Re: Verzia 3.0

Slavik:

Skús sa na to pozrieť optikou inou ako bolo doteraz v predošlých verziách programu. Dáš si napr. kategóriu PRÁCA a máš v nej ako príjmy (MZDA, možno STRAVA [stravné lístky], možno preplatená DOPRAVA [ak dochádzaš] a INÉ) aj výdavky (STRAVA, DOPRAVA, a INÉ). Takto to všetko môžeš mať v jednej kategórii PRÁCA a v dvoch-troch kategóriách si eviduješ príjmy a výdaje súčasne na STRAVU, DOPRAVU či INÉ. Možno v podkategórii MZDY eviduješ len príjmy. Ale ak si nedáš podkategóriu INÉ, kľudne môžeš tieto iné príjmy či výdavky (ktoré nechceš evidovať osobitne v podkategórii) zapisovať priamo na kategóriu PRÁCA. Týmto spôsobom bude vytvorených oveľa menej kategórií (a hlavne podkategórii) ako doteraz.

To sa zda celkom sikovny napad. Nad niecim takym som uvazoval uz pri 2.x verziach. I ked aj tam sa to dalo riesit, ak si clovek pomenoval rovnako podkategorie, mohol ich tusim potom filtrovat obe naraz.

Napomocne to moze byt trebars pri platbach, ktore sa platia zalohovo a potom dojde napr. jednorazove dorovnanie, ktore moze byt preplatok. Potom su vydavky/zalohy zapocitane aj s preplatkom a vidno tak skutocne naklady po zapocitani vratky.

loktibrad wrote:

Verzia 32bit - import sa vobec nepodaril.

32bit verzia mala chybu, dnešná oprava to vyriešila. Skús importovať s dnešnou verziou č. 4.
Predtým som vydával len jednu verziu pre WIN, teraz tri - WIN32, WIN64 aj pre Linux. Bude sranda, ak sa mi podarí zohnať nejaký OSX a preklopiť to aj tam. smile

Ale právě v současném novém TRANSFERU v BETA 3 verze 4 lze sumy měnit, což byl záměr Slavika od počátku. Já jsem nepochopil funkčnost, Slavik zveřejnil podrobný návod a já zjistil, že není třeba celý nový TRANSFER předělávat, což Slavik chtěl. Vyjádřil jsem jen podporu jeho novému návrhu, aby nemusel celý program předělávat. Tak nevím proč Loktibrad nesouhlasí s novým pojetím TRANSFERU.

Ahoj,

přiznám se, že jsem nečetl úplně podrobně stávající diskusi a teprve dnes jsem nainstaloval poslední testovací verzi 64-bit.
Import dat z verze 2.x proběhl bez problémů.

Zatím jsem našel pár drobností jakože při zadávání transakcí je prázdný ten rozbalovací seznam s popisky, spíše budu muset program projít pořádně.
Nové zadávání příjmu a výdaje mi nevadí, s čím mám ale mentální problém je zadávání Přesunu na dvou různých záložkách, neboť myš se snažím používat co nejméně, doteď jsem si vždy při zadávání transakcí vystačil s Insertem a pak už jen tabulátor. Tohle je při vší snaze o zjednodušení aplikace velká komplikace a to právě bohužel při nejčastější manipulaci s aplikací.
Nepotřebuji to mít v extra okně, jako to bylo ve verzi 2, ale chci mít možnost tu transakci zadat co nejrychleji a ne se stále někde překlikávat.
To zadávání různých částek na vstupu a na výstupu je akorát dobré na udělání chyby. Chápu záměr autora, ale v 95% případů (ne-li více) je částka shodná na obou stranách a tady akorát hrozí, že se spletu. OK, ať mám možnost zadat ty částky různé, ale ať mi aplikace v první řadě do výstupu propíše to, co jsem dal na vstup s možností to změnit.
Nenašel jsem také zatím klávesovou zkratku na uložení záznamu, měl jsem zažité CTRL+U, netrvám na tom, ale odmítám pro uložení klikat myší a tabulátorem se na tlačítko Save nedostanu.

Bude v programu finálně i to spodní okno s přehledem účtů a grafy? To by mě dost zásadně chybělo, mít na první pohled přehled o stavech na účtech je podle mě nezbytnost. Předpokládám, že to zatím jen není dodělané, ale ve finále se to objeví?

V hlavním okně mi docela víc vyhovovalo rozdělení sloupečků Kategorie a Podkategorie ..... bylo to dle mého přehlednější. Na funkci to nemá vliv a je to o asi zvyku, ale není to jeden logický údaj, ale dva samostatné a tak by se k tomu mělo dle mého přistupovat. Mimochodem, proč do podkategorie není povoleno dávat velká písmena?
Když už jsme u těch sloupečků, nevím jak moc by to byla práce navíc, ale nebylo by možné si vybrat jen ty, které mě zajímají a určit jejich pořadí? A taky by bylo fajn, kdyby si program pamatoval šířky sloupečků, ale to asi taky bude čase doděláno.

Proč se mi při každém novém otevření programu dole v Summary objeví jako default měna EUR a ne CZK, kterou používám hlavně?

V seznamu účtů při zadávání transakce se objevují i neaktivní účty.

Mám trochu problém s importem Transferů z verze 2.x. Ty zobrazené řádky v hlavním okně nemají totiž řazení podle ID, ale podle jiného sloupce v databázi a pak to vypadá tak, že Transfer importovaný z verze 2.x je v řádcích, které vůbec nejsou u sebe, ale je mezi nimi xx dalších řádků s jinými daty. Nedá se pak vůbec na první dobrou najít, které záznamy patří vlastně k sobě. Změna default řazení zobrazení podle Order by ID desc by to vyřešila.

Omlouvám se, pokud jsem tu napsal něco, co už psal někdo jiný, je fakt těžké dodatečně všechny texty procházet.
Mé připomínky nejsou kritika, jen poznámky pro autora.

Slávik, díky za Tvou práci!

pejzlmiloslav wrote:

Ale právě v současném novém TRANSFERU v BETA 3 verze 4 lze sumy měnit, což byl záměr Slavika od počátku. Já jsem nepochopil funkčnost, Slavik zveřejnil podrobný návod a já zjistil, že není třeba celý nový TRANSFER předělávat, což Slavik chtěl. Vyjádřil jsem jen podporu jeho novému návrhu, aby nemusel celý program předělávat. Tak nevím proč Loktibrad nesouhlasí s novým pojetím TRANSFERU.

Pardon, to mala byt reakcia na citaciu textu uzivatela albertoto:

"Predsa keď robím TRANSFER, možnosti programu by nemali umožniť zadať rôzne sumy pre Z nejakého účtu NA nejaký účet."

Bolo to myslene, ze ina suma pre transfer pre prijem a vydaj je praveze vhodna. Ono sa to dalo riesit bez vacsich problemov aj v starsej verzii editovanim prislusneho zaznamu a nenapadlo ma, ze viac ludom by sa hodila tato funkcia, tak som k tomu asi nedaval ani komentar, kedze Slavik mal ine priority a mal som dojem, zeby to bral ako minoritu, alebo ako vacsiu narocnost pre uzivatela. Pre mna je toto rozdelenie viac ako vitana funkcia, nakolko transfery pouzivam celkom casto i ako virtualny prevod v ramci jedneho fyzickeho uctu.

Slavik wrote:
loktibrad wrote:

Verzia 32bit - import sa vobec nepodaril.

32bit verzia mala chybu, dnešná oprava to vyriešila. Skús importovať s dnešnou verziou č. 4.
Predtým som vydával len jednu verziu pre WIN, teraz tri - WIN32, WIN64 aj pre Linux. Bude sranda, ak sa mi podarí zohnať nejaký OSX a preklopiť to aj tam. smile

Tak sa podarilo. Import cez 17000 zaznamov.

57 (edited by loktibrad 2021-01-10 01:35:27)

Zatial postrehy:

- paci sa mi filter kategorie, kde zobrazuje ako hlavne kategorie, tak podkategorie. smile

Co ma vsak zaraza, mozno to neni chyba, len je to nedorobene, ze filter pre menu - CURRENCY nezobrazuje vsetky filtrovane ucty v danej mene, ale je nutne rozkliknut a vybrat si. V starej verzii to bolo prehladne a vyuzival som to na rozne virtualne ucty, alebo skupiny uctov podla logickej hodnoty. Ked sa dalo bud selektivne vyberat ucty, aby sa clovek dozvedel sumar, alebo vybrat cez menu celu skupinu uctov, ak clovek potreboval casto informacie o danej skupine uctov a nemusel tak zakazdym narocne vsetko vyklikavat.

Ad import - pozorujem, ze nie som sam co ma rozsiahlejsiu databazu a som asi o cca 100 transakcii pozadu za uzivatelom albertoto a mam zhruba asi podobnu strukturu. Som rad, ze nie som sam takto "postihnuty" smile Zatial som si len vsimol, ze po importe dat z povodnej databazy do novej prazdnej, sa velkost databazy zvacsila o 35 percent.

Za 7 rokov pouzivania programu - cca 17500 zaznamov, 264 kategorii, 258 partnerov, 11 osob, 31 uctov. Po rokoch su tie statistiky zaujimave, ako clovek zabuda a pozoruje rozne trendy/vyvoj v cenach, nakladoch, ci inflacii. Teraz by som mozno usporiadaval tie kategorie inak, ale uz to nechcem menit a vyhovuje mi to. Ked clovek urobi zasadne zmeny v uz existujucej starsej strukture, tak to rozhasi celu statistiku.

Tagovanie - som rad, ze sa pridava tato funkcia. Uvital by som aj nejake tagovanie uctov, alebo ako extra funkciu. Clovek by nemusel vymyslat rozne neprakticke okluky ako si urobit filtre na rozne skupiny uctov.

Prakticke vyuzitie je napr. rozdelovanie fyzickeho uctu na virtualne ucty /alebo si to niekto nazve na ucely, sporenia/. Pripadne na spajanie viacerych uctov virtualnych, alebo fyzickych, ktore by tvorili istu logicku skupinu. Napr. trebars DOCHODOK alebo niekoho pozicane peniaze/ci zalohy ulozne na roznych uctoch v roznych menach, roznych bankach atd. Bola by to velmi sikovna pomocka. Niektore banky maju takto robene trebars rozne setrenia na nejaky ucel a nemusia na to vytvarat zakazdym nove fyzicke ucty. Pripadne, aby sa nepomiesali peniaze rodiny, ak si ich niekto ulozi na svojom uctre, spravuje, postrazi, atd. Apeloval by som na zvazenie - je to velmi prakticke, ked sa daju ucty rozne grupovat. Pripadne ciastocne by sa dalo riesit aj pridanie kategorie umiestnenia uctu. Ze chcem napr. filtrovat iba EUR alebo CZK ucty a  chcem vediet v ktorych bankach. Alebo vyberiem banku a chcem vediet sumar vsetkych uctov v nej. Toto napr. velmi chyba v 2.x verzii, ked sa musi clovek oklukami dopatrat k celkovemu zostatku v urcitej banke - ak tam ma viacero uctov.

Petr M. wrote:

Nové zadávání příjmu a výdaje mi nevadí, s čím mám ale mentální problém je zadávání Přesunu na dvou různých záložkách, neboť myš se snažím používat co nejméně, doteď jsem si vždy při zadávání transakcí vystačil s Insertem a pak už jen tabulátor. Tohle je při vší snaze o zjednodušení aplikace velká komplikace a to právě bohužel při nejčastější manipulaci s aplikací.

Zatiaľ je nastavené automatické prepnutie záložky "Z účtu" na záložku "Na účet" pri klávese ENTER. Pohrám sa s tým, aby aj kláves TAB reagoval rovnako. Dátum a suma zo záložky "Z účtu" sa pri zmene prejavia aj na záložke "Na účet" až kým užívateľ neprepne záložku, potom sa táto automatická zmena vypne. Takže dátumy sa sumy sú zhodné po prvom zadaní. Prinajhoršom sa dajú individuálne opraviť (ako to bolo aj vo verzii 2.x). big_smile

Petr M. wrote:

Nenašel jsem také zatím klávesovou zkratku na uložení záznamu, měl jsem zažité CTRL+U, netrvám na tom, ale odmítám pro uložení klikat myší a tabulátorem se na tlačítko Save nedostanu.

Shift+Enter (aktuálne), neskôr chcem nechať na užívateľa nastaviť si vlastné klávesové skratky).

Petr M. wrote:

Bude v programu finálně i to spodní okno s přehledem účtů a grafy? To by mě dost zásadně chybělo, mít na první pohled přehled o stavech na účtech je podle mě nezbytnost. Předpokládám, že to zatím jen není dodělané, ale ve finále se to objeví?

Priznám sa, že zatiaľ nemám hotovú koncepciu hlavného okna. Skôr tú grafiku tam veľmi nechcem ťahať, aby hlavné okno nebolo veľmi prepchaté veľa údajmi. Prikláňam sa skôr k tým sumárom, ktoré už v podstate v okne dole sú (zatiaľ tiež len ako koncept). Zvažujem ešte zobraziť sumár všetkých mien, nie len vybranej zo zoznamu.

Petr M. wrote:

V hlavním okně mi docela víc vyhovovalo rozdělení sloupečků Kategorie a Podkategorie ..... bylo to dle mého přehlednější. Na funkci to nemá vliv a je to o asi zvyku, ale není to jeden logický údaj, ale dva samostatné a tak by se k tomu mělo dle mého přistupovat. Mimochodem, proč do podkategorie není povoleno dávat velká písmena?

Zatiaľ je to pre mňa jednoduchšie dávať kategóriu a podkategóriu do jedného okna (ale je to podmienené aj tým, že teraz je v programe zvolený dosť odlišný spôsob evidencie kategórií a podkategórií (verzia 2.x mala len podkategórie (členené na pohyb + a - a tiež na kategórie, verzia 3.x nemá členenie na pohyb a podkategórie nie sú povinné). Trochu podrobnejšie je to vysvetlené v tomto vlákne.

Petr M. wrote:

Když už jsme u těch sloupečků, nevím jak moc by to byla práce navíc, ale nebylo by možné si vybrat jen ty, které mě zajímají a určit jejich pořadí? A taky by bylo fajn, kdyby si program pamatoval šířky sloupečků, ale to asi taky bude čase doděláno.

To všetko plánujem, ale neskôr.

Petr M. wrote:

Proč se mi při každém novém otevření programu dole v Summary objeví jako default měna EUR a ne CZK, kterou používám hlavně?

Pri viacerých menách by sa Ti už teraz mala zobraziť tá, ktorá je v zozname mien označená ako hlavná. Ostatné meny by mali byť podriadené (a vypočítavané prepočtom z kurzu - zatiaľ hudba budúcnosti smile).

Petr M. wrote:

V seznamu účtů při zadávání transakce se objevují i neaktivní účty.

Viem o tom, plánujem to opraviť.

Petr M. wrote:

Mám trochu problém s importem Transferů z verze 2.x. Ty zobrazené řádky v hlavním okně nemají totiž řazení podle ID, ale podle jiného sloupce v databázi a pak to vypadá tak, že Transfer importovaný z verze 2.x je v řádcích, které vůbec nejsou u sebe, ale je mezi nimi xx dalších řádků s jinými daty. Nedá se pak vůbec na první dobrou najít, které záznamy patří vlastně k sobě. Změna default řazení zobrazení podle Order by ID desc by to vyřešila.

Viem o tom, plánujem to opraviť.

Petr M. wrote:

Mé připomínky nejsou kritika, jen poznámky pro autora.

Ďakujem! Cením si to.

loktibrad wrote:

Co ma vsak zaraza, mozno to neni chyba, len je to nedorobene, ze filter pre menu - CURRENCY nezobrazuje vsetky filtrovane ucty v danej mene, ale je nutne rozkliknut a vybrat si. V starej verzii to bolo prehladne a vyuzival som to na rozne virtualne ucty, alebo skupiny uctov podla logickej hodnoty. Ked sa dalo bud selektivne vyberat ucty, aby sa clovek dozvedel sumar, alebo vybrat cez menu celu skupinu uctov, ak clovek potreboval casto informacie o danej skupine uctov a nemusel tak zakazdym narocne vsetko vyklikavat.

Plánujem to dopracovať, aby pri filtri Currency filtrovalo automaticky príslušné účty.

loktibrad wrote:

Zatial som si len vsimol, ze po importe dat z povodnej databazy do novej prazdnej, sa velkost databazy zvacsila o 35 percent.

Zaujímavý postreh, ale myslím si, že tá veľkosť je stále optimálna (v porovnaní s ostatnými mega databázami). Nárast je podľa mňa spôsobený skôr novšou verziou knižnice SQLite, ktorá si na tabuľky a dáta vytvára svoj priestor.

loktibrad wrote:

[Uvital by som aj nejake tagovanie uctov, alebo ako extra funkciu. Clovek by nemusel vymyslat rozne neprakticke okluky ako si urobit filtre na rozne skupiny uctov.

Súhlasím, že sa to celkom hodí. Aktuálne však nemám toľko času pridávať ďalšiu funkcionalitu k účtom, ktorú potom bude treba uplatniť (či už vo filtri alebo reportoch), aby to malo zmysel.

60 (edited by Petr M. 2021-01-10 11:38:36)

Slavik wrote:
Petr M. wrote:

Zatiaľ je nastavené automatické prepnutie záložky "Z účtu" na záložku "Na účet" pri klávese ENTER. Pohrám sa s tým, aby aj kláves TAB reagoval rovnako. Dátum a suma zo záložky "Z účtu" sa pri zmene prejavia aj na záložke "Na účet" až kým užívateľ neprepne záložku, potom sa táto automatická zmena vypne. Takže dátumy sa sumy sú zhodné po prvom zadaní. Prinajhoršom sa dajú individuálne opraviť (ako to bolo aj vo verzii 2.x). big_smile

Tak já nevím, ale při veškeré snaze jsem ani jako ajťák nenašel, způsob, jak v rámci transferu automaticky propsat částku ze zdrojového účtu na cílový účet. Co dělám špatně?
A ten Enter? Proč někteří programátoři mají potřebu měnit léta užívané klávesy a zkratky na počítačích napříč všemi programy na něco nového? Jaký to má smysl? Odjakživa je klávesa Enter na počítačích stanovena na odeslání dat, nikde jsem neviděl její použití na přepínání mezi políčky. Co používat běžné standardy, aby uživatel nemusel v každé aplikace přemýšlet, jak se programátor zrovna vyspal a co použil? Jako ajťák tohle vnímám extrémně.

Slavik wrote:
Petr M. wrote:

Priznám sa, že zatiaľ nemám hotovú koncepciu hlavného okna. Skôr tú grafiku tam veľmi nechcem ťahať, aby hlavné okno nebolo veľmi prepchaté veľa údajmi. Prikláňam sa skôr k tým sumárom, ktoré už v podstate v okne dole sú (zatiaľ tiež len ako koncept). Zvažujem ešte zobraziť sumár všetkých mien, nie len vybranej zo zoznamu.

To je pro mě jasný důvod zůstat u verze 2.x. Pokud neuvidím na první dobrou v aplikaci informaci o účtech a jejich zůstatcích, nemá ta aplikace s evidencí financí nic společného a stává se z ní excel v jiném grafickém pojetí.
Ten sumář dole je k ničemu, je to totální hausnumero ukazující naprostou ptákovinu, sčítá hrušky s jablkama a výledek zobrazuje  v poli s názvem banány. Já mám v účtech i půjčky, kreditní karty, hypotéky apod. kde jedu zůstatky v inverzním módu proti běžnému debitnímu účtu a to co vidím dole je potom jako když pejsek s kočičkou vařili kaši. Není přeci možné sčítat úplně jiné typy položek. To, co jsi udělal ty by platilo pouze v případě, že by někdo evidoval pouze debitní účty. Taková ale realita není.
Grafy vem čert, ty jsem nikdy nepoužil, protože taky ukazují jako ten sumář v nové aplikaci ptákoviny, ale běžný uživatel potřebuje někde okamžitě vidět stav na všech svých účtech, nedokážu si tu aplikaci po těch 13-letech co jí používám bez toho představit. Samotné velké okno s hromadou transakcí není zajisté potřeba, máme myši se scrolovacím kolečkem ;-)
Zamyslí se nad tím, prosím. Díky.

Slavik wrote:
Petr M. wrote:

Pri viacerých menách by sa Ti už teraz mala zobraziť tá, ktorá je v zozname mien označená ako hlavná. Ostatné meny by mali byť podriadené (a vypočítavané prepočtom z kurzu - zatiaľ hudba budúcnosti smile).

Aha, oni totiž po importu byly obě měny jako default. po změně je to OK.

61 (edited by Štefan Danišek 2021-01-10 19:18:52)

Slavik wrote:
Petr M. wrote:

To je pro mě jasný důvod zůstat u verze 2.x. Pokud neuvidím na první dobrou v aplikaci informaci o účtech a jejich zůstatcích, nemá ta aplikace s evidencí financí nic společného a stává se z ní excel v jiném grafickém pojetí.
Ten sumář dole je k ničemu, je to totální hausnumero ukazující naprostou ptákovinu, sčítá hrušky s jablkama a výledek zobrazuje  v poli s názvem banány. Já mám v účtech i půjčky, kreditní karty, hypotéky apod. kde jedu zůstatky v inverzním módu proti běžnému debitnímu účtu a to co vidím dole je potom jako když pejsek s kočičkou vařili kaši. Není přeci možné sčítat úplně jiné typy položek. To, co jsi udělal ty by platilo pouze v případě, že by někdo evidoval pouze debitní účty. Taková ale realita není.
Grafy vem čert, ty jsem nikdy nepoužil, protože taky ukazují jako ten sumář v nové aplikaci ptákoviny, ale běžný uživatel potřebuje někde okamžitě vidět stav na všech svých účtech, nedokážu si tu aplikaci po těch 13-letech co jí používám bez toho představit. Samotné velké okno s hromadou transakcí není zajisté potřeba, máme myši se scrolovacím kolečkem ;-)
Zamyslí se nad tím, prosím. Díky.

Chcel by som tiež podporiť tento názor Petra M. na hlavné okno. Aj pre mňa je kľúčové okno sumarizácia so saldom a rozpisom účtov. Grafy vedľa, môžu byť - nemusia ale je to tiež estetická pridaná hodnota. Vo verzii 3 by som rád uvítal ešte jedno vylepšenie v poli sumarizácia a to vytvorenie 4.stĺpca "saldo". Prikladám obrázok https://drive.google.com/file/d/1yIns9H … sp=sharing . Táto jediná vec mi zatiaľ chýbala k takmer dokonalej spokojnosti. Viem že sa k tomuto saldu dostanem aj inak, ale privítal by som to v hlavnom poli po zobrazení karty "saldo". Nechcem to smerovať k tomu aby užívatelia takto tvorili novú verziu, je to iba taký môj návrh.  Ďakujem a želám veľa síl do ďalšej roboty na V3 smile

62 (edited by loktibrad 2021-01-11 01:23:50)

Na zaciatok len, ze uvediem osobne postrehy, komentar a nesnazim sa dehonestovat inak skvelu pracu Slavika. Pisane je to tak, ako mi to pri uvahach prislo na rozum.

Meviem cim to je, ale verzie 2.x mi pripadali intuitivnejsie. Ked som videl verziu 3.x prvy krat pripadala mi ako ine financne programy na domace uctovnictvo, kde som sa trochu stracal a ktore ma vobec neoslovili. Neviem, aky bol hlavny dovod vsetko robit od zaciatku, ked stacilo len vylepsit stavajuce. Mozno tam bolo vela kostlivcov a je to lepsie od zaciatku, ale koncept 2.x bol imho velmi dobry aj s tymi sumarmi a grafmi na obazovke. Stacil pohlad, pripadne klik-dva a podstatne informacie su zobrazene. Ak tam boli nejake technicke dovody, stacilo by zobrat len koncept 2.x a technicky to prerobit do noveho, pripadne dorobit vylepsenia.

Tiez musim povedat ako Petr M., ze ako IT vnimam u rozneho SW po rokoch dnes ako uz celkom bezne, ze SW dospeje do doby, kde uz nevedia, co by zmenili a tak sprehadzaju uplne dobre ovladanie, alebo to urobia v bledomodrom. Velmi je badat v svete SW tento trend s prichodom tabletov a smartfonov - znasilnovat desktopove verzie na dotykove. U verzie 3.x sa to na prvy pohlad trochu podoba starsej verzii, ale bral som to iba ako koncept, ktory sa bude dalej zlepsovat. Ak to ma ostat v podobnej forme, asi zvazim ostanie pri 2.x verzii, kde az na par malickosti to bolo vcelku vyladene.

Z mojho pohladu Slavik /ale ako autor programu to samozrejme mozes vidiet inak/ je efektivnejsie vylepsit a ponechat + rozvijat to dobre, opravit to zle, vylepsit stare, ako uplne nanovo prerabat vsetko od piky a snazit sa postavit opat koleso. Tej prace co to musi dat a nakoniec bude "volant niekde v kufri auta". Na jednej strane neni casu, na druhej strane, co to muselo zozrat casu.... a potom uvedies, ze nemas na to cas. Je to tvoj cas.

Stale tvrdim, ze klobuk dole pred RQ Money a ono sa zle nieco hodnoti, ak sa bavime len o nejakej alfaverzii a konecna moze byt uplne ina. Mozno by to chcelo ujasnit si nejak koncept a drzat sa ho. Zatial je verzia 3.x hodne zjednodusena /alebo ma este vela dorabania/. Imho SW pre osobne financie by mal pocitat s vyuzitim ako jednoduchosti a prehladnosti, tak moznosti vyuzitia aj podrobnejsich nastaveni a dosiahnut aj na podrobnejsie informacie. Co by vyuzili jednak uzivatelia zaciatocnici, tak pokrocili, co maju financie zlozitejsie. Aj zlozite podnikove informacne systemy maju casto osekanie roznych funkcii, ze sa nepotrebne funkcie daju vypnut, aby to nerozptylovalo uzivatela /alebo si clovek zaplne podrobnejsie funkcie/.

V starsej verzii musim chvalit saldo, grafy a statistiky. Ak si to clovek rozumne nastavil, tak nemiesa hrusky a jablka. Ale musi si dobre rozmysliet, ako si nastavi ciselniky, kategorie a co bude skumat, ako casto a kolko toho bude. K tomu by sa vsak hodilo napr. aj to rokmi spominane tagovanie, ci grupovanie uctov. Logicka vytka k starsej verzii je, ze ak clovek pouziva rozne meny, tak scitavanie CZK + USD + EUR, tak su to hrusky + jablka + maliny... Tak isto v dnesnej dobe byva aj rozne pouzitie podielovych fondov, atd - co je podobne cudzim menam a kurzu. Ak by bola hlavna mena a do nej sa prepocitaval kurz podla nejakeho kurzoveho listka /alebo vlastnej nastavitelnej hodnoty/, malo by to vacsiu vypovedaciu informaciu. Nastastie cudzie meny nevediem, tak som ich aspon vyuzil na grupovanie uctov.

Co sa tyka ovladania u V3.x - napr. pridam transakciu, u V2.x a vybehne okno, ktore clovek neprehliadol. U V3.x klikam niekolkokrat a nic... Potom sa lepsie divam a uplne nenapadne to vybieha v pravom menu. Ano, clovek si zvykne, ale ako intuitivne to moc neni pre prvouzivatela. A priznam sa, ze to iste sa mi stalo po 2 dnoch, co som program opat spustil.... Asi starnem a moja intuicia v ovladani SW tiez smile

U V2.x mi to vybehujuce menu v strede obrazovky prislo privetive a intuitivne u V3.x to na mna posobi nejak stiesnene, depresivne, neintuitivne, stroho. Asi bol zamer zmestit viac informacii na obrazovku, ale zase pocas nahadzovania udajov clovek nepatra ocami po dalsich udajoch, ale venuje sa nahadzovaniu transakcie. A opacne, pri pozorovanie salda, ci transakcii je zase zbytocne napravo neaktivny pruh, ktory zmensuje transakcne okno.

Inak, ak by bola k tomu aj demo verzia databazy /ako bolo dobrym zvykom u starsich verzii/, nebolo by to zle, ako ked vidi clovek iba holy program a musi si zo zaciatku nastavit  nejak vsetky ciselniky. Ale bavime sa o alfa verzii, tak sa to aspon snazim zatial vidiet.

Imho, momentalne by mali byt v uvahe 2 varianty:

1/ programova linia je uz premyslena a bude sa podla nej pokracovat, pripadne len odstranovat chyby.
alebo
2/ alfa verzia nema este celkovy koncept a diskusiami sa budu davat podnety na najdenie spravneho postupu, umiestnenia "a vymyslania nove kolesa, nez toho, co bolo vo V2.x verzii".

Ďakujem všetkým za postrehy. Vyššie v príspevku som ale napísal priamo:

"Priznám sa, že zatiaľ nemám hotovú koncepciu hlavného okna. Skôr tú grafiku tam veľmi nechcem ťahať, aby hlavné okno nebolo veľmi prepchaté veľa údajmi. Prikláňam sa skôr k tým sumárom, ktoré už v podstate v okne dole sú (zatiaľ tiež len ako koncept)."

Takže je to presne tak, ako píše loktibrad v bode 2), verzia 3.x je alfa verzia, ktorá ešte nemá celkový koncept a diskusiami sa budú dávať podnety na nájdenie správneho postupu. Keby mi nezáležalo na názore užívateľov, nevyjdem s verziou 3.x a predložím ju až ako hotovú vec.

Prečo som sa pustil do verzie 3.x? Pretože niekedy je jednoduchšie zbúrať starý dom a postaviť nový podľa svojich vlastných predstáv. Nový dom sa nemusí prispôsobovať starému pôdorysu, či materiálu. Nový dom je skrátka nový.
Chcel som (a stále chcem):
1) zobrať z verzie 2.x to najlepšie, čo tam bolo
2) opraviť konštrukčné nedostatky pôvodnej verzie
3) pridať nové prvky

Takže netreba brať predloženú verziu 3.x ako hotovú vec (hlavne nie sumár hlavného okna smile). Ja som ten zjednodušený sumár použil zatiaľ len ako kontrolný súčet pre pridávanie, editovanie či mazanie prvých záznamov (kým ešte nebol hotový import). Teraz, keď je hotový import, viem to upraviť na prehľadný sumár. Ako som písal, zatiaľ bez grafiky, ktorú by som radšej použil v samostatných reportoch.
Mne osobne by stačil v základnom okne sumár podľa mien a účtov (ako základný prehľad o financiách). Verzia 2.x poskytovala tento sumár aj podľa kategórií, osôb, partnerov a pod. Nestačí dať tieto ostatné sumáre len do reportov? Alebo to niekto potrebuje vidieť ihneď ?

Ahoj Slávik,

k tomu sumáři jsem už napsal své, a asi bych se opakoval. Ale .... nevím jaká data v RQM eviduješ ty, ale pro mě je ten Sumář dole snůška nesmyslů.
K čemu mi je, že tam vidím, že jsem za 13 let používání programu (ano, opravdu 13, nevím, zda je tu někdo s delším používáním kromě Tebe, já mám první záznam z 5.1.2009) měl příjmy na účtech přes 30 mio, vydal jsem 26 mio, v transferech protočil 21 mio .... a finální bilance je hausnumero poplatné tomu výše uvedenému.
A teď mi vysvětli, k čemu mi to číslo v kolonce Final bilance je? Jako že to je suma, kterou někde mám (a navíc nevidím kde). Ne, nemám .... právě díky tomu, že třeba hypotéky, úvěry apod. mám vedené jako účty, které začínám s mínusovou bilancí, kterou dojíždím na nulu apod.
Zrovna tak kreditní karty, tvůj sumář jejich úvěrový limit počítá do mých aktiv, ale to nejsou aktiva, to je prostě úvěrový plusový limit, ale nejsou to peníze, které bych vlastnil.

Ne, tohle je opravdu část aplikace, která tam zabírá jen místo, ale její informační hodnota je nulová. Ale to co mě opravdu zajímá ..... kolik peněz mám na svých 21 účtech, které v RQM vedu .... to nikde nevidím.

Připojuji se k Loktibradovi i s těmi připomínkami (ne, není to kritika, jen přípomínky) ohledně ovládání aplikace. Ne vždy je ku prospěchu věci dát ten volant do kufru auta a vydávat to za revoluci. Jsem z IT oboru na překotné změny zvyklý, takže si zvyknu i na zadávání transakcí vpravo místo v okně i když to zadání je v tom novém konceptu mnohem pracnější (víc kliků apod.), ale nezvyknu si na to, že vidím nedůležité údaje na úkor těch důležitých. A mezi nedůležité počítám i ten ohromný seznam transakcí .... já prostě nepotřebuji najednou v hlavním okně vidět přes 30 položek, ty sami o sobě nejsou důležité. Důležité je, co ty položky tvoří a to jsou právě ty stavy účtů.
Ruku na srdce, kdo z vás v internetovém bankovnictví má na hlavní stránce seznam transakcí místo seznamu účtů? Kdo z vás častěji kontroluje ty transakce samotné namísto zůstatku na účtech?
Pochybuji, že se někdo přihlásí.

65 (edited by albertoto 2021-01-11 14:33:13)

Dovolím si zareagovať na niektoré postrehy predošlých diskutérov.

Štefan Danišek wrote:

Vo verzii 3 by som rád uvítal ešte jedno vylepšenie v poli sumarizácia a to vytvorenie 4.stĺpca "saldo"

Pripájam sa k pripoienke pridania salda do spodnej sumarizačnej lišty. Saldo má pre mňa rýchlu vypovedaciu hodnotu, či sa darí niečo ušetriť alebo viac míňam ako som zarobil. Potom to bude celkom fajn a chápem autorov zámer mať takto vytiahnuť dôležité informácie stále k dispozícii.

Slavik wrote:

Ako som písal, zatiaľ bez grafiky, ktorú by som radšej použil v samostatných reportoch.
Mne osobne by stačil v základnom okne sumár podľa mien a účtov (ako základný prehľad o financiách). Verzia 2.x poskytovala tento sumár aj podľa kategórií, osôb, partnerov a pod. Nestačí dať tieto ostatné sumáre len do reportov? Alebo to niekto potrebuje vidieť ihneď ?

Za mňa: nepotrebujem to vidieť ihneď! Ja v 2.x verzii vypínam okná s grafmi a štatistikami, aby som si zväčšil vizuálnu plochu na transakcie. Nepotrebujem, aby mi svietili pri zadávaní transakcií. Ak mám potrebu robiť štatistiky alebo vyhodnocovať súvislosti graficky, kliknem a grafy si zapnem.

loktibrad wrote:

Neviem cim to je, ale verzie 2.x mi pripadali intuitivnejsie

Nie som síce priamo IT vývojár, ale tiež sa pohybujem v IT prostredí. Veľmi často vnímam používané  softvéry nielen z pohľadu funkcionality, ale aj z pohľadu používateľa, jednoduchosti používania, prehľadnosti, intuitívnosti, a pod.
Tak ako mnohí používatelia Slávikovho programu, RQ Money mi vždy vyhovoval kvôli jednoduchosti, rýchlosti, prehľadnosti. Robil presne to, čo potrebujem a tak, ako mi to vyhovuje, na rozdiel od mnohých iných skúšaných aplikácií.

Nové verzie mnohých softvérov, napr. úplne prekopané, vizualizované, majú vo väčšine prípadov 2 aspekty. Prinášajú niečo vylepšené, nové funkčnosti, možnosti, vizualizačné prvky... ale často za cenu nejakých obetí, na čo sme boli zvyknutí v tých pôvodných verziách.
Obdobne vnímam aj verziu 3.0. Zatiaľ nám pripadá menej intuitívna, nedokonalejšia ako v2.x. Prečo ju Slávik vytvoril v novom vývojovom prostredí, vieme. Chápem jeho dôvody a musím ich rešpektovať.
Ale som presvedčený, že postupne to spoločne odladíme a dostanem sa do stavu, že postupne prídem na chuť rôznym zmenám a ocením ich pridanú hodnotu. Ak niečo málo budeme musieť obetovať, budiž. Myslím si, že tých prínosov bude oveľa viac, len ich ešte nevidíme smile  Napríklad to zlúčenie príjmových a výdavkových kategórií do spoločných. V globále som už pochopil, aké benefity mi to prinesie a mám už teraz celkom jasnú predstavu, ako pomením, premenujem a preorganizujem kategórie po preklopení ostrej verzie databázy do verzie 3.0. Áno, celkovo sa počet kategórií zjednoduší (ak si nevymyslím ďalšie).
Pre mňa je ďalšou pridanou hodnotou, že možno niekedy v budúcnosti umožní Slávikovi portovať tento skvelý program aj pre operačný systém MacOS. Ja ho s tým otravujem dlho a vysporiadavam sa s tým kade ako.:-)

loktibrad wrote:

Logicka vytka k starsej verzii je, ze ak clovek pouziva rozne meny, tak scitavanie CZK + USD + EUR, tak su to hrusky + jablka + maliny..

Súhlasím. To je dôvod, prečo aj ja prepočítavam a zadávam napr. výdavky v zahraničnej mene na domáce € a cudzie meny takisto nevediem (preto nepotrebujem zadávať rôzne sumy pri transfere). Lebo chcem vidieť, čo ma celkovo stojí napr. dovolenka. Napr. 1500 € so všetkým, tankovaním, ubytovaním, mýtom, kávičkami, nákupom potravín, reštauráciami, výletíkmi, darčekmi,...atď. Nie 1000 € + 1500 HRK + 7000 HUF... to pre mňa osobne nemá význam.

loktibrad wrote:

Co sa tyka ovladania u V3.x - napr. pridam transakciu, u V2.x a vybehne okno, ktore clovek neprehliadol. U V3.x klikam niekolkokrat a nic... Potom sa lepsie divam a uplne nenapadne to vybieha v pravom menu. Ano, clovek si zvykne, ale ako intuitivne to moc neni pre prvouzivatela

Aj mne sa to stáva a súhlasím. Rozumiem zámeru mať čo najviac v jednom stabilnom okne. Ale pri zadávaní transakcie v pravej časti je aj tak zvyšok obrazovky neaktívny, nedostanem sa tam. Čiže je mi defacto jedno, či pre zadanie transakcie vyskočí na mňa nové okno alebo nie. V tomto prípade vnímam vyskočenie okna pozitívne. Vidím...aha...zadávam transakciu. Nestratím sa vizuálne, kde sa nachádzam a čo vlastne robím.

Nedá mi ešte nezareagovať na jeden koment používateľa Loktibrad:

loktibrad wrote:

Dovolim si nesuhlasit s pojatim transferu. Nie kazdemu to tak musi vyhovovat. Ak nieco poziciavam, alebo pozicia to niekto mne, ci robim niekomu nakup a on to preplaca, tak mozem mat minusovu sumu jednu a viacero sum plusovych. Trebars sa to uhradi na viackrat, alebo roznymi sposobmi

Pokiaľ sa nejedná o presun peňazí na iný účet a do inej meny, tak neviem prísť na situáciu, kedy budú sumy rôzne. Asi sa každý z nás používa transfer aj na iné účely ako klasicky ponímaný transfer, s cieľom niečo odsledovať.
Ak správne chápem Loktibrad-a, tak používa transfer aj na odsledovanie nejakej "pôžičky" a jej vrátenie? Napr. Jožovi požičiam 100 €. Jožo mi pôžičku vráti v 3 splátkach, 50+40+10 € s inými dátumami. Čiže zadám 1x transfer- Jožovi 100€ a 1x transfer+ 0€. Pri vrátení splátok zadám 3x transfer+ iba so splátkami a s protihodnotou transfer- s 0€ ? Teoreticky sa jeden z 2 záznamov transferu s hodnotou 0 dá vymazať, že?  Na odsledovanie celkového splatenia pôžičky sa to takto asi dá odsledovať. Účel to splní.
Ale čisto teoreticky, transfer je presun, preto vytvára 2 zápisy, + a -, odniekadiaľ niekam smile
Ak som to celé zle pochopil, ospravedlňujem sa.

Petr M. wrote:

k tomu sumáři jsem už napsal své, a asi bych se opakoval. Ale .... nevím jaká data v RQM eviduješ ty, ale pro mě je ten Sumář dole snůška nesmyslů.
K čemu mi je, že tam vidím, že jsem za 13 let používání programu (ano, opravdu 13, nevím, zda je tu někdo s delším používáním kromě Tebe, já mám první záznam z 5.1.2009) měl příjmy na účtech přes 30 mio, vydal jsem 26 mio, v transferech protočil 21 mio .... a finální bilance je hausnumero poplatné tomu výše uvedenému.
A teď mi vysvětli, k čemu mi to číslo v kolonce Final bilance je? Jako že to je suma, kterou někde mám (a navíc nevidím kde). Ne, nemám .... právě díky tomu, že třeba hypotéky, úvěry apod. mám vedené jako účty, které začínám s mínusovou bilancí, kterou dojíždím na nulu apod.
Zrovna tak kreditní karty, tvůj sumář jejich úvěrový limit počítá do mých aktiv, ale to nejsou aktiva, to je prostě úvěrový plusový limit, ale nejsou to peníze, které bych vlastnil..

Nič v zlom, ale ja si dovolím silne nesúhlasiť. Pre mňa to zmysel má, aj keď v prípade hypotéky a úverového rámca na kreditke je to diskutabilné. Nie, úverový limit nie sú moje peniaze, ale sú pre mňa disponibilné, veď kreditkou platím. To že potom musím minuté z úverového rámca 1x mesačne splatiť, je druhá vec.
Keď si vyfiltrujem nejaký kalendárny rok a nejaký účet, napr. osobný účet v banke, tak starting balance vidím zostatok na účte z minulého roka a final balance vidím finálny zostatok tohto roka. Porovnám to s papierom z banky a keď to sedí, som OK. Ak nesedí final balance na účet, tak buď som niečo zabudol zapísať alebo mám dôvod oprávnene reklamovať banke nesúhlas s koncoročným stavom.
Obdobne, keď bolo niečo na terminovanom účte. Po uplynutí doby skontrolujem, či je final balance 0, t.j. či som už všetko aj s prípadnými úrokmi presunul evidenčne z termiňáku na iný disponibilný účet. Je to rýchle, viditeľné, nemusím to hľadať nikde v štatistikách.

Každý máme svoje potreby sledovania financií a nikdy sa nebudeme všetci zhodovať :-) . To je život.

albertoto wrote:
Petr M. wrote:

Zrovna tak kreditní karty, tvůj sumář jejich úvěrový limit počítá do mých aktiv, ale to nejsou aktiva, to je prostě úvěrový plusový limit, ale nejsou to peníze, které bych vlastnil..

Nič v zlom, ale ja si dovolím silne nesúhlasiť. Pre mňa to zmysel má, aj keď v prípade hypotéky a úverového rámca na kreditke je to diskutabilné. Nie, úverový limit nie sú moje peniaze, ale sú pre mňa disponibilné, veď kreditkou platím. To že potom 1x mesačne splatiť, je druhá vec.
Keď si vyfiltrujem nejaký kalendárny rok a nejaký účet, napr. osobný účet v banke, tak starting balance vidím zostatok na účte z minulého roka a final balance vidím finálny zostatok tohto roka. Porovnám to s papierom z banky a ka sedí, som OK. Ak nesedí final, tak buď som niečo zabudol zapísať alebo mám dôvod oprávnene reklamovať banke nesúhlas s koncoročným stavom.
Obdobne, keď bolo niečo na terminovanom účte. Po uplynutí doby skontrolujem, či je final balance 0, t.j. či som už všetko aj s prípadnými úrokmi presunul evidenčne z termiňáku na disponibilný účet. Je to rýchle, viditeľné, nemusím to hľadať nikde v štatistikách.

Každý máme svoje potreby sledovania financií a nikdy sa nebudeme všetci zhodovať :-) . To je život.

Ano, případ, že si vyfiltruju jeden konkrétní účet za konkrétní období to smysl má. Možná aplikace počítá s tím, že většina uživatelů si eviduje jeden jejich bankovní účet a tím končí. Možná mé užití aplikace, kdy účtů mám spousty je specifické. Ale právě proto aplikaci používám, abych v těch účtech měl přehled. mít jeden účet, stačí mi int. bankovnictví, případně mob. aplikace banky a nemusím mít další nástroj.
Nicméně já účty filtruji minimálně a pokud ano, na jejich stav opět stačila ta tabulka, co byla ve verzi 2.x.

Je jasné, že se nikdy neshodne 100% uživatelů na nějaké funkčnosti. Z hlediska technického chápu, proč se aplikace přepisuje do nového formátu, z hlediska ovladatelnosti nevidím důvod, proč uživatele nutit do novinek, pokud to nemá nějakou logickou vazbu na úplně nové funkce aplikace, kde se to bez toho prostě neobejde. Tady se ale mění koncepce aplikace úplně na jiný styl a já jsem zatím ještě neviděl nikde napsáno proč .... možná ani Slávik to zatím vlastně neví? :-)

67 (edited by loktibrad 2021-01-11 19:51:35)

albertoto:

dovolim si vysvetlit pouzitie transferu. Napr. kupujem nieco pre niekoho a ten mi to preplati. Neni to vydavok, su to peniaze na ceste. Cize vydaj penazi bez toho, aby to ovplyvnovalo nakladovu bilanciu.

Urobim nakup napr. za 100 EUR a firma mi zaplati zajtra napr. 50 EUR v hotovosti a pozajtra doplati 50 EUR na ucet. Cize transfer mam T- a T+, kde v T- je 100EUR s dnesnym datumom, ale prijatie penazi je s inym datumom, napr. zajtrasim T+ 50 EUR. Ano, vznika tam rozdiel a napr. o tyzden vytvorim T- s 0 EUR a T+ 50EUR. Potom T-0 EUR mozem kludne zmazat. Takto mam zapisane datumy, kde som nieco platil a kedy som nieco prijal. A neni to ani vydavok, ani prijem, co by ovplyvnoval bilanciu. Keby som to tak nerobil, tak mi sledovanie obratov vydavkov, prijmov, alebo salda lezie do nepravdivych cisiel.

Proste je to nieco ako v beznom firemnom uctovnictve rozdiel medzi danovym a uctovnym vydavkom a prijmom. Transfer sa tak stava iba evidenciou bez ohladu na realne saldo prijmov a vydavkov.

PetrM

ale nezvyknu si na to, že vidím nedůležité údaje na úkor těch důležitých.

Ciastocne suhlasim. Treba tie dolezite informacie mat viditelne co najskor, ale netreba zabudat, ze tie nedolezite mozu byt zase len z tvojho uhla pohladu a pre niekoho ineho dolezite su.

Uctovnicto moze sledovat ako bilancny stav, tak evidencny. Pre niekoho su dolezite transakcie, pre ineho bilancie. Alebo oboje. Niekto by rad zase i v okne volitelne statistiky za urcite definovane obdobia. Napr. posledny rok, dva, tri, alebo kvartal 1-4, ci sumar iba pre nejake tagovane VIP ucty, ktore su kriticky dolezite a ostatne nemusia byt az take zaujimave.

Tak ostava na Slavikovi najst ten kompromis medzi vypovednou hodnotou, jednoduchostou. Osobne sa mi paci myslienka, ze to uzivatel dostane nejak preddefinovane a vyberie si lahsi rezim, advanced, alebo custom. Tak to moze ostat ako jednoduche a prehladne, ako aj pouzitelne pre zlozitejsie operacie. Imho vela uzivatelov zisti az neskor, ked sa zoznami s programom, co vsetko sa da robit.

Mozno by nebolo zle aj zalozit vlakno na nejake nastavenie ciselnikov, kategorii a podkategorii s cielom podla toho, co chceme v buducnosti sledovat. Ako pri podnikovych systemoch - implementacia je dolezita. Ked si niekto od zaciatku rozvrhne nieco zle a potom chce nieco sledovat, uz ma smolu, ze tie udaje ma usporiadane inak a musel by si to prerabat alebo zacat od zaciatku.

Mozno by defaultne mohlo byt pre noveho uzivatela pri prvotnej inicializacii databazy pouzite nejake predpripravene udaje. Napr. 10 zakladnych kategorii, zakladne ucty typu - hotovost, bankovy ucet, stravenky. Osoby ako manzelka, dieta1, dieta2 atd. Uzivatel si ich uz len premenuje a dotvori dalsie. Imho by vela uzivatelov s jednoduchsim pristupom toto mohlo vyhovovat. Nieco ako "viac učesaná" demo databaza, v ktorej by uzivatel pokracoval.

Napr. niektore banky to maju takto predpripravene na oznacovanie kategorii pre evidenciu vydavkov - zakladne kategorie /tam uz aj s nejakou automatikou, ako to rozozna system/.

PetrM

Ano, případ, že si vyfiltruju jeden konkrétní účet za konkrétní období to smysl má.

Ma to zmysel aj pre viac uctov, alebo skupinu uctov. Ta skupina mozu byt totiz virtualne ucty, ktore tvoria jeden fyzicky ucet. Alebo niekolko fyzickych uctov tvori REZERVU a clovek chce mat prehlad o vsetkom v rezervach. Alebo niekto tam eviduje ucty dietata, ci manzelky. A chce mat odelene, ze transakcia a bilancia je za jeho ucty samostatna a za ucty rodiny zase ina. A inokedy chce mat celkovy pohlad na vsetky rodinne ucty. Tak su to raz ukazuje ako hrusky s jablkami a inokedy ako dobry ovocny kolac big_smile

Vela ludi uvedie len jednu stranku problemu a hovori "to je dolezite". Vychadzaju len zo svojej situacie a nezohladnuju, ze program mava casto sirsie pouzitie a to co sa im zda zbytocne, je dolezite pre ineho. Preto aj preferujem rozne "profily" pre nastavenie typu uzivatela, aby mal kazdy to svoje.

Tahle debata nemá smysl, lidi se stejně neshodnou.
Chce Slávik udělat v programu revoluci? Ať udělá lidem volitelně, co chtějí vidět. Zda dole chci vidět sumár, nebo seznam účtů a grafy jako v minulé verzi a budou všichni spokojení a každý si najde to své. To není programátorsky tak složité.

Zatím nevidím ani evoluci, jak z hlediska ergonomie (proč mi stále nemalou část okna zabírá ten pravý panel který se využívá jen při zadávání transakcí), ani revoluci (kromě toho, že je asi aplikace napsaná úplně znovu v jiném programovacím jazyku .... to ale většinou zajímá spíš toho tvůrce a ne uživatele).

69 (edited by pejzlmiloslav 2021-02-17 14:33:33)

Celkem souhlasím s Petr M. To vyskakovací okno na transakce bylo dobré, já bych ho tak nechal a neměnil. A pokud by to jen trochu šlo, tak možnost volitelnosti, aby si každý mohl vybrat a zvolit co mu vyhovuje. Dlouhé příspěvky zde jsou už akademická debata a uživatele to spíše odrazuje. Někdo to tady zdůrazňoval již vloni. Přimlouvám se za co nejstručnější vyjádření názoru k danému problému. Pouze vysvětlení a návody od Slavika nechť jsou obsažnější.