už povinné - napr. rodina, domácnosť - ale aj relaxačné - od jari do jesene je to záhradka, a po celý rok plaváreň, sauna, prechádzky, bedminton, či iné). Takže čas, ktorý venujem programu, sa mi čoraz viac zmenšuje. sad V minulosti som veľa programoval a teraz to už cítim, že nevládzem toľko. Preto musím viac oddychovať.
c) mám poznačené množstvo úloh (vylepšení) v programe, ktoré by som ešte chcel do programu implementovať. Takže prácu mám na najbližšie roky zabezpečenú. big_smile Tým chcem povedať, že už ďalšie vylepšenia sú v najbližšom čase nereálne, hlavne tie komplikovanejšie. Ak je vylepšenie jednoduché, snažím sa ho implementovať do programu čím skôr.
d) navrhnúť takéto vylepšenie je jednoduché. Urobiť to bude oveľa oveľa ťažšie. Otázne je (a to som už napísal viacerým navrhovateľom), či takéto vylepšenie posluži iba pár jednotlivcom, alebo širokému okruhu užívateľov.

V každom prípade som Ti vďačný za každý návrh. Skús ma osloviť cca za rok, možno smile bude viac času pre jeho realizáciu potom. Aktuálne na to nemám priestor. Verím, že ma pochopíš.

3 (edited by loktibrad 2013-11-28 15:07:09)

To su len napady.... Zbieraju sa. Z nich sa moze vybrat, co je vhodne, alebo svojim tempom pracovat na tom postupne.

Nikto nikoho nenahana   smile

Je to len inspiracia.... Ked ma nieco napadne, tak to sem postnem a uz aky to bude mat dalej osud je vo hviezdach. Cloveka napadnu rozne dobre myslienky a niekedy ich zase zabudne. Tak aby to neuslo, len sa to tu napise.

Verim, ze prace je dost a obdivujem, ako sa da vobec pisat taky program vo volnom case. Su to len napady, nic viac.

Vselico by bolo lepsie, ale viem si poradit zatial aj v stave, v akom to je.

Presne, ako si pisal. Vyber si, co sa Ti lahkom implementuje, alebo si stanov sam priority. Vymysliet sa da samozrejme milion veci, ale tvorca si Ty - sam, si musis vybrat, co budes, ci nebudes robit.

Som na tom podobne, takze chapem plne, ze je malo casu. Tvoj program sa mi paci, preto prispievam, ak dostanem  nejaky napad na vylepsenie funkcnosti. Neber to prosim, ze Ta uhanam. Tempo a vyber si urcujes sam. Len skoda stratit dobry napad, ak by snad niekedy v buducnosti mohol byt v programe zavedeny.

4 (edited by loktibrad 2014-06-28 21:59:43)

Nejdem zakladat novu temu, ale budem pokracovat v tomto vlakne, lebo to v podstate nadvazuje nan.

RQ Money je vyborny program a pouzivam ho na uctovanie, ako sa len da. Postupne som presiel aj k rozpoctom, ale ako tu uz bolo na fore spominane, rozpocet je robeny len na podkategorie a nie na hlavne kategorie a to je zasadny problem. Pre ludi, co maju vela podkategorii, je planovanie pomocou takehoto rozpoctu absolutne nepouzitelne.

Zistujem coraz castejsie, ze evidencia uctovnictva, sama o sebe nestaci pri starostlivosti o financie a rozpocet moze byt rovnako dolezity, ako uctovnictvo, ba niekedy  aj dolezitejsi.

Viem, ze Slavik ma vela prace, malo casu, atd - tak poprosim uzivatelov, ktori si tiez myslia, ze rozpocet by mohla byt priorita, kde ma RQ Money hlboke medzery, zeby sa tiez pridali, aby to nebola specialita, ktoru vyuzije par ludi, ze ak sa budu robit nejake vylepsenia, tak rozpocet by mohol byt medzi prvymi na rade /ak nepoznate nejake ine vylepsenia, ktore by boli zavaznejsie ako rozpocet/.

Samozrejme vsetko je len navrh, ci bude niekedy akceptovany, snad mozeme dufat. Ziadne nahanacky    smile

Aby to nebolo len o recneni, prikladam sam vzor mesacneho rozpoctu, ako vlastnu XLS tabulku, ktoru som zacal pouzivat uz niekolko mesiacov a ktora presla par vylepseniami.

Ide o klasicky rozpocet, obohateny o percenta plnenia, ale s automatickymi vypoctami kontroly plnenia.

Tieto vypocty kontroly plnenia som dal iba pre jednu kategoriu a tou je STRAVA, pretoze tam mam vela podkategorii a je to kategoria, ktora sa najhorsie strazi.

Rozpocet kontroluje PLAN, SKUTOCNOST a STAV PLNENIA. Na zaklade toho vyhodnocuje, ci sa rozpocet prekracuje, alebo ci je OK. Ukaze, kolko do zelaneho, alebo dnesneho dna nam ostalo v rozpocte STRAVA, alebo ci sa rozpocet a o kolko prekracuje. Pocita s priemernou dennou stravnou jednotkou a na zaklade nej a aktualnej spotreby + rozpoctu, vypocita, kedy najblizsie mozeme ist na nakup, aby sa dodrzali aspon vyrovnany rozpocet.

Je to vzor, mozno to niekomu pomoze a mozno to posluzi ako inspiracia do RQ Money, kde by som nieco take ako uzivatel celkom rad snad niekedy uvital.

Ak by to bolo implementovane do RQ Money, bolo by celkom dobre mat rozpocet s udajom o autokontrole plnenia niekde v prednej maske.

Ono je tato informacia dost dolezita na okamzite upozornenia, aky je stav, ak chceme rozpocet dodrziavat a mat ho maximalne len vyrovnany.

Post's attachments

vzor_mesacny-rozpocet.xls 23 kb, 17 downloads since 2014-06-28 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

5 (edited by loktibrad 2015-10-25 20:00:10)

Nová varianta mesacneho rozpoctu  pre excel /mozno ako inspiracia/  smile

- viac zamerana graficky na dodrziavanie naplnania rozpoctu. Automaticke rozne farebne upozornovania pri naplnani rozpoctu, alebo prekracovani.

Celkovy koncept je ponimany tak, ze nezalezi na povodnom rozpocte, ale na tom, aby sa upravovanim momentalnej situacie dalo dosiahnut nepresiahnutie celkoveho rozpoctu. Cize rozpocet sa moze mesacne aj 10x menit, ak nam ide o to, neprekrocit ho.

Strava a celkovy rozpocet su upozornovane CERVENO, pri priblizeni sa 90 percent naplnenia.

Odstranene udaje o percentach plnenia - vzhladom na to, ze je to skor pra prakticke pouzitie ako o statistike vykazovanie stavu plnenia.

Post's attachments

vzorovy-rozpocet2015.xls 24.5 kb, 7 downloads since 2015-10-25 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.