Re: Archivní - aktivní účet

Já myslím, že my jsme se s vlm shodli už dávno, jen se to tu opravdu asi vysvětluje hůř, než jsem vůbec čekal.

Při pohledu na to, jak je ta aplikace stavěná bude asi vždy někdo "zmatený". Já jsem zase zmatený z toho, že nevidím polovinu svých transakcí za posledních 5 let, rozhazuje mi to veškerá data a statistiky a já stále nechápu proč to tak je a co tím autor  myslel.
A to mě popravdě trápí 100x víc, než nějaký Sumář, o kterém ani nevím co vlastně je zač, kde se zobrazuje a co tím autor myslel. A pokud je to ta linka pod daty, tak ta mě nechává s ohledem na fakt, že nevidím půlku dat úplně v klidu.
Pracoval jsem v životě s mnoha "účetními" aplikacemi, ale žádná se takto nechovala.

Pokud si tedy stojíš za svým, OK. Já už asi nemám sílu se dohadovat po internetu a psát tu romány na pro mě docela jednoduché téma (ostatně VLM to v posledním příspěvku znovu popsal na 1* a já bych se jen opakoval). Zaktivním si tedy veškeré archivní účty. Uvidím sice to co vůbec nechci, ale hlavně konečně uvidím co chci a potřebuju. Tím je pro mě ale v tom filtru to zaškrtávací políčko úplně zbytečné, protože pro mě udělá stejnou službu se stejným výsledkem a nechápu, proč se tam tedy dělalo.

Petr M. wrote:

Já jsem zase zmatený z toho, že nevidím polovinu svých transakcí za posledních 5 let, rozhazuje mi to veškerá data a statistiky a já stále nechápu proč to tak je a co tím autor  myslel.

Myšlienka používania účtov s atribútom "archívny" je nasledovná:
Ak mám účty, ktoré už nepoužívam (a nezaujímajú ma), označím ich ako archívne. V tom momente sa tieto účty skryjú v hlavnom okne (a už neotravujú užívateľa). Zobrazené sú len aktívne účty a k nim patriace transakcie. Všetky sumáre všetkých okien sú zhodné. Ak by som chcel účty vymazať, nie je problém. Ale ak si ich chcem len skryť na nejaký čas (aby sa mi nemiešali medzi "aktívne"), označím ich ako archívne. To je všetko, nič viac, nič menej.

Petr M. wrote:

Pracoval jsem v životě s mnoha "účetními" aplikacemi, ale žádná se takto nechovala.

Priznám sa, ja skúsenosti s mnohými účtovnými programami nemám (čo je možno na škodu veci). Takže neviem posúdiť, či sa takto chovajú "účtovné" aplikácie, alebo nie. Ak budem mať viac času, omrknem to.
I tak mi nejde do hlavy, že by boli iné sumáre v jednom okne a iné v druhom (čo Tebe nevadí). Mne to vadí, pretože potrebujem mať istotu, že tieto účty mám sAle to som už vysvetľoval v minulých príspevkoch. Zatiaľ som odstránil zaškrtávacie pole "archívnych účtov" vo filtri. Potrebujem na domyslenie viac času (teraz ho z titulu doladenia a vydania stabilnej verzie už nemám).

slavik - teraz to trochu dopletiem ja, pretoze ako testujem archivne ucty, zda sa mi to, ako si to mal uplne logicke a normalne. To tlacitko "vratane archivnych uctov" by som tam nechal.

Nech to citam, ako citam, neviem v com maju pani problem.
Ked s uctom nepracujem, nechcem vidiet jeho transakcie, mam ho ako archivny.
Ked ucet nechcem vidiet v zozname uctov, ale chcem mat prehlad o jeho transakciach, zapnem si archivny ucet a zaroven tlacitko vratane archivnych uctov. Objavia sa tak transakcie v sumarizacii, ale pri vybere uctu mi zbytocne neponuka ucet, ktory uz nepouzivam. Takto mam zachovane ako historicke transakcie, tak statistiku, ktoru si ovplyvnim.

Pani, netreba zabudat na to, ze ak ma niekto domace uctovnictvo, neznamena to, ze musi ho mat jednoznacne spracovane so vsetkymi datami. Ked to robite za seba, tak OK, ale co ked si tam vediet uctovnictvo o domacom hospodareni, ale zaroven o sporeni, ci investiciach, atd. Potom pohyb investici by ovplyvnoval statistiku domaceho hospodarstva atd.

Mna sa zda, ze to co tu mal Slavik s tym zaskrtavacim polom bol logicky krok. Bolo na vyber, ze zobrazi archivne transakcie a zaroven to mohlo, alebo nemuselo ovplyvnovat sumarizaciu, statistiku.

Mozno niekomu vadi len to, ze ak sa program zavrie, tak to zaskrtavatko sa vypne a pri kazdom zapnuti programu si ho treba zapnut ? To by sa snad dalo riesit mozno programovo, ze ak sa zaskrtne, ostane zaskrtnute.
-------------------------
Uz to tu bolo na fore spominane niekolkokrat a bola k tomu robena aj jedna testovacia verzia, kde by mozno bolo zaujimavejsie to snad riesit tak, ze filter by neobsahoval len hviezdicku a prepinanie jednotlivych uctov, ci kategorii, podkategorii atd. - ale bolo by mozne to pouzivat ako multifilter, ze chcem zapnut Ucet 1,2,5 ale uz nie 3 a 4, atd.
Tych parametrov pre ucty moze byt totiz X a ak sa miesa vsetko spolu, tak sa rataju hrusky s jablkami /investicie so sporenim, sporenie s hospodarenim/.

Mozno by stalo uvazovat na KATEGORIOU uctov, kde by sa dali zgrupovat rozne ucty /kategoria domace hospodarenie, investicie, sporenie, pozicky, archivne, atd.../ a idealne nad tym by bol este zaskrtavaci multifilter na kategoriach uctov /a dalsich polozkach/.

29

Príklad zo života: Z účtu v SLSP som minulý rok zaplatil za dovolenku. Účet som zrušil, označil ako archívny pretože už nič nové sa na ňom neudeje a momentálne používam TB. Teraz idem plánovať dovolenku na tento rok a chcem sa pozrieť koľko ma stála minulá. Nepamätám si, z ktorého účtu som ju platil pretože ich mám veľa. Idem hľadať a zrazu nemôžem nájsť žiadnu transakciu v kategórii Dovolenka z leta minulého roka. Panika. Otváranie zálohy z minulého roka a následné zistenie, že sa to platilo z účtu SLSP, ktorý je aktuálnej databáze ako archívny.
Základný názorový rozdiel je teda v predstave, čo znamená archívny účet. Kvôli tomu mám znova všetky účty aktívne aj keď mi nesmierne zavadzajú pri bežnej činnosti s programom, ale už nikdy nechcem zažiť pocit, že sa niečo stratilo, prípadne že musím myslieť na účty, ktoré už dávno nepoužívam a zapnúť ich ak chcem vidieť presné informácie. Napríklad o tom, koľko priemerne miniem za rok/mesiac na knihy, šport, domácnosť atď za dlhšie časové obdobie.

VLM: kdyby tu bylo tlačítko Like, už by jsi měl +1.
Já dodám, že takových záznamů v transakcích, jako je tvá dovolenka mám stovky, neboť u mě se jedná o několik účtů, které byly celé roky aktivní, ale už nejsou a jejich transakce jsou někde nesmyslně schované a všechny statistiky apod. jsou rozházené.
Tohle je pro mě stav paniky, ne to že mi nesedí nějaký sumář.

Slavík: s tvým pojetím "archivních účtů" plně souhlasím, až na ty transakce .... vždyť právě kvůli nim je přeci ten program dělaný, aby sledoval a uchovával historii, ne aby předvídal budoucnost.

Náš (já a vlm) a tvůj názor na archivní účty se ale rozchází v tom, že pro nás archivace účtů neznamená skrytí jeho položek, ale pouze toho účtu. Já osobně mám cca 6 aktivních účtů a asi 15 archivních. Zobrazením archivních účtů v tom mám akorát guláš.
S účtem jako takovým totiž už pracovat nikde nechci, když je archivní.
S historickými daty ale pracuji neustále, když něco hledám, porovnávám, dělám statistiky za jednotlivé kategorie, popisky, exporty apod. Proto chci mít neustále zobrazeny veškeré transakce.

Je to prostě o tom, že každý používání toho programu pojmul jinak a z toho vychází naše různé názory a potřeby. My jako uživatelé máme jen tu smůlu, že když máme jiný názor než autor, tak nemáme žádný způsob, jak si to chování programu nastavit tak, aby vyhovovalo našim potřebám ( v mém případě schovat ze seznamů archivní účty a zobrazit archivní transakce ... trvale). A tohle to nové zaškrtávací políčko neřeší, jen dělá jedním klikem to co jsem předtím musel dělat několika kliknutími.

Petr M. a VLM:

treba pochopit, ze Slavik sa snazi urobit program UNIVERZALNE, nie pre par ludi.
V com bol problem, ked nova testovacia verzia mala zaskrtavacie tlacitko VRATANE ARCHIVNYCH UCTOV ?

Je to iba 1 klik a v podstate vsetko splna, to co pozadujete. Az na to, ze si to nastavenie nepamata, takze po zapnuti programu to treba zapnut opatovne.

Navrhujem, aby to tlacitko VRATANE ARCHIVNYCH UCTOV, po zaskrtnuti ostalo v stave, ako ho necha uzivatel a neresetovalo sa.

Teraz si predstavte situaciu, ze niekto napr. popri praci prenajimal nejaky pozemok, garaz, ci pozical par priatelom peniaze a splacali mu ich. Tieto aktivity jedneho dna skoncia a on si oznaci ucet ako archivny, ze ho nezaujimaju ani transakcie. Takemu cloveku zase vyhovuje, ze transakcie sa skryju.

Ale od toho bola dobra ta volba VRATANE ARCHIVNYCH UCTOV. Takze hlasujem za nu, nechat ju tam, plus maximalne dorobit to, ze sa nastavenie ulozi s programom a pri jeho spusteni neni to treba zaskrtavat.

Tato varianta by snad mohla vyhovovat kazdemu  smile

Loktibrad: tady je vidět, že jsi do debaty vlezl v její velmi pokročilé a jsi z toho už zmatený stejně, jako ti kdo jsou v ní od začátku a tím spíš reaguješ zřejmě na něco trochu jiného, než o čem tu je řeč. Tudíž ani nebudu komentovat ten tvůj dotaz v druhé větě, protože bych se tu už po několikáté opakoval.

Ale s jedním velmi souhlasím, a sice, že program by měl být natolik universální, aby umožnil každému to, co kdo potřebuje. A ostatně právě o tom celá tato debata je. Aby se vlk nažral a všechny kozy zůstali celé a spokojené.
V tomto případě stačí k té univerzálnosti správné nastavení filtrů, či aplikace tak, aby si každý našel to co potřebuje.

Aby som uzavrel túto trochu nepokojnú tému: myslím, že mám riešenie, ktoré by vyhovovalo obidvom. Ale budem to riešiť až vo verzii 2.3.2 (nakoľko verziu 2.3.1 už mám vo finálnej verzii).

Ahoj Slavomír,
verze 2.3.1 právě vydaná:
při zvolení jiného souboru z databáze naskočí okno jako kdyby byly vypnuty filtry, čili objeví se všechny záznamy. Aktuální den naskočí až po zvolení tlačítka dnes. V testovací verzi 2.3.0.3 z 2.2. 2014 to nedělalo. Nevím jestli to tak má být, pokud ne mrkni prosím na to. OS Windows XP Home SP 3.
Srdečně tě zdraví Miloslav.

Vďaka, Miloslave, za správu o chybe. Myslím, že by to tak nemalo byť (program by mal použiť naposledy zapnutý filter). Omrknem to budúci týždeň (chyba nie je zase až tak kritická). smile

Ospravedlňujem sa ale niekoľko rokov som RQ Money nepoužíval.
Prehľadal som fórum ale nenašiel som odpoveď na otázku: Je možné urobiť také niečo ako uzávierku mesiaca Príjmov a Výdajov . Ide mi o to že, niekedy pri zadávaní nových položiek zadám zlý dátum a zapíšem do histórie. Pravdu povediac po prečítaní tohoto vlákna nerozumiem čo znamená Ach. účet a ako to funguje.

f.demjan wrote:

Je možné urobiť také niečo ako uzávierku mesiaca Príjmov a Výdajov?

Nie. Program nemá žiadnu uzávierku, len zobrazuje údaje, ktoré užívateľ do neho "nasype". Aby nedochádzalo k zápisu, oprave či vymazaniu transakcií omylom, je od verzie 2.4.2 vložená kontrolná funkcia na dátum (v Nastaveniach programu).
Užívateľ si sám môže nastaviť dátum, za ktorý ho program nepustí pridávať, opravovať alebo mazať transakcie (viď priložený obrázok).

Doplnené:
Čo sa týka typov účtov, pridal som tiež do prílohy prehľadnú tabuľku, ako sa správajú (zobrazujú) typy účtov v jednotlivých oknách (moduloch).

Post's attachments

nastavenia_opatrenia.png 18.38 kb, file has never been downloaded. 

typy_uctov.png 3.61 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Bezpečnostné opatrenia - kontrolná funkcia na dátum.
Super, chodil som okolo toho a nevšimol som si to. Ďakujem za inštruktáž.
Poznámka: Je to v poriadku ak nastavím kontrolu dátum na 1.1.2020 (pridanie, oprava, vymazanie) a soft mi dovolí vložiť napr. Príjem 31.12.2019? Až po nastavení na 2.1.2020 znemožní zmeny od 31.12.2019

f.demjan wrote:

Je to v poriadku ak nastavím kontrolu dátum na 1.1.2020 (pridanie, oprava, vymazanie) a soft mi dovolí vložiť napr. Príjem 31.12.2019? Až po nastavení na 2.1.2020 znemožní zmeny od 31.12.2019

Nie je to v poriadku. smile Opravím to do najbližšej verzie. Vďaka za upozornenie.