Topic: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Islo by o vylepsenie rozpoctovania inspirovane clankom

http://www.leharo.blogspot.cz/2013/07/o … jit-z.html


Rozpoctu sa zavedu PRIORITY

a nasledne sa budu dat zoradit podla priorit.

Zadavala by sa celkova suma rozpoctu a z nej by sa odpocitavalo.

Keby to doslo na nulu, tak dalsie planovanie by uz slo cervenymi cislami a bola by tam ciara.
Pod ciarou /pripadne aj cervenymi cislami/ by bolo signalizovane, ze tohoto sa treba vzdat, aby rozpocet nebol v minuse/.

Ako som v minulej teme pisal, bolo by samozrejme vhodne aj v rozpocte mat moznost planovat na KATEGORIE a nielen na PODKATEGORIE.

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Červené čísla ani by nemuseli byť. Ak chceš zvýšiť vydaje v rozpočte, tak je logické že musia byť navyšené aj príjmy (úver, pôžička, iné tajné učty, babka, dedko, rodičia)

3 (edited by loktibrad 2013-11-18 12:48:45)

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Je viacero pristupov k rozpoctu.

Stanovit si plan/rozpocet a porovnat realitu, ako dopadol.

Iny pristup sa moze pouzivat pri setreni. Stanovi sa cielova suma a potom sa rataju planovane vydavky.
Cervenymi cislami, alebo ciarou sa ukaze ihned, ktore vydavky zoradene podla priority to stihne uspokojit a ktore nie su kryte.

Clovek ma potom moznosti: ignorovat vydavky so slabou prioritou, alebo zarobit viac.
Zarobit viac sa nemusi podarit. Preto je tato volba vhodna pre situacia, ked chce clovek setrit, pripadne mat vyrovnany rozpocet, ale za ziadnu cenu nechce ist do minusu.

Urcovanim priorit sa da prehodnocovat potom rozpocet tak, aby nesiel do minusu.
Bola by to celkom dobra pomocka, ked zlyvajaju uz metody doplnovania prijmu.

Neplati vzdy, ze pri raste vydajov urciteho typu, musi clovek zvysovat prijem /pri urcitej hranici/. Staci obmedzit napr. ine vydaje. Niekedy ten prijem neni mozne doplnit, alebo sa ho nedari doplnit.

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Ako som v minulej teme pisal, bolo by samozrejme vhodne aj v rozpocte mat moznost planovat na KATEGORIE a nielen na PODKATEGORIE.

Myslím, že sledovanie rozpočtu podľa kategórií by som vedel implementovať do programu. Snáď sa k tomu dostanem v blízkej budúcnosti.

Rozpoctu sa zavedu PRIORITY a nasledne sa budu dat zoradit podla priorit.

To sa mi zdá trochu komplikované (na spracovanie v programe).  Ako si sám napísal, "je viacero prístupov k rozpočtu". V záujme zachovania jednoduchosti programu si myslím, že súčasný spôsob sledovania rozpočtu (mesačné porovnanie jednotlivých plánovaných príjmových a výdajových položiek so skutočnosťou) je dosť prehľadný a má dobrú vypovedaciu schopnosť (najmä pri použití grafu). Po zapracovaní sledovania aj KATEGÓRIÍ a prípadnom doplnení prehľadov (reportov) o požiadavku f.demjana bude rozpočet ešte kvalitnejší. smile

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Pre zachovanie jednoduchosti by mohla byt priorita len ako volitelna hodnota. Podla nej by sa to mohlo a nemuselo pocitat. Priority som skor myslel na hlavne kategorie, nie na podkategorie, lebo v tom by sa uz clovek mohol stratit. Mala by to byt otazka pridania len noveho stlpca v databaze.

Sam rozpocet nepouzivam, ale toto bol len napad na vylepsenie podla rady z toho clanku.
--------------------------------------------------------------
Ina sikovna moznost na vylepsenie rozpoctu:

1./ V okne rozpoctu hore, by sa PRIEBEZNE ukazoval sucet sum, ktore tam uzivatel vklada.
Pomohlo by to k rychlemu planovaniu rozpoctu, kde clovek ihned vidi, akz je celkovy sumar.

2./ Alebo v bocnom okne by PRIEBEZNE niekde mohlo ratat sumar po kategoriach + celkovy sumar.

Bod 1 by vyrazne pomohol. Bod 2 o trochu menej, ale tiez.

Bez priebezneho zobrazovania celkovej sumy, pripadne sumarov po kategoriach, je momentalne prehladnejsie pouzit Excel, ako integrovanu funkciu Rozpoctu. Tyka sa to vytvaranie rozpoctu, ked nechcem pri planovani prekracovat urcitu sumu. Rychlejsie by sa takto planovalo a clovek by mal okamzitu odozvu prekrocenia svojho limitu, ktory chce dosiahnut.

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Priority som skor myslel na hlavne kategorie, nie na podkategorie, lebo v tom by sa uz clovek mohol stratit. Mala by to byt otazka pridania len noveho stlpca v databaze.

Aktuálne je tabuľka rozpočtu v databáze tvorená len pomocou podkategórií, čo by bolo náročnejšie na realizáciu (takže to v blízkej budúcnosti nehrozí).
Ak budem robiť rozpočet podľa kategórií (v inej tabuľke rozpočtu v databáze), skúsim tam pridať aj tie priority. Celý modul je dosť náročný na implementáciu (vzhľadom na môj čoraz zmenšujúci sa voľný čas big_smile). Neviem odhadnúť, kedy by som sa do toho mohol pustiť.

Bod 1 by výrazne pomohol. Bod 2 o trochu menej, ale tiež.

Bod 1 je výborný nápad, rád ho zrealizujem čím skôr (je nenáročný na realizáciu).
Bod 2 je taktiež výborný nápad, len už je o niečo náročnejší. Ale skúsim to zrealizovať spolu s bodom 1), keď to už budem robiť (ako sa hovorí, zabijem dve muchy jednou ranou"). big_smile
Vďaka za tipy!!!

7 (edited by loktibrad 2013-11-19 22:31:18)

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Neni zac. Uz len ten sumar z bodu 1, pripadne 2 dost vyrazne pomozu zlepsit rozpoctovanie.
--------------------
Napadla ma este jedna vec, ako by sa dal vylepsit rozpocet.

Ak je rozpocet uz naplanovany na nejaku sumu, povedzme v mesiaci 11/2013 bude rozpocet na 500 EUR.

Tak pri spusteni programu, alebo nahodeni polozky prekracujucej rozpocet, by v programe vyskocilo varovanie - PREKROCENIE ROZPOCTU 11/2013. Hlasenie by bolo platne len pre posledny mesiac.

K tomu este: opticky - farebne, ako su jednotlive riadky oznacene bledou a bledo-hnedou farbou, zacalo od prekrocenia rozpoctu zacalo FAREBNE oznacovat kazde dalsie policko /ide sa do cervenych cisel, takze som rozmyslal o cervenej farbe, ale na tu sa zle diva, tak by mohol byt podklad slabocerveny - opticky by dobre pasovala ruzova/. Cize riadky by mali podklad ruzovy a niekde dole v liste by mohlo byt varovanie o prekroceni rozpoctu mesiaca. Takto by bolo jasne nielen, ze je prekroceny rozpocet, ale historicky ihned opticky viditelne, kedy bol prekroceny.

Velka vyhoda by to bola v tom, ze miesto robenia analyzy na konci mesiaca, by clovek bez spustania rozpoctu dostal varovanie + by to bolo opticky viditelne aj na texte spatne, takze by si mohol davat uz vacsi pozor pri dalsom prekracovani rozpoctu.

Doplnok: Keby fungovalo toto farebne oznacovanie pri prekroceni rozpoctu, este male vylepsenie by nebolo na skodu. Napr. pri hranici 90 percent rozpoctu /by zacalo oznacovat  docasne v danom mesiaci/ na riadku nejaku signalku, alebo ine podsvietenie riadku, ako varovanie, ze ostava 10 a menej percent do naplnenia rozpoctu. Keby ta hranica bola variabilna, zeby sa dala v nastaveniach rozpoctu manualne napisat, kolko percent ma varovat, bolo by to idealne. Eventuelne, by sa to dalo oznacovat signalkami, alebo farbami povedzme aj takto: 70 percent rozpoctu oznacovat nejak, potom 80 percent, 90 percent...

Bola by to velmi sikovna pomocka na dodrziavanie rozpoctu, aby to nutilo cloveka neprekracovat ho.

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

... pri spusteni programu, alebo nahodeni polozky prekracujucej rozpocet, by v programe vyskocilo varovanie - PREKROCENIE ROZPOCTU 11/2013. Hlasenie by bolo platne len pre posledny mesiac.

...Cize riadky by mali podklad ruzovy a niekde dole v liste by mohlo byt varovanie o prekroceni rozpoctu mesiaca. Takto by bolo jasne nielen, ze je prekroceny rozpocet, ale historicky ihned opticky viditelne, kedy bol prekroceny.

...Eventuelne, by sa to dalo oznacovat signalkami, alebo farbami povedzme aj takto: 70 percent rozpoctu oznacovat nejak, potom 80 percent, 90 percent...

Tuším sa s dobrými nápadmi tento týždeň roztrhlo vrece! (ak k diskusnému fóru pripočítam aj e-mailovú komunikáciu) smile 
Bolo by dobré, keby sa veľkú časť z nich podarilo zrealizovať do programu čím skôr.

Späť k návrhu. Je viac možností, ako by sa dal tento nápad zrealizovať. Ako kombináciu všetkých troch návrhov by možno stálo za úvahu zriadiť akési mini okno porovnania rozpočtu (plánu a skutočnosti) v hlavnom okne (mal by ho napr. zapnuté len ten užívateľ, ktorý používa rozpočet). Priebežne by zobrazovalo hodnoty mesačného plánu a skutočnosti...  Tam by videl priebežne nielen celkové percentá plánu a skutočnosti, ale napr. aj farebnú škálu (napr. do 80% zelenú, 80%-100% oranžovú, nad 100% červenú), čo by opticky zrýchlilo jeho informačnú hodnotu. Išlo by naozaj len o miniatúrne okno (postačí v status bare). To varovanie o prekročení rozpočtu by užívateľovi vyskočilo iba raz - pri prekročení 100%.

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Parada. Priebezna hodnota naplnania planu by bola este efektivnejsia smile

Ak by sa rozpocet sumarizoval podla hlavnych kategorii, tak zobrazovanie naplnania celkoveho rozpoctu + jednotlivych hlavnych kategorii by uz bolo hadam ceresnickou na torte  smile

Clovek by mal bez dalsieho analyzovania okamzitu spatnu vazbu, kde sa blizi k limitu, kde ma rezervu, ci ho neprekracuje, atd.

Idealny nastroj pre dodrziavanie rozpoctovej sebadiscipliny....

10 (edited by f.demjan 2014-03-13 06:48:04)

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Otázka :
- zoberiem pôžičku, úver z nejakeho učtu (presunom), budem mať príjem na môj účet alebo hotovosť.
- vzniká mi dlh na novom nahodenom učte a vidím to priebežne v sumarizácií.
- splácanie - presun z môjho učtu na uverový učet (zaporná hodnota klesá)
- ako to dostať do rozpočtu, planovanie vydajov na splacanie úveru, keď tam niesu učty

11 (edited by loktibrad 2014-03-13 08:33:34)

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

f.demjan wrote:

Otázka :
- zoberiem pôžičku, úver z nejakeho učtu (presunom), budem mať príjem na môj účet alebo hotovosť.
- vzniká mi dlh na novom nahodenom učte a vidím to priebežne v sumarizácií.
- splácanie - presun z môjho učtu na uverový učet (zaporná hodnota klesá)
- ako to dostať do rozpočtu, planovanie vydajov na splacanie úveru, keď tam niesu učty

Aka je to pozicka ? Vlastna, ci cudzia ?
Ak vlastna, ide iba o presun. Ak cudzia, tak to neni presun, ale prijem a splacanie je vydaj.

Ako prijem/vydaj sa to bezne ukaze v rozpocte, ale samozrejme to ovplyvni aj mesacnu bilanciu. Otazne je, ci chces, aby sa to zapocitavalo do bilancie, alebo ju to neovplyvnovalo.

Prva moznost, ovplyvnovanie bilancie: jednoducho prijem a vydaj.

Druha moznost, neovplyvnovanie bilancie: tiez prijem, vydaj /aby sa to ukazalo v rozpocte, lebo tam sa presun neukazuje/. Ale zaroven, aby to neovplyvinlo bilanciu, navrhujem vytvorit novu menu a k EUR, tak pribude napr. POZ /ako pozicky/, kurz 1:1.  Potom miesto zapnutia vsetkych mien staci mat zapnute na filtri iba EUR a nebude to ovplyvnovat bilanciu. Ucet s pozickami bude v mene POZ a tak vsetky transakcie robene z tohoto uctu, nemusia sa pri zapnutom filtri objavovat a ovplyvnovat hlavnu bilanciu. K tomu uctu mozno este vytvorit nejaky virtualny ucet, ci virtualnu hotovost v mene POZ pre lepsiu manipulaciu. Uz len staci si prepinat, ci chcem bilanciu celkovu, alebo za EUR, ci za POZ. Sumarne to program rata vsetko ako EURA.

Tretia moznost - keby sa do rozpoctu pridala aj kategoria na presun. Len je otazne, akoby to potom pocitalo, lebo presun neni vydaj.

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Ked nad tym tak uvazujem, tak mozno by bolo dobre aj vylepsit program o novu funkciu - ako Druh operacie je PRIJEM, VYDAJ, PRESUN a nove by bolo PRESUN-VLASTNA POZICKA. K tomu by ucet okrem zostatku uvadzal parameter aj pozicky.

Trebars na ucte je 350EUR, ale je zatazeny vlastnou dlzobou -50EUR. Cize malo by byt na nom 400EUR, ale 50tku som si pozical prevodom na iny ucet a chcem ju tam neskor vratit. Vlastna dlzoba by sa nezaratavala do statistik, lebo by slo o presun s evidencnou informacnou hodnotou.

Tiez som si v minulosti dost lamal hlavu nad tym, ako si zaevidovat vlastnu pozicku bez toho, aby to ovplyvnilo bilanciu....

Taketo riesenie by mohla byt dobra pomocka pre ludi, ako si sam od seba pozicat, ale zaroven nestratit evidenciu o tom, ze to co som z toho uctu zobral, tam mam aj vratit.

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

- ta myšlienka - vlastná pôžička je zaujímavá. VUB-čka má v ponuke (mám to) účet na presun (môžeš tam presúvať hore dole bez poplatku, je tam aj drobný úrok.
- takto si môžem odkladať na 1/4 ročné či polročné, ročné jednorazové platby.

- pôžička je z cudzích zdrojov
- chcem vidieť koľko ešte mam vrátiť v priebehu splácania (cez účet to bolo pohodlné vidieť v dolnej časti obrazovky pri účtoch.
- a už spomenutý rozpočet

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

f.demjan wrote:

- ta myšlienka - vlastná pôžička je zaujímavá. VUB-čka má v ponuke (mám to) účet na presun (môžeš tam presúvať hore dole bez poplatku, je tam aj drobný úrok.

To je len dalsi ucet - bezne aj v dalsich bankach, tiez to tak robim.


f.demjan wrote:

takto si môžem odkladať na 1/4 ročné či polročné, ročné jednorazové platby.

Najskor som to tiez takto robil, potom som sa vsak snazil vsetko nastavit na trvale platby MESACNE. Okamzite sa cloveku vsetko lahsie kalkuluje, ako ked to ma prepocitavat na rozne druhy splastnosti. Aj so statistikami sa lepsie robit a planuje.

f.demjan wrote:

- chcem vidieť koľko ešte mam vrátiť v priebehu splácania (cez účet to bolo pohodlné vidieť v dolnej časti obrazovky pri účtoch.
- a už spomenutý rozpočet

To by malo byt lahke. Kedze Ti napr. banka pozicala, zriadis si novy ucet napr. UVEROVY UCET, stav zaporny v pozicanej sume EUR. Potom urobis na bezny ucet len PRIJEM/z uveru. No a na splacanie si zalozis kategoriu /neviem ako to mas/ tak mas trebars PRAVIDELNE PLATBY a podkategoria SPLATKY UVERU.

Tym padom sa to ako vydaj zaeviduje v rozpocte. V internetbankingu staci nastavit trvalu platbu a v RQ Money by som si nastavil tiez planovanu platbu. Pri dni splanosti len zaskrtnes, ze sa to ma uhradit a transakcia sa sama zauctuje, ako si ju nastavis. Ako sa bude uver splacat, na na UVEROVOM UCTE bude zaporna hodnota klesat az na nulu. Ked bude chodit vypis z banky, mozes si tam evidovat aj poplatky, atd a navysovat si o ne hodnotu uveru, alebo dalsie pozicky. Tak mas prehlad o transakciach a zostatku.

S rozpoctom by tak nemal byt ziaden problem Teda az na tuto polozku. Mne sa rozpoctovat vobec neda, lebo ked mam vyse 100 podkategorii, ktore obcas pouzijem, tak cokolvek si tam aj naplanuje, nikdy sa to neda pouzit, lebo nikdy ten rozpocet sa neda tak presne rozdelit a ako sa uz na fore pisalo, pri podrobnej evidencii je rozpocet nepouzitelny a hodil by sa rozpocet iba na hlavne kategorie, pripadne na jednu sumu.

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Ďakujem, vyzerá to byť vysoko dobré riešenie, skúsim to večer doma.

16 (edited by loktibrad 2014-03-13 11:50:15)

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Este moze byt problem s tym, aka je to pozicka.

1/  Poziciam si 1000 EUR a mam vratit 1000EUR, alebo 1200 EUR /aj s urokmi/.
Potom si na BU dam prijem 1000EUR a na UVEROVY UCET /UU/ napisem pociatocny stav -1200. Splacam potom tych 1200 postupne...

2/ Ine je, ak to pozicia banka.
Bud mam vyratanu sumu, ak sa to da celkovu a to je ten prvy pripad jednoduchy.
Alebo ide cast penazi na splacanie dlhu a cast na uroky.
Povedzme pozical som si 1000 EUR, splacam 100EUR. Ale z istiny strhnu len 20 EUR, 80 EUR su uroky.

Takze, ak mi to ma ovplyvnovat mesacnu bilanciu, evidujem to ako vydaj, nie ako presun.
Evidujem 20 EUR vydaj z BU, 20 EUR prijem na UU. Potom evidujem vydaj 80 EUR banke, ale nenahadzujem uz prijem na UU, lebo uroky si berie banka ako poplatok.

Banku si tak zavediem medzi dodavatelov a pohyb na danom ucte si mozem zistovat v ramci filtra podla dodavatela. Tam budem vidiet, kolko som zaplatil urokov, kolko slo na splacanie istiny. Zaroven vidim podla zostatku uctu, kolko odratala banka z istiny a kolko este dlzim /ak neni vopred jasna celkova dlzna suma, ale pohybuje sa/. Pripadne poplatky atd sa normalne uctuju na UU ako transakcie.

17 (edited by f.demjan 2014-03-13 22:10:18)

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

loktibrad wrote:

To by malo byt lahke. Kedze Ti napr. banka pozicala, zriadis si novy ucet napr. UVEROVY UCET, stav zaporny v pozicanej sume EUR. Potom urobis na bezny ucet len PRIJEM/z uveru. No a na splacanie si zalozis kategoriu /neviem ako to mas/ tak mas trebars PRAVIDELNE PLATBY a podkategoria SPLATKY UVERU.

- ak budem splácanie úveru učtovať ako výdaj, zaporný počiatočný stav sa bude navyšovať.
- realne presúvam z môjho účtu na účet napr. banka, veriteľ
- iná väzba medzi učtami ako presun (prevod) nieje

- budem kombinovať ďalej, zatiaľ to nemá riešenie, ...

Re: Vylepseny rozpocet - PRORITY a CIARA

Pokial sa platba uveru neuctuje vydajom, ale ako presun, tak zo statistik a bilancii bude figurovat suma ponizena o tuto ciastku. Co neni celkom OK, lebo to nezohladnuje naozaj realne vydaje.

Dalo by sa to mozno riesit inak.

- z uctu na ktorom su peniaze to zauctovat ako vydaj
- uverovy ucet, ktory je minusovy, by sa realizoval ako PRESUN. Musi sa urcit ODKIAL sa presuva a KAM.

ODKIAL - by sa zvolil akykolvek ucet.
KAM - by sa zvolil ten uverovy ucet so zapornym zostatkom.

Po zauctovani by sa ciastocne zmazal zaznam o presune. Teda zmazala by sa len polozka uctovana na ucte ODKIAL.

Na uverovom ucte by sa klasicky unizovala jeho hodnota splacanim uveru a zaroven by splatka uveru bola vo vydavkoch, co by bolo dobre pre bilancie a statistiky.... To by slo, nie ? smile